Ještě než se rozhodl pro dráhu herce, vystudoval Luděk Sobota dopravní průmyslovku. Po absolvování pražské DAMU se u diváků zapsal hlavně jako komik.

Svou typickou dikcí bavil lidi nejprve ve Studiu Ypsilon a pak s Miloslavem Šimkem v Semaforu. Vystoupení této dvojice doplněné o Petra Nárožného jsou legendární.

První velkou filmovou roli Sobotovi svěřil režisér Oldřich Lipský. V komedii Jáchyme, hoď ho do stroje! si zahrál venkovského automechanika Františka Koudelku z STS Chvojkovice-Brod, který přijel objevovat svět velkoměsta s kondiciogramem svých šťastných a nešťastných dní a jedním vejcem v kapse. Komediální talent uplatnil i ve filmech jako Já to tedy beru, šéfe…!, Jen ho nechte, ať se bojí a dalších.

Charakterní herec

Za svůj civilní projev si Sobota vysloužil chválu kritiky v seriálech Okresní přebor nebo Neviditelní. Pro mnohé bylo překvapením, že herec zvládá nejen polohu šaška, který dokáže vyloudit slzy smíchu, ale i charakterní role.

| Video: Youtube

Své 80. narozeniny, které připadají na 27. května 2023, otec dvou synů nijak zvlášť neprožívá, protože oslavy nemá rád. Radši je prožije na dovolené v Itálii se svou druhou manželkou Adrianou.

Zkuste si i další kvízy Deníku. Všechny najdete ZDE.