„Koalice v Praze 2 bude pokračovat na dosavadním půdorysu. Spolupráce s hnutím ANO zde není nic nového. Šli jsme do toho, protože tato spolupráce se ukázala jako stabilní a férová. Navzájem se na sebe můžeme spolehnout, což bych úplně neočekávala u stran, které míří do opozice. Bohužel,“ komentovala pro Pražský deník dohodu starostka Alexandra Udženija (Spolu, ODS), podle které zůstává stejné politické složení rady a nejspíš i to personální včetně její pozice v čele radnice. „Ve hře je aktuálně jedna výměna v táboře ANO, a to z rodinných důvodů,“ dodala.

Posilněné ANO může velmi reálně skončit ve společném vedení se stranami vládní koalice Spolu také v Praze 4, 8 a 12. Naproti tomu v Praze 10 stále pokračují „námluvy“ ODS a TOP 09 s uskupením VLASTA. Zajímavá je situace v Praze 5. Dosavadní koalici ODS, TOP 09, ANO, STAN a SNOP5 tam může nahradit zcela nová sestava ve složení Praha 5 sobě (těsný vítěz voleb), Koalice SEN21 pro Prahu 5 a Piráti. Všechny tři subjekty v uplynulých letech tvrdě kritizovaly správu věcí veřejných na „pětce“ a symbolem jejich odporu byl „střet zájmů“ starostky Renáty Zajíčkové, která je majitelkou soukromého gymnázia v pronájmu od městské části. Pouze Piráti z této trojice nicméně byli opoziční silou v zastupitelstvu, přičemž první rok volebního období byli součástí vládnoucí koalice měli dokonce starostu. Pak následoval puč a skončili v opozici.

Právě Piráti teď ale neberou alternativu k současnému vedení jako hotovou věc. „Upřímně řečeno máme obavy z nezkušenosti našich potenciálních partnerů. A jsme trochu zklamaní z toho, jak k dané situaci přistupují. Oba subjekty se totiž zdráhají nominovat svého politicky suverénně nejzkušenějšího člověka do exekutivy,“ řekl Pražskému deníku staronový pirátský zastupitel Štěpán Rattay. Na mysli tím měl magistrátního zastupitele Pavla Světlíka (Praha sobě) a senátora Václava Lásku (Koalice SEN21 pro Prahu 5).

„Tato případná koalice má také nejtěsnější většinu jednoho hlasu a může tak být velmi křehká. Proto jsme dali oběma partnerům k úvaze, jestli neposílit koalici ještě o jeden subjekt z toho druhého tábora. Uvidíme, jak to dopadne,“ pokračoval Rattay. Jeho strana nevylučuje ani dohodu s určitými částmi onoho „druhého tábora“, byť jsou si prý Piráti vědomi toho, že by voliči takovou spolupráci mohli považovat za „zradu reformních ideálů“.

„Nicméně většina o pouhý jeden hlas je permanentní válečný stav a takový projekt bez lidí se zkušenostmi z reálné politiky lze přirovnat k sebevražedné misi. Už jsme na Praze 5 ve vedení jednou neuspěli, konkrétně v koalici s ODS a ANO, a proto si uvědomujeme rizika,“ dodal.

Výjimečná příležitost

Pavel Světlík naproti tomu vidí situaci jednoznačně. „Je tady výjimečná příležitost, i v rámci celé Prahy, utvořit koalici stran s téměř dokonalým programovým průnikem. Přibírání dalšího subjektu do této sestavy bych naopak vnímal jako ohrožení stability. Pokud jde o mou osobu, já jsem podnikatel a nikdy jsem se nechtěl věnovat politice profesionálně. Vzhledem k situaci ale teď v tomto směru řeknu, že je vše možné. Každopádně pevně věřím, že se nám Piráty podaří přesvědčit,“ sdělil Pražskému deníku Světlík.

Dosluhující starostka Renáta Zajíčková (ODS) si posteskla nad „negativním a očerňujícím“ stylem předvolební kampaně, kterou vedli její oponenti. „Přestože lze mezi místními subjekty vidět nebývale široký průnik volebních programů, noví politici těžko před svými voliči mohou obhájit širší spolupráci, když své oponenty nepokrytě špinili,“ rýpla si Zajíčková do konkurence, která má největší šanci zasednout v novém vedení radnice a jež kromě Pirátů v dosavadním zastupitelstvu chyběla.

Těsný výsledek voleb je podle Zajíčkové „dokladem toho, že velká část obyvatel vnímá proměnu Pětky k lepšímu. Zároveň je nutné si přiznat, že neméně početnou skupinu lidí tíží problémy, které jsme nedokázali vyřešit včas,“ přiznala. Končící garnitura se prý může pochlubit mimo jiné nastavením pravidel pro developery a následně přitažením stovek milionů korun do obecní kasy, jakož i celkovou stabilizací rozpočtu.

„Pětka dlouho rostla překotně, chyběly mantinely pro developery i společná vize toho, jak by naše město v budoucnu vlastně mělo vypadat. Pod tíhou těchto dlouho neřešených problémů jsme se museli dívat více dopředu a pracovat na důležitých systémových změnách uvnitř úřadu. Obzvlášť v politice se taková práce neprodává snadno, jednoduše není moc vidět,“ upozornila Zajíčková s dovětkem, že za tři roky jejího starostování začaly klíčové změny a další roky prý ukážou výsledky.

O poznání jednodušeji jsou karty rozdané v Praze 7, kde má před sebou Jan Čižinský třetí období v křesle starosty. Jeho Praha 7 sobě získala ve volbách přes 50 procent hlasů. „Nabídli jsme Pirátům libovolné místo radního, oni na to odpověděli, že budou raději v opozici,“ popsal aktuální vývoj Čižinský.