Na twitterovém profilu primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se o víkendu objevilo hodnocení: „Na rovinu. Kdyby takhle servírovali jídlo mým dětem ve školní jídelně, tak tam jako rodič vlítnu.“ S výtkou adresovanou starostce Prahy 5 Renátě Zajíčkové (ODS), která prý měla rázně zasáhnout. Magistrát to podle něj udělat nemůže. „Řeší to hygiena – a lidé mají samozřejmě možnost vyjádřit se za čtyři týdny ve volbách, protože městská část Prahy 5 je suverénním zřizovatelem,“ uvádí.

Z profilu Zajíčkové přišla odpověď, že magistrát konat může: „Stačilo by jednat profesionálně a věcně, nikoli zneužívat kauzu po vlastní zviditelňování a politické útoky. Jen tím před volbami zakrýváte vaši vlastní neschopnost řešit problémy konstruktivně, lidsky a v zájmu obyvatel Prahy.“

Nechybí ani odkaz na dopis, který starostce Zajíčkové adresovali v červnu rodiče některých z dětí, které danou mateřskou školu navštěvují. Ohrazují se proti některým zvěstem o tom, co se tam má odehrávat, i proti volánípo změnách v pedagogickém sboru a starostku žádají o pomoc při zklidnění situace ve školce.

„Nejdůležitější pro mě je, že nebylo v žádném případě ohroženo zdraví dětí,“ vyjádřila se Zajíčková na pondělní mimořádné tiskové konferenci a dodala, že jako starostka a radní pro školství do celého sporu vstupuje pouze jako mediátor na žádost velké skupiny rodičů. „Naší společnou snahou je zklidnění situace. Podněty rodičů z obou stran sporu neberu na lehkou váhu,“ zdůraznila.

Na twitteru se rozpoutala obsáhlá diskuse. Stanoviska jsou různá: od slov odsuzujících vedení školky a její kuchyně i městské části až po odmítání zneužití kauzy v politickém boji – s vytahováním údajně letitého problému právě před volbami. A nechybí ani pochybnosti, jak to vlastně se servírováním jídla doopravdy bylo. Měly děti z odpadových pytlů opravdu jíst – nebo se jídlo v igelitu uchovávalo v rámci kuchyně?

Třeba uživatel Jakub Pavlík se proti argumentům starostky ohrazuje: „Podpisy rodičů osmi dětí? U sebe na gymplu taky servírujetev pytlích?

“Zaznělo také, že početnější je skupina rodičů vyjadřujících nespokojenost s poměry ve školce. A třeba Tomáš Veverka odpovídající Zajíčkové má jasno: „Přesně to říkáte. Stačilo, abyste s námi komunikovala věcně, a hlavně upřímně – a mohlo to dopadnout vše jinak. Například vyhazovem kuchařky, namísto odchodem třetiny učitelek a části dětí.“

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Starostku Zajíčkovou i ředitelku školky Zuzanu Legnerovou pochybení mrzí, ale jedná se prý o selhání jednoho člověka. „Kuchařka dostala výtku a finanční sankci hned, jak jsem se o problému dozvěděla. Jídlo ze sáčků ale nevydávala, dětem ho servírovala na talířích. Sáčky používala jen pro udržení teploty při transportu do kuchyně ve výtahu, aby nevychladlo,“ popsala ředitelka.O využívání pytlů ve školkovém stravování, což mělo trvat přes deset let, informovala televize Nova. S tím, že některé učitelky na problém upozorňovaly, nicméně náprava se nedostavila.

Podle ředitelky jde v celé věci hlavně o osobní mstu manžela bývalé učitelky, který měl údajně ředitelce Legnerové opakovaně telefonicky vyhrožovat. Ta nyní zvažuje podání trestního oznámení. Celá kauza se točí kolem zmíněné učitelky, která podle Prahy 5 neměla dokončené vzdělání a dodělat si ho chtěla během pracovní doby, což jí ředitelka neumožnila.

Podívejte se, kdo kandiduje v Praze. Klikněte ZDE.

Nova také uvedla, že školka se měla stát i předmětem zájmu České školní inspekce – kvůli řešení vyváženosti stravy a chování jedné z učitelek.