Rostliny do kuchyně i domácí lékárny
KDY: Pátek 10-12
KDE: Centrum Nesedím - Sousedím, roh Anastázovy a Sartoriovy ulice, Praha 6
ZA KOLIK: Zdarma, registrace na e-mailu katerina@nesedimsousedim.cz

Beseda o tom, čeho se můžeme najíst a co si nasbírat na louce, v lese a na mezi. Představíte si jedlé plané rostliny a nejužitečnější léčivé byliny a také zjistíte, kdy a jak je sbírat. Přednáší Denisa Peoa Tomášková, zkušená lektorka Akademie permakultury.

Praha zítra? Pražské priority
KDY: Pátek 9-21
KDE: Centrum architektury a městského plánování, Vyšehradská 51, Praha 2

Tisíce nových bytů na nyní nevyužívaných brownfieldech, nová linka pražského metra, Vltavská filharmonie, revitalizace Václavského náměstí, ale také založení nového příměstského parku Soutok v nivě Berounky. Nová expozice ukazuje 25 stavebních priorit celoměstského významu, zařazených do pěti tematických kategorií. Většina z těchto projektů představuje investici města – seznamte se s vizemi všech členů Rady hlavního města Prahy a vyberte své vlastní pražské priority.

Miroslav Hloucal Quartet
KDY: Pátek 19-21
KDE: Jazz Dock, Janáčkovo nábřeží 2, Praha 5
ZA KOLIK: Stání 150 Kč, sezení 280 Kč

Seskupení, které prezentuje své pojetí jazzu pomocí vlastních kompozic a aranžmá romských písní. Jelikož jsou jejich kořeny spjaty s touto kulturou, chtějí do ní vnést nové hudební vlivy. Svá aranžmá pro tento projekt vytvářejí dohromady, vzniká tedy zajímavá kombinace dvou hudebních názorů. Charakterově se přiklánějí k modernímu mainstreamu a novým vlivům z newyorské i evropské scény.

Tradiční řemeslné dílny: Keramika
KDY: Sobota 10-17
KDE: Národopisné muzeum, Kinského zahrada 98, Praha 5
ZA KOLIK: 400 Kč

Modelování z keramiky umožňuje tvořit výrobky podle vlastní fantazie nebo předlohy. Tvorba obnáší vymačkávání z měkké hlíny, tvarování z válečků a modelování z plátů. Seznamte se s ručními dekoračními technikami, keramické základy vám představí Iveta Dvořáková. Kapacita kurzu je omezena, je potřeba se předem objednat: lucie.cmelikova@nm.cz nebo telefon 773 793 412.

Kolik má Praha věží
KDY: Sobota 15-16
KDE: Střecha Lucerny, Vodičkova 36, Praha 1
ZA KOLIK: Od 100 Kč

Během představení se divák dozví, jak spí věže, jak roste dům, jak se cestuje po Praze, co se děje kolem Vltavy a mnoho dalšího. V básničkách se holčička Amálka vyptává dospělých co se v Praze děje a hraje si se starší kamarádkou Verunkou. Hraje divadelní spolek Gaudium z Radotína.

Jazz Dock dětem
KDY: Sobota 16-17
KDE: Jazz Dock, Janáčkovo nábřeží 2, Praha 5
ZA KOLIK: 100 Kč, děti do 2 let zdarma

Děti si užijí příběhy zahrané předními divadelními soubory, Vy si zase můžete odpočinout třeba u skleničky dobrého vína. Pro malé diváky je připravené také speciální dětské menu.

Burza cd a vinylů
KDY: Sobota 9-12.30
KDE: Restaurace Bunkr, Zázvorkova 25, Praha 5
ZA KOLIK: 30 Kč

Přijďte si koupit, prodat nebo vymenit CD, LP, DVD, Blu-Ray… Všechny styly a žanry od popu po heavy Metal, od klasiky po punk.

Podzimní blešák
KDY: Neděle 12-17
KDE: MeetFactory, Ke Sklárně 15, Praha 5
ZA KOLIK: Zdarma

Najděte si nové svetry, kabáty, šály, mikiny, čepice, kozačky na zimní měsíce, objevte si mezi vinyly tu správnou podzimně melancholickou desku nebo si najděte to správné bižu na zimní plesy.

