Spolu pro Prahu zároveň navrhuje v městské radě s ohledem na volební výsledek pro sebe šest mandátů včetně pozice primátora, tři mandáty pro Piráty a dva pro STAN. ČTK to v sobotu sdělil za vyjednávací tým koalice Spolu Zdeněk Zajíček. Ve volbách v Praze vyhrála koalice Spolu před druhým hnutím ANO a třetími Piráty.

Členové vyjednávacího týmu Spolu už po komunálních voleb říkali, že preferují koalici s Piráty a STAN na vládním půdorysu. Ze žádného jednání se stranami ale dohoda nevzešla, Piráti a STAN mimo jiné několikrát vznesli požadavek, aby k jednáním byla přibrána Praha Sobě, což koalice Spolu odmítla. Piráti a Praha Sobě tento týden ohlásili vznik Aliance pro stabilitu, což znamená, že ve vyjednáváních budou postupovat výhradně společně.

Zdeněk Hřib (Piráti).
Piráti a Praha Sobě uzavřeli dohodu, v povolebním jednání nyní postupují spolu

Nynější nabídku k jednání s Piráty a STAN koalice Spolu odůvodnila dosavadními povolebními jednání. "Jsme přesvědčeni, že jsme schopni mezi těmito stranami najít možnou nejvyváženější shodu na programových, organizačních, procesních a personálních otázkách, které jsou nutné a potřebné pro dobrou správu hlavního města Prahy," uvedli dnes zástupci Spolu. Na základě dosavadních jednání a výsledků voleb pak navrhuje, aby pozice primátora připadla ODS, první náměstek primátora by byl za Piráty a další náměstci za TOP 09 a STAN.

"Rozdělení gescí za jednotlivé oblasti v radě hlavního města by bylo věcí dalšího jednání včetně principů rozhodování, které by stanovovaly, že v klíčových otázkách hlasování by bylo nutné získat větší rozhodovací kvórum, než je nadpoloviční většina hlasů, nebo by byly stanoveny procesní principy dohodovacího či jiného řízení pro nalezení širší shody mezi stranami městské koalice," doplnil Zajíček, který je předsedou klubu pražského Spolu.

Zdeněk Hřib (Piráti).
Piráti a Praha Sobě uzavřeli dohodu, v povolebním jednání nyní postupují spolu

O uvedených otázkách je Spolu připraveno jednat se zástupci Pirátů a STAN v pondělí nebo úterý. Pokud by se strany na jednání shodly, mohla by být podle Zajíčka koaliční smlouva podepsaná v příštím týdnu. Zajíček dnes odpoledne ČTK řekl, že Spolu na odpovědi případných koaličních partnerů na výzvu ke spolupráci zatím čeká.

K tomu, aby byla členem koalice i Praha Sobě, podle Zajíčka není důvod, jak uvedl na dotaz ČTK. "Je zjevné, že se Piráti budou muset už konečně rozhodnout, jestli upřednostní spolupráci s Prahou Sobě před nabídkou na spolupráci na půdorysu vládní koalice, tedy Spolu, Piráti a STAN," řekl. Vyjádření zástupců Pirátské strany ČTK shání.

Koalice Spolu po letošních komunálních volbách v Praze získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je hnutí SPD se třemi mandáty.