Kalendář vznikal dva týdny v ulicích a chudinských čtvrtích Rio de Janeira. "Snažil jsem se zachytit Brazílii, její krajinu, hospodářství a kulturu spolu s lidským prvkem," říká k výběru místa fotograf McCurry. Zajímavostí je, že v pozadí nádherných žen nejsou proslavené pláže v čele s Copacabanou, jak je zvykem, ale naopak prostředí zpustlých hotelů, graffity a starých rozpadajících se hotelů. Inspirací byl skutečný život, v němž se lidé potloukají po nočních ulicích.

Audio: Mluvčí Masarykova onkologického ústavu o tom, kam půjde výtěžek z aukce Pirelli

Letos výjimečně nejsou slavné osobnosti zachycené v kalendáři nahé. "Kalendář tak není o tělech modelů nebo o sexualitě," říká fotograf a naopak zdůrazňuje, že hlavní slovo má na fotkách opravdovost, kdy profesionální pohyby, dramatičnost a pózování šlo stranou.

Impozantní publikace, které se vytisklo celosvětově pouze 20 tisíc kusů, se do Česka dostala pouze v několika málo exemplářích. Jeden dostane, jako každý rok, například prezident Václav Klaus. Jeden z kalendářů pak půjde do dobročinné dražby, jejíž výtěžek poputuje na konto Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Česko zastupuje v luxusním kalendáři topmodelka Petra Němcová. Média ale nejčastěji zmiňují jméno jiné modelky, brazilské krásky Adriany Lima. Ta pózovala během těhotenství a letos v září porodila dceru Siennu.

close Kalendář Pirelli pro rok 2012 - Adriana Lima zoom_in

Adriana Lima v kalendáři Pirelli. Foto: Steve McCurry

Kdo je… Steve McCurry

Cestuje a fotí již téměř čtyřicet let. Přátelé jej popisují jaké důvtipného cestovatele a skromného člověk. Proslavily jej snímky z válečného prostředí. Jeden z těchto snímků, Sharbat Gula - zelenooká afgánská dívka – byl focen v uprchlickém táboře v roce 1984 a byl označen za jeden z nejuznávanějších fotografických snímků. Po 17 letech Steve tuto ženu našel a znovu ji vyfotil.