Zástupci Spolu po pondělním klubu uvedli, že Piráti se ohledně Svobody stále jasně nevyjádřili, což podle Hřiba není pravda. Politici Spolu v úterý trvali na tom, že to tak je.

Člen vyjednávacího týmu Spolu Zdeněk Zajíček (ODS) v pondělí uvedl, že od Pirátů stále jasně nezazněla akceptace Svobody jako lídra vítězné koalice na místo primátora. "Toto považujeme za naprosto samozřejmý demokratický princip, na základě kterého tady v tuto chvíli demokracie stojí. Této odpovědi se (Piráti) vyhýbají a zřejmě tento princip respektovat nechtějí. Pokud by tento princip respektovat chtěli, zřejmě by dneska (v pondělí) něco v tomto smyslu klub Pirátů přijal," řekl.

Hřib v úterý jeho slova popřel. "Už na předchozím jednání jsme jasně řekli, že jsme otevření jednání o variantě, ve které je Bohuslav Svoboda primátorem. Doslova takto. Já naprosto vylučuji, že by to mohli přeslechnout, nebo něco takového, protože jsme jim to několikrát zopakovali. Pro mě je velkým překvapením, že do médií koalice Spolu říká něco jiného," řekl.

Zástupci Spolu po úterním jednání s hnutím STAN naznačili, že jde patrně o nedorozumění. Zatímco Piráti jsou ochotní pouze jednat o tom, že Svoboda bude primátorem, Spolu to považuje za samozřejmost. "Není podle nás jiná možnost, pokud vycházíme z nějaké tradice, zvyklosti, než aby vítěz měl primátora," řekl Jiří Pospíšil (TOP 09).

Členové vyjednávacího týmu vítězné koalice Spolu od voleb říkají, že preferují koalici na vládním půdorysu s Piráty a STAN. Jednání s Piráty však stále nepokročila, narazila právě na požadavek Pirátů ohledně trestně stíhaných politiků. V radě by za KDU-ČSL měl podle plánů Spolu zasednout Jan Wolf, který je obžalován ve starší kauze týkající se sportovních dotací na magistrátu.

Hřib v úterý zopakoval, že odmítání trestně stíhaných politiků je dlouhodobý pirátský princip a zástupci Spolu se na celostátní úrovni dříve vyjadřovali stejně. V pondělí požadavek opět potvrdil zastupitelský klub Pirátů. "Za nás toto je ten zásadní problém," řekl Hřib. Jednání nicméně podle vyjádření zástupců Spolu i Pirátů budou přes tento nesoulad pokračovat.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, která získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je hnutí SPD se třemi mandáty.

Volební speciál Pražského deníku najdete ZDE.