VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Život jim změnil autista Ángel. Oběma k lepšímu

Praha - Barbora a Michaela mají mnoho společného. Kromě záliby v práci s dětmi to je dobrovolnictví. Jejich cesty spojil autistický chlapec Ángel. Oběma změnil život. Blízko k dětem měly odjakživa, jejich životní kroky se ale odvíjely různými směry. Barbora Heváková se věnovala studiu, Michaela Dvořáková se potýkala s nenaplňující administrativní prací, dokud nezávisle na sobě neobjevily inzerát Ángelových rodičů. Obě uchvátila alternativní metoda Son Rise, v Česku doposud nepříliš rozšířená. Barbora na základě své práce dokonce získala ocenění, Michaelu dobrovolnická práce inspirovala k vytoužené změně zaměstnání. Navíc se díky dobrovolnictví spřátelily.

25.8.2016
SDÍLEJ:

Barbora a MichaelaFoto: archiv Barbory Hevákové a Michaely Dvořákové

Tradiční metody práce s autisty jsou většinově založené na strukturovaném režimu a piktogramech. „Problémem totiž bývá hlavně komunikace, piktogramy ji usnadňují," popisuje Barbora. Snahou standardní výuky je učit autisty fungovat v „našem světě".

Inovativní metoda 

Metoda Son Rise je inovativní v tom, že se pokouší naopak proniknout a pochopit autistický svět. „Sledujeme motivace dítěte, napodobujeme jeho činnost, navazujeme oční kontakt," vyjmenovává Barbora. „Mám pocit, že to je to, co autistické děti potřebují," dodává.

V rodině s cizokrajným příjmením Chuecos funguje více dobrovolníků. Vždy je s Ángelem jeden z nich. Důraz klade hlavně na komunikaci a snahu o socializaci chlapce.

Od praxe k dobrovolnické ceně

Cesta Barbory Hevákové k dobrovolnické práci byla poměrně přímočará. Při studiu speciální pedagogiky hledala cesty, jak získat více praxe. „Po prvním ročníku jsem věděla, že mě studium baví, ale zároveň jsem měla dojem, že potřebuji získat nějakou další praktickou zkušenost," popisuje své studium mladá maminka.

Zaujal ji autismus, zejména proto, že se o této problematice nikdy příliš nemluvilo. „Vždy mi to přišlo jako tajemné téma," komentuje. Na internetu pak objevila inzerát rodičů malého Ángela, kteří hledali pro svého syna dobrovolníka. „Zaujalo mě, že se text jmenoval Díváme se na autismus jinak," uvádí.

DOBROVOLNICKÁ PRÁCE v rodině Ángela spojila cesty Barbory Hevákové (vpravo) a Michaely Dvořákové (vlevo).

Na začátku stál inzerát 

Rozhodla se na inzerát odpovědět a začala do rodiny dvakrát týdně docházet. Rodiče Angela chtěli, aby se s ním pracovalo metodou Son Rise, kterou se Barbora tedy začala zabývat.

„Z počátku jsme se všichni učili za pochodu. Nejprve to bylo hlavně o seznamování, trávili jsme čas v jeho herně spolu s jeho rodiči, postupně jsme už byli sami," popisuje proces dobrovolnice. Díky této práci získala kontakty ve školce, kde později začala i učit.

„Ángel chodil do školky, kde si všimli, jak hodně se mění. Přes Ángelovy rodiče se dozvěděli o metodě Son Rise a začali ji také uplatňovat," vysvětluje Barbora. Výsledkem toho všeho bylo ocenění dobrovolnickou cenou Křesadlo v roce 2014. „Je to velmi příjemné, že jsem tuto cenu dostala, ale opravdovým oceněním pro mě je práce s Ángelem, zej-ména to, jak velký pokrok za tu dobu udělal," směje se dobrovolnice.

Díky rodičům chlapce Barboře a Ernestovi Chuecos absolvovaly i kurz metody Son Rise v Americe.

Žít přítomností 

Kroky Michaely Dvořákové k dobrovolnictví vedly oklikou. Po studiu obchodní školy začala pracovat na administrativní pozici, která ji nenaplňovala. „Nic mi to nedávalo, jen peníze, ale ty mi štěstí nepřinesly," popisuje svou situaci.

„Bralo mi to veškerou energii, přemýšlela jsem negativisticky," dodává. Vždy chtěla pracovat s dětmi, nicméně ji držel zpátky fakt, že neměla vystudovanou náležitou školu. Kromě změny v soukro-mém životě byl potřebným impulsem i nalezení inzerátu, v němž rodiče Ángela Barbora a Ernesto Chuecos hledali dobrovolníky.

Změnou musí projít i dospělí

„První dny byly pro mě hrozně zvláštní, jako kdybych přišla na jinou planetu, na níž jsem se musela řídit jeho zákony," popisuje své první dobrovolnické zkušenosti. „Časem jsem mu začala ukazovat i tu mou planetu a to, že i na ní je krásně," směje se Michaela.

Práce s Ángelem se pro ni stala velkou motivací pro vlastní osobní změnu. Nejprve to byla výpověď v práci, následovalo absolvování kurzu pedagoga volného času, krátkodobá zkušenost v zahraničí, studium jazyků a práce asistence pedagoga.

