Metro D: Inženýrsko-geologický průzkum v praxi
KDY: Od 17.30
KDE: Historická budova Národního muzea (přednášková místnost č. 102), Václavské náměstí 68, Praha 1
ZA KOLIK: Zdarma

Inženýrsko-geologický průzkum je pojem, se kterým se setkáváme dnes a denně. Co je však jeho cílem, proč a jak se provádí? Tato přednáška se bude zabývat smyslem, metodikou, a hlavně účelem inženýrsko-geologických prací na příkladu právě probíhající ražby průzkumného tunelu pro novou trasu pražského metra. Bude prezentována základní problematika tunelových staveb v intravilánu z hlediska inženýrské geologie. Seznámíme se se způsobem získávání informací, aplikací získaných dat a příklady z právě probíhající stavby.

Krysař: Pražská derniéra
KDY: 19-21.30
KDE: Švandovo divadlo na Smíchově, Štefánikova 57, Praha 5
ZA KOLIK: Od 300 Kč

Jedno z vrcholných děl české prózy 20. století vychází ze starodávné saské legendy a dodnes provokuje k mnohým otázkám i interpretacím. Je krysař postavou kladnou či zápornou? Má nárok přežít buřič, nebo stavitel? Viktor Dyk nechává svého hrdinu konfrontovat se s nejrůznějšími typy společnosti. A nakonec staví jej tváří v tvář svým vlastním činům. Strhující příběh odhaluje propasti silného individualismu i propasti tzv. spořádaného bytí. Vzhlédnutí k vysokým klenbám může uzdravit duši, ale také může zlámat vaz.

Fresh Senior Festival
KDY: 13-20
KDE: Villa Pellé, Pelléova 91/10, Praha 6
ZA KOLIK: Zdarma

V krásné zahradě Pelléovy vily se můžete těšit na unikátní módní přehlídku, vystoupení tria Zdenky Trvalcové – Čevelové, které vás naladí na tóny sladké Francie a v podvečer na skvělé Ivan Hlas Trio.
Dále si můžete užít krátké divadelní představení seniorského souboru pod klubem Remedium nebo ukázky společenských tanců v podání soutěžící a profesionálního tanečníka Seniorské Stardance ve spolupráci s Kontem Bariéry, vědomostní kvÍz a další. Nebude chybět ani festivalová soutěž o zajímavé ceny nebo soutěže v deskových a karetních hrách! Celkovou nekonvenční koncepcí programu je upozornit na fakt, že zachování schopnosti hrát si v seniorském věku má velmi příznivý vliv na psychosomatické projevy stárnutí a zároveň prospívá mezigenerační komunikaci.

Unikátní kolekce nejjedovatějších šípových žab
KDY: Až do 31. října, denně 9-17.30
KDE: Zoo Praha (galerie Gočárovy domy), U Trojského zámku 120/3, Praha 7
ZA KOLIK: Vstupné do zoo od 200 Kč

Nevelké i zcela miniaturní, výjimečně zbarvené, mnohdy prudce jedovaté. Návštěvníci Zoo Praha budou mít jedinečnou příležitost prohlédnout si hned třicet druhů pralesniček neboli šípových žab, jejichž tajemný svět byl v Zoo Praha poprvé představen v roce 2019. Nyní je tu ještě větší lákadlo – výstava bude prezentovat mimo jiné dvojice žabek stejného druhu, které se diametrálně liší svým zbarvením podle lokality, v níž žijí. K vidění budou také tzv. „imitátoři“ – pralesničky, které napodobují jiné, jedovatější druhy. Zoo Praha k této výstavě připravila také brožuru a originální propagační předměty právě se symbolikou šípových žab.