Piráti a Praha Sobě mají v 65členném městském zastupitelstvu 24 hlasů. Ve volbách v Praze vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) před druhým ANO a třetími Piráty.

"Vyjednávání nepostupují tak, jak by měla. Jsou čtyři týdny po volbách a nejsou hmatatelné výsledky a teprve nyní se schází programové týmy. Jednání jsou pomalá, to je objektivní realita," řekl Hřib.

Právě postup při vyjednávání je hlavním důvodem, proč se obě strany odhodlaly dohodu podepsat. "Cílem je dodat jednání nový impuls, protože jednání ustavujícího zastupitelstva se blíží. V jiných městech jsou koalice domluveny a v Praze stále ne," řekl Čižinský. Programové rozpory mezi stranami prý navíc žádné nejsou.

Zároveň ale obě strany podle Hřiba s Čižinským respektují požadavek Spolu na obsazení funkce primátora. Rozhodnutí Hřib tlumočil lídrovi Spolu Bohuslavu Svobodovi (ODS), který jej podle něho "vzal na vědomí". Rozhodnutí oznámil Hřib také lídru STAN a náměstku primátora Petru Hlaváčkovi s tím, že se STAN, který má v zastupitelstvu pět mandátů, může k alianci přidat.

"Jsem tím jejich krokem poměrně překvapený. S oběma subjekty jsme měli naplánované individuální schůzky a nic nenasvědčovalo tomu, že se spojí. Není to z mého pohledu zrovna příklad vysoké politické kultury. O dalším postupu se budeme muset poradit v rámci koalice Spolu," řekl Jiří Pospíšil (TOP 09).

Podle zjištění Pražského deníku vytvoření Aliance Pirátů a Prahy sobě vítěznou koalici Spolu překvapilo. ODS a TOP 09 nyní zvažuje další kroky.

"Moc nerozumím tomu názvu koalice pro stabilitu. Vzhledem k rozložení sil mi to spíše připadá jako koalice nestability. Je to ale jejich rozhodnutí," vyjádřil se k Alianci starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

"Respektujeme jednání jednotlivých politických subjektů. Koalice SPOLU ale od začátku říká, že je pro ni důležitý především program a jeho plnění. A jak Piráti, tak Praha Sobě mají samostatné programy. Nyní jsme ve fázi, kdy se naše programové týmy teprve schází a hledají programové průniky. Takové jednání s Prahou Sobě a Piráty zatím ještě neproběhlo. A bez vyhodnocení programových průniků, nemůžeme zodpovědně říci budoucí složení koalice. Pro nás stále platí termíny naplánovaných jednání," říká pražský zastupitel a člen vyjednávacího týmu SPOLU Zdeněk Zajíček z ODS.

Vyjednávání o podobě nové koalice začala v Praze hned po volbách v neděli 2. října, kdy se odpoledne sešli Piráti, Praha Sobě a STAN a večer potom Spolu se STAN. Od té doby se několikrát sešli Piráti se Spolu, která jednala také s ANO. Z žádného z jednání však zatím dohoda nevzešla. Piráti a STAN několikrát vznesli požadavek, aby k jednáním byla přibrána Praha Sobě, což Spolu stále odmítá.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, která získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.