Neradi opouštěli domov

Autobusy odvážely vyděšené a rozespalé nájemníky především do výše položených škol Karlína a Libně. Mohli si vzít s sebou jen to nejnutnější. Voda z počátku zaplavila sedm libeňských a šest holešovických ulic. V úterý se však již Prahou valila stoletá voda a vyháněla další obyvatele Libně a Holešovic z domovů. Kalná voda už zaplavila 31 libeňských a dokonce 40 holešovických ulic, což je většina území těchto čtvrtí.

„Praha 8 dostala po povodních novou tvář, ale bylo to velmi náročné, desítky rodin přišly ze dne na den o své domovy a známá místa. Je pravda, že i když Libeň vypadá trochu jinak, nebyla povodněmi tolik zasažena jako Karlín. I přesto má některé nové domy a infrastrukturu,“ řekl Deníku starosta osmé městské části Josef Nosek. Současně dodal, že do této čtvrti bylo po povodních načerpáno zhruba deset miliard korun a že je „osmička“ kompletně chráněna před další povodní.

Kriminalita klesla o třetinu

Povodňová komise uzavřela Libeňský most pro veškerou dopravu, uzavírky začaly i na dalších místech. Oblast byla prakticky neprůjezdná a probíhala další evakuace. V zatopených domech zůstalo několik lidí. „Nikdo nečekal, že voda dosáhne tak vysoko. Ještě že v ulicích není velký proud, to by bylo horší,“ řekl Petr Karpíšek z Libně.

„Někteří lidé spali, když začala voda stoupat. Ráno se už z domu nedostali,“ tvrdili policisté, kteří poté pomáhali uvězněným lidem na člunech. Nájemníci se báli o své narychlo opuštěné domovy a policie se je snažila uklidňovat. „Trestná činnost v době záplav klesla o třicet procent. Zaplavená a evakuovaná území jsou pod neustálým dohledem policie. Přes noc jsme žádný pokus o rabování nezastihli,“ řekla tehdy mluvčí městské policie Radka Waitová.

Voda ničila knihy

Když začala ve čtvrtek a pátek voda opadat, lidé se sice mohli vrátit do svých domovů, ale mnozí jen na krátko. Staré domy v Holešovicích podle statiků podobně jako v Karlíně hrozily zřícením. Nově museli policisté a vojáci evakuovat oblast kolem ulice Komunardů, Dělnická a U Průhonu.

„Asi deset procent domů je životu nebezpečných,“ oznámil tenkrát radní Rudolf Blažek. „Před spadnutím je dům číslo 37 a 35 v ulici Komunardů. Lidé stojí před ním a sami vidí, že zpátky nemohou,“ uvedl tehdejší primátor Igor Němec. Oba bytové domy byly v soukromém vlastnictví a majitelé na základě posudků statika požádali o jejich odstranění. „Magistrát zajistil nájemníkům náhradní byty,“ sdělil Martin Vokuš z úřadu sedmé městské části.

Podle rektora ČVUT Jiřího Witzanyho hrozilo nebezpečí hlavně zchátralým budovám a těm, kde se načerno prováděly nepovolené úpravy. Žádné další domy však už v souvislosti s povodněmi nemusely být odstraněny.

Při klesající hladině se začalo v plné nahotě ukazovat, co voda způsobila. Stromovku poničila ze dvou třetin, zcela zaplavila spodní část holešovického Výstaviště včetně cenné Křižíkovy fontány, Pražskou tržnici a poškozen byl fond vzácných tisků Městské knihovny v Holešovicích.

„Škody v naší městské části dosáhly dvě stě padesáti milionů korun. Nejvíce starostí jsme měli při evakuaci, při počtu deseti tisíc evakuovaných lidí nešlo o lehkou akci,“ uvedl pro Deník Radek Pohl, vedoucí oddělení krizového řízení Prahy 7.

Čtěte dále související články . . .