více >>

Franz Kafka: Zpráva pro Akademii - premiéra

Akce již skončila

„Vaše opičáctví, vážení, pokud máte něco takového za sebou, vám nemůže být vzdálenější než mé opičáctví mně.“
Pokud Darwin má pravdu, a člověk je příbuzný opice, je bůh mrtvý a lidskost se nedefinuje milosrdenstvím, nýbrž vzdáleností od všeho zvířecího.

„Pokud jde však o mne, netoužila jsem po svobodě ani tehdy, ani dnes. Mimochodem: mezi lidmi je svoboda až příliš častým klamem. A jako se svoboda počítá k nejvznešenějším citům, tak i příslušný klam je z nejvznešenějších.“

Přednáška Opice před vědeckou obcí. Popis procesu sebeoptimalizace. Situace, která pro Opici nemá jiné východisko než nemilosrdnou adaptaci.

Inscenace řeší téma identity a zkoumá zvířeckost v lidech. Pro tvůrce je to mimo jiné otázka mocenského diskursu, jehož základ tvoří jazyk a jeho osvojení. Příběh Opice je příběhem vzdělávání. Cesta od zvířete k člověkovi je proces nemilosrdného sebezdokonalování.

Inscenace je koncipována jako prostorová instalace, v rámci které se publikum pohybuje v prostorách divadla. Cesta od neschopnosti mluvit k ovládání jazyka se odráží v režijních prostředcích inscenace – např. ve využití voice overu jako vniřního hlasu hlavní postavy.

Zuzana Stivínová a Ivan Lupták v inscenaci o tom, co se nazývá civilizace z pohledu opice.

autor: Franz Kafka
překad: Vladimír Kafka
režie: Katharina Schmitt
scéna: Pavel Svoboda
kostýmy: Patricia Talacko
hudba: Nick Gill
dramaturgie: Jakub Režný
adaptace: Katharina Schmitt, Jakub Režný
video: Peter Fabo
asistentka režie: Anna Mášová

hrají: Zuzana Stivínová, Ivan Lupták

22. 2.  (20:00–22:00)
Dukelských hrdinů 47, Holesovice
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