VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Život jim změnil autista Ángel. Oběma k lepšímu

Praha - Barbora a Michaela mají mnoho společného. Kromě záliby v práci s dětmi to je dobrovolnictví. Jejich cesty spojil autistický chlapec Ángel. Oběma změnil život. Blízko k dětem měly odjakživa, jejich životní kroky se ale odvíjely různými směry. Barbora Heváková se věnovala studiu, Michaela Dvořáková se potýkala s nenaplňující administrativní prací, dokud nezávisle na sobě neobjevily inzerát Ángelových rodičů. Obě uchvátila alternativní metoda Son Rise, v Česku doposud nepříliš rozšířená. Barbora na základě své práce dokonce získala ocenění, Michaelu dobrovolnická práce inspirovala k vytoužené změně zaměstnání. Navíc se díky dobrovolnictví spřátelily.

25.8.2016
SDÍLEJ:

Barbora a MichaelaFoto: archiv Barbory Hevákové a Michaely Dvořákové

Tradiční metody práce s autisty jsou většinově založené na strukturovaném režimu a piktogramech. „Problémem totiž bývá hlavně komunikace, piktogramy ji usnadňují," popisuje Barbora. Snahou standardní výuky je učit autisty fungovat v „našem světě".

Inovativní metoda 

Metoda Son Rise je inovativní v tom, že se pokouší naopak proniknout a pochopit autistický svět. „Sledujeme motivace dítěte, napodobujeme jeho činnost, navazujeme oční kontakt," vyjmenovává Barbora. „Mám pocit, že to je to, co autistické děti potřebují," dodává.

V rodině s cizokrajným příjmením Chuecos funguje více dobrovolníků. Vždy je s Ángelem jeden z nich. Důraz klade hlavně na komunikaci a snahu o socializaci chlapce.

Od praxe k dobrovolnické ceně

Cesta Barbory Hevákové k dobrovolnické práci byla poměrně přímočará. Při studiu speciální pedagogiky hledala cesty, jak získat více praxe. „Po prvním ročníku jsem věděla, že mě studium baví, ale zároveň jsem měla dojem, že potřebuji získat nějakou další praktickou zkušenost," popisuje své studium mladá maminka.

Zaujal ji autismus, zejména proto, že se o této problematice nikdy příliš nemluvilo. „Vždy mi to přišlo jako tajemné téma," komentuje. Na internetu pak objevila inzerát rodičů malého Ángela, kteří hledali pro svého syna dobrovolníka. „Zaujalo mě, že se text jmenoval Díváme se na autismus jinak," uvádí.

DOBROVOLNICKÁ PRÁCE v rodině Ángela spojila cesty Barbory Hevákové (vpravo) a Michaely Dvořákové (vlevo).

Na začátku stál inzerát 

Rozhodla se na inzerát odpovědět a začala do rodiny dvakrát týdně docházet. Rodiče Angela chtěli, aby se s ním pracovalo metodou Son Rise, kterou se Barbora tedy začala zabývat.

„Z počátku jsme se všichni učili za pochodu. Nejprve to bylo hlavně o seznamování, trávili jsme čas v jeho herně spolu s jeho rodiči, postupně jsme už byli sami," popisuje proces dobrovolnice. Díky této práci získala kontakty ve školce, kde později začala i učit.

„Ángel chodil do školky, kde si všimli, jak hodně se mění. Přes Ángelovy rodiče se dozvěděli o metodě Son Rise a začali ji také uplatňovat," vysvětluje Barbora. Výsledkem toho všeho bylo ocenění dobrovolnickou cenou Křesadlo v roce 2014. „Je to velmi příjemné, že jsem tuto cenu dostala, ale opravdovým oceněním pro mě je práce s Ángelem, zej-ména to, jak velký pokrok za tu dobu udělal," směje se dobrovolnice.

Díky rodičům chlapce Barboře a Ernestovi Chuecos absolvovaly i kurz metody Son Rise v Americe.

Žít přítomností 

Kroky Michaely Dvořákové k dobrovolnictví vedly oklikou. Po studiu obchodní školy začala pracovat na administrativní pozici, která ji nenaplňovala. „Nic mi to nedávalo, jen peníze, ale ty mi štěstí nepřinesly," popisuje svou situaci.

„Bralo mi to veškerou energii, přemýšlela jsem negativisticky," dodává. Vždy chtěla pracovat s dětmi, nicméně ji držel zpátky fakt, že neměla vystudovanou náležitou školu. Kromě změny v soukro-mém životě byl potřebným impulsem i nalezení inzerátu, v němž rodiče Ángela Barbora a Ernesto Chuecos hledali dobrovolníky.

Změnou musí projít i dospělí

„První dny byly pro mě hrozně zvláštní, jako kdybych přišla na jinou planetu, na níž jsem se musela řídit jeho zákony," popisuje své první dobrovolnické zkušenosti. „Časem jsem mu začala ukazovat i tu mou planetu a to, že i na ní je krásně," směje se Michaela.

