Volby v Praze vyhrálo SPOLU před druhým ANO a třetími Piráty. Magistrát je v metropoli jediným místem, kde zatím koalice nevznikla, ve všech městských částech jsou již domluveny.

Pražské ANO již na konci října nabídlo koalici SPOLU, že by podpořilo dočasnou menšinovou radu. Jako důvod uvedlo protahující se povolební jednání. Zároveň chtěli zastupitelé ANO řešit některá pro město zásadní témata, kterými jsou například energie nebo bydlení. Koalice SPOLU tehdy nabídku odmítla s odůvodněním, že je pro ni prioritou koalice kopírující tu vládní.

Zástupci Pirátů Zdeněk Hřib a Jana Komrsková hovořili s novináři po povolebním vyjednáváním mezi koalicí Spolu a Piráty.
Piráti v Praze v žádném případě nepodpoří menšinovou radu koalice Spolu

Zástupci SPOLU po úterní schůzce s vyjednávacími týmy Pirátů a STAN uvedli, že jednání kvůli přístupu Pirátů nikam nevedou a nyní budou usilovat o podporu stran zastupitelstva s výjimkou SPD pro menšinovou radu. Hlavní spor je ohledně rozdělení míst v jedenáctičlenné radě, SPOLU chce kromě postu primátora i většinu šesti hlasů, což podle Pirátů neodpovídá volebnímu výsledku SPOLU, který byl necelých 25 procent hlasů.

Koaliční vyjednávání začala v Praze hned po volbách v neděli 2. října, kdy se odpoledne sešli Piráti, Praha Sobě a STAN a večer SPOLU se STAN. Od té doby se několikrát setkali Piráti se SPOLU, které jednalo také s ANO. Piráti a STAN několikrát žádali o přibrání Prahy Sobě k jednáním, což SPOLU odmítá. Letošní jednání o novém vedení města je nejdelší v historii města od roku 1993.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice SPOLU, získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů má STAN, šestá SPD zíkala tři mandáty.