V neděli a pondělí se totiž začala hladina řeky opět rychle zvedat. V úterý už situace v Praze odpovídala stoleté vodě a ve tři hodiny ráno začala evakuace dvou a půl tisíce občanů Karlína. Lidé neochotně nastupovali do autobusů, přistavených na několik místech. V šest hodin ráno se situace přiostřila, policisté vyzývali obyvatele k evakuaci sirénami a ampliony: „Stav nouze, stav nejvyššího ohrožení. Neprodleně opusťte své domovy. Sbalte si jen nejnutnější osobní věci a nezapomeňte na doklady.“

Karlín byl první evakuovanou čtvrtí, celkem muselo v Praze dočasně opustit své domovy 25 tisíc lidí. Objevily se první případy rabování, dvě hodiny před půlnocí zadržela policie osmadvacetiletého zloděje.

V úterý a ve středu přes den už ulice Karlína připomínaly jednu velkou vodní plochu, zatopeno bylo více než dvacet ulic. Voda se dostála do čtvrtě chybějícími protipovodňovými zábranami a také kanalizací. Zatopeno bylo i tamější hudební divadlo a také všechny karlínské stanice – Florenc, Křižíkova a Invalidovna.

Ve středu sdělil tehdejší ředitel Povodí Vltavy Pavel Uher první optimistickou zprávu, že voda ve Vltavě již nestoupá. „Z Karlína možná zmizí až za týden,“ sdělil zároveň.

Ve čtvrtek začala voda v ulicích konečně pomalu klesat, ale hned se ukázala další nebezpečí. V Křižíkově se poroučely k zemi první dva podmáčené domy. „Zřícením je ohrožený celý Karlín. Domy nebyly projektované na to, že se přes ně převalí pět metrů vody,“ obával se starosta Prahy 8 Josef Nosek.

Všechny domy prohlédli statici

Ač měl být Karlín v té době již prázdný, teprve po zřícení prvních domů se začali objevovat skrytí lidé, kteří chtěli pryč ze svých domovů. Oblast hlídaly desítky policistů a vojáků, aby se nikdo nevracel.

V pátek se zřítil další dům, tentokrát v Sokolovské ulici. O víkendu mohli obyvatelé Karlína do svých domovů, ale jen na chvíli, aby si vyzvedli nejnutnější věci. Stále totiž hrozilo zřícení domů. Statici prohlíželi postupně jeden za druhým. V té době měli prohlédnutých již 160 domů, tedy asi třetinu.

Návrat lidí se stále odkládal, stoupala jejich nervozita. Ve středu 22. srpna 2002 se konečně dočkali a začali se vracet do svých domovů, na mnohé čekala spoušť. Začal velký úklid a následná několikaletá obnova Karlína.

Dostali jsme dost peněz

O řešení následků povodně Deník hovořil se starostou osmé městské části Josefem Noskem.

Co vám povodeň vzala, a naopak co vám dala?

Dala nám vlastně novou čtvrť. Karlín a Libeň mají kompletně novou infrastrukturu, nové vozovky, zcela nové domy. Za krátký čas dostala Praha 8 tolik peněz, které by do ní přicházely desetiletí. Na druhou stranu to vzalo vzpomínky a ty nic nenahradí. Mnoho lidí ztratilo domovy a místa, která znali.

Znáte částku, kterou jste do oprav museli investovat?

Jestliže jde o částku, kterou dala naše městská část a hlavní město, dostaneme se zhruba na deset miliard korun.

Je Praha 8 chráněna proti další povodni?

Chráněna je, věnovali jsme ochraně velkou pozornost a měli bychom být ochráněni, i kdyby Prahu postihla o něco málo větší povodeň, než byla ta minulá. I stanice metra jsou až za protipovodňovou hrází. Nikdy ale nevíte, co se může stát.

 

Čtvrť získala novou moderní tvář

KARLÍN - Když se v Karlíně zřítilo po opadnutí vody v roce 2002 několik podmáčených domů, tak pesimistické hlasy mluvily o hrozbě zániku této historické dělnické čtvrti.

„Je tu měkké podloží, baráky začnou padat jeden po druhém a pak to tu celé zbourají, aby získali místo pro moderní a drahé domy,“ obávala se jedna z obyvatelek čtvrti v osmé městské části. Obavy se však nevyplnily. K zemi se nakonec poroučely jen domy tři, které navíc nebyly trvale obývané. Po několikaměsíčním vyklízení a vysušování započala nová éra Karlína.

Začal zde panovat čilý stavební ruch. „Máme kompletně novou infrastrukturu a zcela nové domy. Za krátký čas sem bylo napumpováno tolik peněz, které by sem jinak šly desetiletí,“ sdělil tehdejší i současný starosta Prahy 8 Josef Nosek.

Celkové rekonstrukce se dočkala například tramvajová trať vedoucí Karlínem z Florence na Palmovku a kompletní opravy se dočkalo například hudební divadlo.

Osamělý hotel Atrium obklopilo administrativní, obchodní a ubytovací centrum River City Prague, jehož součástí je například nepřehlédnutelná budova Danube House.

Jan Puci

Čtěte dále související články . . .

Co na vás čeká
Úterý – Holešovice, Libeň
Středa – Troja, zoo
Čtvrtek – Zatopené metro
Pátek – Spisy a jejich obnova
Sobota – Shrnutí povodní