Napříč pražskými městskými částmi se postupně uzavírají vládnoucí koalice na následující volební období. Praha 3 zatím k žádnému konkrétnímu výsledku nedošla a stále jedná. „My jsme volby vyhráli a máme jedenáct zastupitelů z třiceti pěti. Tím pádem máme největší zastoupení v zastupitelstvu a vnímáme to nejenom jako vítězství, ale také jako závazek k tomu, abychom byli subjektem, který sestaví budoucí koalici,“ řekl pro Pražský deník současný starosta Jiří Ptáček (TOP 09 a STAN) s tím, že se vyjednávací tým potkává se všemi.

Původní koalice byla stabilní

Vítězné uskupení TOP 09 se Starosty získalo téměř 29 procent všech hlasů. „Uplynulé čtyři roky nedošlo na radnici k převratu, sestavená koalice byla stabilní a vydržela celé čtyři roky. Díky stabilitě se nám podařilo řadu projektů dotáhnout do konce a mnohé z nich připravit pro nadcházející období. Takovou koalici chceme sestavit i pro nadcházející období,“ vyjádřil se na sociálních sítích budoucí pravděpodobný starosta Prahy 3 a lídr vítězné kandidátky Michal Vronský (TOP 09). Samotný Ptáček se o znovuzvolení starostou neucházel. Na Praze 3 tak bude působit jako řadový zastupitel, navíc byl zvolen i na magistrát.

Dosluhující starosta se k současným jednáním blíže vyjadřovat nechce. Koalici s SPD ale podle něj pravděpodobně neutvoří. „Zatím jsme žádnou koaliční smlouvu nepodepsali. To znamená, že v podstatě nechci a ani nemůžu sdělovat více informací. Jednáme se všemi stranami a potkáme se také s SPD, abychom zjistili jejich představu zapojení do práce zastupitelstva. Jsme ale jiná krevní skupina,“ uvedl Ptáček.

Úspěch SPD nahradil dřívější pozici komunistické strany, která mimo poslední volební období v zastupitelstvu alespoň s minimálním počtem mandátů seděla.

Úspěch radikálních stran

Místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut (Zelení) letošní úspěch extrémistických stran kritizuje. „Špatnou zprávou těchto voleb je, že do zastupitelstva pronikly dva extremistické subjekty – SPD s Trikolorou a Patrioti pro Prahu 3 (složení z bývalých členů Trikolory, Svobodných a ODS),“ uvedl Rut. Jako nadějné vnímá možné složení liberální koalice bez populistů, z čehož se dá předpokládat, jakou vládnoucí koalici se na Praze 3 snaží nyní domluvit.

Nejpravděpodobnější scénář vycházející z poslední koaliční domluvy vyznívá ve prospěch kandidáta na budoucího starostu Michala Vronského a složení koalice TOP 09 a Starostů s podporou Pirátů a strany Zelených. Taková koalice by v konečném součtu znamenala sedmnáct zastupitelských křesel. Do nadpoloviční většiny ale stále chybí jeden mandát. Kam se miska vah přehoupne, zůstává tedy zatím nejasné.

Zamíchat kartami mohou ještě Koalice pro P3 (ODS a KDU-ČSL) a hnutí ANO, kteří získali shodně po šesti mandátech a Praha 3 sobě se dvěma křesly.