V pondělí večer proběhla první schůzka Pirátů s koalicí SPOLU. Krátce po jejím skončení uvedl Svoboda, že k jednání přišli bez jakýchkoliv podmínek. „Piráti si naopak kladli celou řadu podmínek, které jsou velmi složité. Jsme připraveni znovu otevřeně jednat v pondělí. Věříme, že by vládní koalice Praze prospěla,“ stručně uvedl Svoboda.

Dodal, že koalice SPOLU je nyní ochotná jednat na půdorysu vládní koalice a neklade si žádné jiné podmínky. "Jsme přesvědčeni o tom, že na začátku musí být jednání otevřené, a ne limitované nějakými omezeními," řekl. Na začátek příštího týdne je podle Svobody předběžně naplánovaná schůzka také s Prahou sobě a hnutím ANO.

Podle primátora Hřiba trvala debata téměř hodinu a točila se především okolo personálních otázek. „Chceme pokračovat v rekordním rozvoji města. Máme ale přesně daná pravidla plynoucí z povolební strategie. S tím nás voliči házeli do uren a to chceme dodržet. Pirátští radní nemůžou zasednout s trestně stíhanými politiky,“ uvedl po jednání Zdeněk Hřib a dodal, že o ničem jiném se prakticky nejednalo. Na čtvrtém místě kandidátky Spolu ve volbách totiž uspěl Jan Wolf (KDU-ČSL), který čelí obžalobě kvůli sportovním dotacím na magistrátu.

Zároveň Hřib opět vyloučil spolupráci s SPD a dodal, že s koalicí ANO se ještě ani nepotkali.

Už v neděli koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) na prvním zasedání zastupitelského klubu shodla na vyjednávacím týmu, který tvoří dva členové z každé strany. Jako hlavní vyjednavač je potom dle očekávání lídr koalice, poslanec a bývalý primátor hlavního města Bohuslav Svoboda (ODS). V týmu ho doplňuje předseda pražské ODS a poslanec Marek Benda a pražský zastupitel Zdeněk Zajíček (ODS). Za TOP 09 bude vyjednávat Jiří Pospíšil a místostarosta Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09). Za KDU-ČSL byl zvolen pražský předseda Tomáš Kaplan a právě zastupitel Jan Wolf (KDU-ČSL).

Už v neděli večer se sešel Zděnek Zajíček s lídrem STAN Petrem Hlaváčkem. Jednání se zatím nesou v obecném duchu. „Sešli jsme se s našimi nejbližšími partnery a setkali se se zástupci STAN. Konstatovali jsme, že jsme si programově blízko a v jednáních budeme nadále pokračovat,“ uvedl po setkání Zajíček.

Podobné priority

Obě strany se v programovém řízení města shodují v tématech výstavby bytů a dopravy. Jako prioritu označil Svoboda dokončení Pražského okruhu. Společná jednání budou podle něj pokračovat, nejbližší je naplánované už na čtvrtek. Starostové si představují širokou koalici demokratických stran. V tom je podporují také Piráti, kteří se s vítězným SPOLU sešli na radnici na Mariánském náměstí v pondělí večer. 

Současný primátor Zdeněk Hřib se už předem vyjádřil, že by se vyslovil pro koalici s hnutím Praha sobě současného starosty Prahy 7 Jana Čižinského. Podle SPOLU je ale prioritní domluva s Piráty a Starosty a přizvání Prahy sobě je podle Zajíčka předčasné.

Ještě před sečtením hlasů Bohuslav Svoboda uvedl, že spolupráce s hnutím ANO mu přijde krajně nepravděpodobná, skoro až nulová. Po volbách ale obrátil a spolupráci nevyloučil. „Budeme jednat se všemi demokratickými stranami zvolenými na magistrát, pochopitelně i s ANO,“ uvedl Svoboda.

Primátorské křeslo

Kdo bude příštím primátorem hlavního města zůstává zatím skryté. Velké šance má ale lídr vítězné volební strany SPOLU, která získala devatenáct mandátů a téměř čtvrtinu hlasů. Svoboda se netají tím, že by měl o primátorství zájem. „Že já kandiduji na primátora, je jednoznačně schváleno naším zastupitelským klubem, žádný jiný náhled na tuto věc není a považujeme to všichni za konečné stanovisko,“ vyslovil se v nedělních Událostech Bohuslav Svoboda.

Volební speciál Pražského deníku najdete ZDE.