Práce s Ángelem se pro ni stala velkou motivací pro vlastní osobní změnu. Nejprve to byla výpověď v práci, následovalo absolvování kurzu pedagoga volného času, krátkodobá zkušenost v zahraničí, studium jazyků a práce asistence pedagoga.

„Z mého slovníku pomalu mizelo slovo ne, naučila jsem se žít přítomností," vysvětluje. Metoda Son Rise totiž podle ní požaduje změny nejen po dítěti, ale i po dospělém. „Když neprojde změnou dospělý, jak bychom to mohli čekat od dítěte?" komentuje.

Dobrovolnictví jako motivace 

Zkušenost dobrovolnické práce se oběma stala motivací pro vlastní změny v životě. Díky rodičům Ángela dostaly možnost absolvovat kurz metody Son Rise v Americe a obě se shodují, že v budoucnu by se chtěly vydat směrem, který by jejich zájem o tuto metodu a autismus spojil.

„Práce dobrovolníka změnila můj způsob myšlení. Díky ní dokážu mnohem lépe akceptovat své okolí. V budoucnosti bych se ráda věnovala logopedii. Ideálně právě se spojitosti s autismem a metodou Son Rise," popisuje Barbora. „Pro mě byla práce s Ángelem tím správným podnětem k životní změně. Kam se vydám dál, ještě nevím, ale určitě to bude práce s dětmi," dodává Michaela.

Metoda Son RiseSon Rise je program domácího vzdělávání autistů. Představuje alternativní přístup, který byl vyvinut v Americe. Funguje na základě dobrovolníků, kteří do dané rodiny dochází a s dotyčným pracují. Mezi základní principy metody patří vytvoření láskyplného prostředí a snaha proniknout do světa autisty skrz následování a nápodoby jeho činnosti. Metoda klade důraz na komunikaci a socializaci.

Barbora Hevákovástuduje speciální pedagogiku se zaměřením na logopedii
za dobrovolnickou činnost dostala v roce 2014 ocenění Křesadlo
je na mateřské dovolené

Michaela Dvořákovávystudovala obchodní školu a kurz pedagoga volného času
díky dobrovolnictví změnila profesi a pracovala jako asistent pedagoga

Čtěte také: Veronika B. Milotová: Látkové plenky jsou v Praze módním trendem

Autor: Jana Kašparová

25.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Hledáme prodavačku do cukrárny 22 000 Kč

Prodavačka Hledáme prodavačku do úspěšné a dobře zavedené Růžové cukrárny v Rudné u Prahy. Možný úvazek HPP, ČPP, brigáda trvalejšího charakteru.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 22 000 Kč

Učitelé odborných předmětů, praktického vyučování a odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) učitel/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Chelčického 43, Praha 3. Kontakt emailem: zs.chelcickeho@email.cz nebo telefonicky 222 592 946. , Po roce možnost úvazku na dobu neurčitou., Zaměstnanecké výhody: chutné jídlo v jídelně, při delším prac. poměru příspěvek na dovolenou, vstřícné vedení školy. Pracoviště: Základní škola - 001, Chelčického, č.p. 2614, 130 00 Praha 3. Informace: M. Vintrová, +420 222 592 946.

Administrativa - Práce administrativní asistentky 20 000 Kč

Asistentka Přijmu od 7/2018 asistentku pro menší firmu, zabývající se stínící technikou. V květnu - červnu probíhá zaškolení s asistentkou, která odchází na MD. Hledáme milou, příjemnou komunikativní a pracovitou slečnu, která je ochotna se učit, má zájem o dlouhodobou spolupráci, vytváření nabídek, vypracovaní faktur, komunikace se zákazníky, administrace. Základní zkušenosti s účetním programem "Pohoda "výhodou. Životopis s fotografií.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 20 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Pracovníci ostrahy, strážní. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Hlavní město Praha, Kontakt: Gregorová Andrea, tel.: 722 364 377 , Po - Pá od 9:00 - 15:00 hod., Požadujeme: , příjemné vystupování, trestní bezúhonost, spolehlivost, dochvilnost, Doporučenky nemůžeme potvrzovat do 3 dnů, jelikož jezdíme po celé republice. Pracoviště: Pharm invest s.r.o. červeňanského, Červeňanského, č.p. 2723, 155 00 Praha 515. Informace: Andrea Gregorová, +420 722 364 377.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Stropnický jako obránce Libeňského mostu.
34

Pražská vláda je v rozkladu. Důvod? Návrh demolice Libeňského mostu

V lesoparku Letňany vznikly nové singtrailové trasy
16

V Letňanech vznikly trasy pro singtrailovou cyklistiku. Stály Prahu 3,9 milionu

Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge

Fotíte rádi zvířata či rostliny? Díky projektu City Nature Challenge 2018 máte jedinečnou příležitost ukázat celému světu unikátní pražskou přírodu. Stačí si jen nainstalovat mobilní aplikaci. Akce se zúčastní celkem 68 měst z různých koutů planety, která budou bojovat o největší počet fotografií.

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT