SOU kadeřnické - David Wheeler.Zdroj: Archiv VLP / Šťastný VladimírDavid Wheeler (16 let)
Kouřím asi půl roku a baví mě to. Přivedla mě k tomu parta kamarádů. Naši to vědí, ale nelíbí se jim to. Nejdřív se mi to snažili zakázat, ale teď mi říkají, ať aspoň nekouřím tolik. Denně vykouřím asi pět cigaret. Cigareta pro mě znamená uvolnění i dočasnou pomoc od stresu. Svým způsobem je to pro mě také frajeřina a zábava.

 

SOU kadeřnické - Filip Procházka.Zdroj: Archiv VLP / Šťastný VladimírFilip Procházka (18 let)I přesto, že v mém okolí převažují spíše kuřáci, jsem nekuřák a jsem za to hodně rád. Dneska je totiž podle mě výjimka, když někdo z mladých lidí nekouří. To, jestli začnete kouřit, nebo ne, totiž ovlivňuje podle mě prostředí, ve kterém dotyčný je. Kuřáky jinak toleruji, protože myslím, že je to každého soukromá věc. Ale občas se jich ptám, proč kouří a co jim to dává. Často mi odpovídají, že jsou zkrátka zvyklí a chutná jim to. V druhé řadě se pak cítí frajersky a chtějí zapadnout do své party. U nás v rodině kouří všichni, taťka se snaží přestat už asi deset, takže je moc rád, že nekouřím, a mamku se pořád zkouším přesvědčit, aby přestala. I můj bratr se bez cigarety v podstatě neobejde. Takže já jsem jediný nekuřák v rodině.

 

Shromáždění k výročí 17. listopadu.
Praha si připomene události 17. listopadu

SOU kadeřnické - Zuzana Zadinová.Zdroj: Archiv VLP / Šťastný VladimírZuzana Zadinová (18 let)Kouřím od patnácti. U nás doma všichni kouřili, tak jsem to vždy chtěla zkusit i já. Jednou jsem tak vzala mamce jednu cigaretu a šla si zapálit za barák. Hodně jsem se rozkouřila ale až na střední škole. Nyní mám tak tři čtvrtě krabičky na den. Cigarety mě uvolňují a pomáhají mi od stresu. Navíc je to pro mě rituál. Vím, že když vyjdu z domu, tak si zkrátka zapálím. Když si pak nemůžu zakouřit, necítím se dobře. Kromě dvou kamarádek mám kolem sebe v partě samé kuřáky. Nad tím, že bych přestala, zatím nepřemýšlím, ale vím, že určitě nebudu kouřit, až budu chtít otěhotnět.

SOU kadeřnické - Kristýna Ondráčková.Zdroj: Archiv VLP / Šťastný VladimírKristýna Ondráčková (17 let)Kouřím od třinácti. V té době jsem se bavila se staršími lidmi kolem osmnácti let, takže jsem asi neměla úplně dobrou partu kamarádů. Všichni kouřili, tak jsem nechtěla být jediná, kdo nekouří. Abych byla frajerka, začala jsem také kouřit. Když nad tím přemýšlím teď, znovu bych už asi kouřit nezačínala. Teď mě to ale nijak neomezuje a nevadí mi, že kouřím. Partu kamarádů mám sice už jinou, ale i teď jsou tam samí kuřáci. Navíc jsem si už zvykla. Pokaždé, když vystoupím z nějakého dopravního prostředku, tak si automaticky zapálím. Uvědomila jsem to až nedávno. Krabička mi většinou vydrží tak dva dny.

Peníze. Ilustrační foto.
Praha počítá v návrhu rozpočtu na příští rok s rekordními výdaji

SOU kadeřnické - Oliver Tauberest.Zdroj: Archiv VLP / Šťastný VladimírOliver Tauberest (18 let)Jsem příležitostný kuřák. Zapálím si většinou jen, když jsem s přáteli někde na pivu. Takže mi to vychází asi na jednu cigaretu týdně. Chuť na cigaretu přijde opravdu jen, když piji nějaký alkohol. Prvně jsem zkoušel kouřit z frajeřiny asi v patnácti, ale kupodivu se u mě nikdy neprojevila žádná závislost nebo nutkání zapálit si další a další, jako to vidím u některých známých, kteří si zapalují už automaticky a podle mě si to ani neuvědomují.

SOU kadeřnické - Tomáš Vepřek.Zdroj: Archiv VLP / Šťastný VladimírTomáš Vepřek (18 let)Občas si zapálím, ale nějaký velký kuřák nejsem. Nepotřebuji to dennodenně. Cigarety mi pomáhají hlavně zvládat stres, protože jsem docela nervák. Žádnou závislost ale nepociťuji, což beru jako velkou výhodu. Když nemám chuť, tak potom zase třeba i měsíc kouřit vůbec nemusím. Parta mě k ničemu také nesvádí, protože jsou mezi mými přáteli jak kuřáci, tak i nekuřáci. Hodně mi ale vadí, když vidím, jak kouří děti, které jsou ještě na základní škole. To mi přijde hodně špatné.

Ilustrační foto.
V pátek je svátek, tentokrát ale velcí obchodníci prodávat mohou