Na prvním povolebním magistrátním jednání ladily strany postup, který zaujmou při dohodách s vítěznou koalicí Spolu. „K posunu v jednání nedošlo, ale určitě jsme připraveni nadále jednat," řekl ČTK a Českému rozhlasu lídr Prahy Sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Podle něj je nejlepší variantou pro hlavní město vytvořit vyjednávací blok STAN, Praha Sobě a Piráti. Současně také uvedl, že jeho strana nebude jednat s extrémistickými hnutími jako je třeba SPD.

Bohuslav Svoboda (ODS), jeden z kandidátů na pražského primátora, u komunálních voleb.
Kandidát na primátora Svoboda: Šance na spolupráci s ANO v Praze je nulová

Lídr vítězné koalice Spolu, která je složená z ODS, TOP 09 a lidovců, plánuje postupná povolební vyjednávání. „Máme první jednání s potenciálními koaličními partnery. V tomto směru budeme postupovat, jak jsme slíbili, tedy na půdorysu vládní koalice,“ vyjádřil se Bohuslav Svoboda (ODS) a dodal, že v neděli večer se sejdou zástupci Spolu a STAN a v pondělí budou pokračovat v jednáních s Piráty. Hlavní prioritou je podle Svobody sestavení nové městské rady. ODS patřila mezi vítězné strany i při volbách před čtyřmi lety. Většinu ale nakonec utvořila současná koaliční vláda.

Volební speciál Pražského deníku najdete ZDE.

Všechny uvedené politické strany budou také diskutovat o novém primátorovi hlavního města, který nahradí dosluhujícího Zdeňka Hřiba (Piráti). „Funkce primátora bude předmětem povolebních jednání,“ uvedl Zdeněk Hřib na tiskové konferenci s tím, že o jeho osobu nejde.

Radnice v Lysolajích.
Lysolaje sečetly volební hlasy až dlouho po půlnoci. Zkolaboval tajemník

O společných vyjednáváních mluví i lídr Petr Hlaváček (STAN). „Se všemi jsem v kontaktu, hledáme nejlepší řešení. Dejte nám prosím čas, bude to zřejmě nějakou dobu trvat. Město má nyní vedení, takže nejsme v žádném velkém stresu. Uděláme vše pro to, aby budoucí koalice byla funkční," uvedl pro ČTK v neděli večer.

Svoboda nicméně včera v několika rozhovorech uvedl, že si věří na primátorský post a rád by ho získal.