„Z mého slovníku pomalu mizelo slovo ne, naučila jsem se žít přítomností," vysvětluje. Metoda Son Rise totiž podle ní požaduje změny nejen po dítěti, ale i po dospělém. „Když neprojde změnou dospělý, jak bychom to mohli čekat od dítěte?" komentuje.

Dobrovolnictví jako motivace 

Zkušenost dobrovolnické práce se oběma stala motivací pro vlastní změny v životě. Díky rodičům Ángela dostaly možnost absolvovat kurz metody Son Rise v Americe a obě se shodují, že v budoucnu by se chtěly vydat směrem, který by jejich zájem o tuto metodu a autismus spojil.

„Práce dobrovolníka změnila můj způsob myšlení. Díky ní dokážu mnohem lépe akceptovat své okolí. V budoucnosti bych se ráda věnovala logopedii. Ideálně právě se spojitosti s autismem a metodou Son Rise," popisuje Barbora. „Pro mě byla práce s Ángelem tím správným podnětem k životní změně. Kam se vydám dál, ještě nevím, ale určitě to bude práce s dětmi," dodává Michaela.

Metoda Son RiseSon Rise je program domácího vzdělávání autistů. Představuje alternativní přístup, který byl vyvinut v Americe. Funguje na základě dobrovolníků, kteří do dané rodiny dochází a s dotyčným pracují. Mezi základní principy metody patří vytvoření láskyplného prostředí a snaha proniknout do světa autisty skrz následování a nápodoby jeho činnosti. Metoda klade důraz na komunikaci a socializaci.

Barbora Hevákovástuduje speciální pedagogiku se zaměřením na logopedii
za dobrovolnickou činnost dostala v roce 2014 ocenění Křesadlo
je na mateřské dovolené

Michaela Dvořákovávystudovala obchodní školu a kurz pedagoga volného času
díky dobrovolnictví změnila profesi a pracovala jako asistent pedagoga

Čtěte také: Veronika B. Milotová: Látkové plenky jsou v Praze módním trendem

Autor: Jana Kašparová

25.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Tiskaři 22 000 Kč Pracovníci přípravy tisku Pracovníci v tiskárně - operátor výsekových strojů. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Výpis z rejstříků trestů, nekuřák, práce na PC, činnost na technických zažízeních.. Pracoviště: Eclipse print a.s., Pod kapličkou, č.p. 3149, 130 00 Praha 3. Informace: Petr Tichý, . Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 18 810 Kč Úředníci v oblasti daní Referent/ka Oddělení kontrolního. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika činnosti:, - kontrolní činnost DPH, - daňová kontrola, - postup k odstranění pochybností, Přihlášky do výběrového řízení společně se strukturovaným profesním životopisem zaměřeným na předchozí praxi a motivačním dopisem zasílejte do 19.10.2018 na e-mail: Eva.Bugyiova@fs.mfcr.cz, do předmětu e-mailu uveďte: VŘ 211817 (PP), nebo na adresu:, VŘ 211817 (PP), Finanční úřad pro Středočeský kraj, Územní pracoviště Praha-západ, Na Pankráci 95, 140 21 Praha 4, kontaktní osoba: Bc. David Ulman, telefon: 261 375 909. Pracoviště: Finanční úřad pro středočeský kraj, územní pracoviště praha - západ, Na Pankráci, č.p. 975, 140 00 Praha 4. Informace: , . Výroba - Výroba Tiskaři 22 000 Kč Pracovníci přípravy tisku Pracovníci v tiskárně - obsluha zvlňovací linky. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Výpis z rejstříků trestů, nekuřák, práce na PC, činnost na technických zažízeních.. Pracoviště: Eclipse print a.s., přátelství 1615/1a, 104 00 praha 10 uhřiněves, Pod kapličkou, č.p. 3149, 130 00 Praha 3. Informace: Petr Tichý, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 12 200 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště:, - Zděbradská 68, 251 01 Říčany-Jažlovice, , Prvotní kontakt:, - tel.: 775 484 544, - e-mail: firstandlast@seznam.cz. Pracoviště: First & last s.r.o. - zděbradská, jažlovice, Zděbradská, č.p. 68, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Svitlana Khibovska, +420 775 484 544.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koncert u příležitosti Národního dne epilepsie.

Akce Be happy s epi opět na Jiřáku. Epilepsií trpí v Česku kolem 80 tisíc lidí

Veronika Kašáková se svým bratrem Karlem společně strávili v dětském domově 16 let.

Standardní osobní rozvoj? Ne. Tohle jsou autentické příběhy, které vás posunou

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Letiště Praha s ohledem na současný nárůst leteckého provozu v České republice i v Evropě zavede další preventivní opatření k udržení stavu noční hlukové zátěže v městských částech Prahy a obcích v bezprostředním okolí letiště, které jsou dotčené leteckým provozem. Cílem je snížit celkový počet nočních vzletů a přistání nad letištěm mezi desátou večerní a šestou hodinou ranní a více regulovat provoz ve zmíněném časovém pásmu, včetně zpožděných příletů a odletů z pásem navazujících.

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT