KDY: 11. až 15. října 2021
KDE: Lobkowiczký palác (Císařský sál), Pražský hrad, Jiřská 3, Praha 1
ZA KOLIK: Zdarma

Pětidenní výstava v Lobkowiczkém paláci, která je přístupná pro návštěvníky zdarma a bude završena mezinárodní konferencí přenášenou online, je na území České republiky svým rozsahem ojedinělá. Jejím pořadatelem jsou Lobkowiczké sbírky o.p.s., kulturní instituce, která spravuje umělecké předměty shromážděné po staletí rodinou Lobkowiczů.

Na výstavě Non-Fungible Castle budoupředstavena díla, která v reálném světě fyzicky neexistují a je možné je vlastnit pouze v digitální podobě. A to jak originály vytvořené Lobkowiczkými sbírkami, tak práce jiných umělců, například dílo Stay Free od kontroverzního Edwarda Snowdena.

Dalším z vystavených kusů bude hudba zkomponovaná Annou Marií Vilemínou, hraběnkou z Althannu, která nebyla hrána 250 let, protože v době svého vzniku se neslušelo, aby žena skládala hudbu. Dalším příkladem je obrazod Paola Veronese, který v sobě ukrývá další rozměr, viditelný pod rentgenem.

„Non-Fungible Tokens však nejsou pouze o nákupu digitálního umění. Vlastníkem NFT může být také patron projektu, který chce ukázat, že podpořil věc, která dává smysl,“ říká William Rudolf Lobkowicz, který celou akciorganizuje.

Zásadní částí programu je konference s mezinárodní účastí, která sekoná na závěr programu a které se zúčastní přední odborníci z řad galeristů, znalců NFT trhu, tvůrců, investorů, znalců technologie a zástupců komunit organizovaných v digitálním světě.

Ve čtyřech panelech bude diskutována celá řada témat a otázek spojených s problematikou NFT, ale také kryptoměn. Akce má ambici ověřit, zda dává smysl propojovat tradiční umění s moderními uměleckými trendy ve virtuálním světě. Jedná se vlastně o svého druhu experiment. Čím může vysoká kultura ovlivnit a obohatit online svět a co naopak mohou nové formy digitálního umění přinést „klasickému“ umění? Může kulturní dědictví pracovat s blockchainem a vytvářet něco, co má kvalitu nad rámec virtuálního světa?

Součástí akce bude rovněž aukce vybraných NFT a výtěžek z ní půjde na restaurační projekty památek a uměleckých děl Lobkowiczkých sbírek.