Fond Wine Management existuje na českém trhu tři roky a jeho portfolio tvoří 667 investičních lahví whisky a 23 418 vína. U příležitosti oslav představil nejnovější akvizici v podobě The Macallan Red Collection, trojice lahví z legendární skotské palírny Macallan obsahuje nápoje staré 71, 74 a 78 let. Jejich hodnota přesahuje šest milionů korun. „Je to obrovský úspěch nejen pro náš fond, ale i pro celou republiku. Macallan je ikonická značka a patří mezi symboly skotské národní hrdosti,“ uvedl spoluzakladatel fondu Martin Nejedlý.

 Guest Red Collection bylo vyrobeno jen 23 kusů a každá ucelená kolekce se skládá z šestice lahví. „Usilujeme o nákup další trojice lahví, abychom měli kolekci kompletní. Pokud by se to podařilo, měli bychom v Česku naprostý unikát, jehož cena by překročila hranici deseti milionů korun,“ doplnil Kovář.

 Macallan je mezi investory velmi populární. „Z deseti nejdražších a nejžádanějších lahví, které byly prodány na evropských aukcích, je osm od této palírny. Za poslední rok z každých 100 liber investovaných do koupě aukční whisky šlo plných 43 liber na její konto,“ vysvětlil expert fondu na stařené destiláty Václav Rout.

 Ceny této whisky podle indexů sledující hodnoty osmnáctiletého a pětadvacetiletého destilátu letos rostou. „Platí to, co říkala už moje babička. Hodinky švýcarské, víno francouzské a whisky skotská,” dodal s úsměvem Rout.

Autor: Michal Vlasák