Idunčino kvítí
KDY: Neděle 15-16
KDE: Centrum H55, Hloubětínská 5, Praha 10
ZA KOLIK: 50 Kč

Holčičky i kluci, všichni mají své sny. Ale věděli jste, že je mají i hračky? I ony sní, bojí se, přejí si nebo mají obavy. Kouzelná loutková pohádka vás vezme do světa panenky Žofky a panáčka Žofa.

Amazonie v plamenech
KDY: Neděle 18-19.30
KDE: Kavárna dobrodruha, Seifertova 4, Praha 3
ZA KOLIK: 120 Kč

Přijďte si poslechnout zážitky přímo z hořící Chiquitanie od Martina Trabalíka, který zde natáčel dokumentární film o práci dobrovolných hasičů. Tyto požáry překvapily minulý rok svou intenzitou celý svět. Většina pozornosti směřovala do Brazílie, a požáry v Bolívii a ostatních zemích zůstaly téměř nepovšimnuty. Na přednášce si povíte nejen o tom, co požáry způsobuje, ale také si prohlédnete fotky a zamyslíte se nad tím, jakým způsobem se nás tato situace týká.

Vínofest na tržnici
KDY: Pátek 15-21 a sobota 12-21
KDE: Pražská tržnice, Bubenské nábřeží 306/13, Praha 7
ZA KOLIK: Vstup volný, sklenička na degustaci 100 Kč

Pokud máte rádi víno, rozhodně nemůžete vynechat Vínofest v holešovické Pražské tržnici. Čeká vás několik vinařství z Moravy a Čech, ale i z evropských vinic. Budou to známé i méně známé, i přesto zajímavé značky všech druhů bílého, růžového i červeného vína, včetně vín šumivých a prosecca.

Designblok
KDY: Pátek až neděle 10-22
KDE: Gabriel Loci, Holečkova 106, Praha 5
ZA KOLIK: Zdarma i za peníze, program a přehled na www.designblok.cz

Již 22. ročník největšího pražského festivalu designu proběhne letos za speciálních epidemiologických opatření. Výstava špičkového českého designu, umělecké instalace i tematické expozice je kvůli nouzovému stavu připravena pouze formou výstav. Doprovodný přednáškový, workshopový a společenský program musel být zrušen.

Devatero řemesel, desátá bída?
KDY: Až do 5. dubna, 10-18
KDE: Zámecký areál Ctěnice, Bohdanečská 259/1, Praha 9
ZA KOLIK: 50/100 Kč

České pohádky jsou plny řemeslníků, ať už jsou to ševci, krejčí nebo zlatníci či zahradníci. Řemesla jsou zachycena v mnoha podobách, ale většina pohádek se neobejde bez řemesel, která se v minulosti starala o stravu obyvatel, jako byli mlynáři, pekaři, řezníci, uzenáři nebo rybáři. Výstava se zaměří na filmová zpracování tohoto fenoménu v oblíbených pohádkách.

Festival vína: WINEfesto
KDY: Pátek až neděle 11-22
KDE: Manifesto Market, Na Florenci, Praha 1

Užijte si jedinečný festival červeného vína a lahodných pokrmů z celého světa. „Jestli nás karanténa něco naučila, tak to, že dobré víno je nad zlato a s jeho pomocí dokážeme vykouzlit příjemnou atmosféru za všech okolností Ať už zvolíte Cabernet, Pinot Grigio nebo Merlot, určitě se nespletete, protože jsme pro vás připravili jen to nejlepší ze světové vinné ligy,“ zvou pořadatelé.

Cosmos Discovery
KDY: Až do 31. října, 10-22.30 (v týdnu 10-19.30)
KDE: Výstaviště, Praha 7
ZA KOLIK: Od 100 Kč

Oblíbená a hojně navštěvovaná výstava byla prodloužena až do konce října. Jde o zážitkovou výstavuu pro celou rodinu, ale i pro odborníky a fanoušky kosmických letů. Výstava vás provede historií pilotovaných kosmických letů od jejích počátků až po současné a plánované mise. Uvidíte stovky originálních exponátů z USA i Ruska, které byly ve vesmíru, unikátní sbírku skafandrů a reálné modely kosmických lodí, raketoplánů a raket.