VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdeňka Malovaná: Její otec Karel Šváb byl odsouzen k smrti v monstrprocesu

Její otec Karel Šváb byl odsouzen k smrti v monstrprocesu s Rudolfem Slánským. Pražský deník přináší seriál Příběhy pamětníků. Ten skrze krátká vyprávění připomíná historické momenty 20. století. Tentokrát připomeneme příběhem Zdeňky Malované vykonstruovaný soudní proces s Rudolfem Slánským a dalšími vysoce postavenými členy KSČ, kteří byli před 65 lety odsouzeni vládnoucím režimem k nejvyšším možným trestům.

28.11.2017 1
SDÍLEJ:

Zdeňka MalovanáFoto: www.pametnaroda.cz

Zdeňka Malovaná se narodila v Praze v roce 1938. Její život byl silně poznamenán osudem jejího otce Karla Švába náměstka ministra národní bezpečnosti, odsouzeného k trestu smrti v rámci politického monstrprocesu s Rudolfem Slánským. Přesto, že byl Karel Šváb jedním z nejvěrnějších zastánců komunistické ideologie, byli to právě komunisté a jeho přátelé, kteří ho postavili před soud a nechali oběsit.

Proces s Rudolfem Slánským, během kterého bylo odsouzeno k trestu smrti 11 vysoce postavených členů KSČ, byl jedním z několika vykonstruovaných politických procesů, ve kterých nešlo o to, odhalit skutečnou trestnou činnost, ale dosáhnout předem chtěného účelu, ke kterému byly vypracované scénáře, a obvinění byli mučením nuceni vypovídat, co jim bylo diktováno.

Zatčen gestapem

Rodina Švábů pocházela z chudé dělnické třídy. Zdenčin dědeček se už za Rakouska-Uherska angažoval v sociálně demokratické straně, za kterou ve volbách roku 1907 kandidoval do Říšské rady, a Zdenčin otec, tehdy mladý Karel Šváb, vstoupil do sociálně demokratické strany v roce 1919.

V Československé sociálně demokratické straně dělnické patřil, k zastáncům jejího levicového marxistického křídla a když v roce 1921 vznikla Komunistická, strana Československa ihned do ní vstoupil. Ještě před vypuknutím 2. světové války se angažoval v hnutí Solidarita, které pomáhalo německým antifašistům a komunistům.

Po podpisu Mnichovské dohody a obsazení Sudet byl Karel Šváb za tuto činnost zatčen gestapem, vězněn na Pankráci, v Drážďanech a v Berlíně. Koncem roku 1939 byl převezen do koncentračního tábora v Sachsenhausenu, kde přežíval až do jeho evakuace v roce 1945.

Německá „evakuace“ vězňů před postupujícími spojeneckými vojsky byla spíše mnohakilometrovým pochodem smrti bez dostatečné výživy, oblečení a odpočinku, než opravdovou snahou o záchranu životů vězňů. Dne 2. května 1945 všechny zúčastněné pochodu smrti včetně Karla Švába osvobodila v meklenburských lesích Rudá armáda.

Chtěl do továrny, ale byl funkcionářem

Zdeňka Malovaná vzpomíná, že se její otec chtěl po válce vrátit do továrny, ale zástup-ci KSČ ho přesvědčili, že tak zkušeného straníka s minulostí vězně koncentračního tábora budou potřebovat na vyšších funkcích.

Po válce tak nastoupil do aparátu komunistické strany, pracoval na Ústředním výboru KSČ a rychle kariérně stoupal. Po únoru 1948 dále povyšoval, až dosáhl vrcholu své kariéry, když byl v září 1950 jmenován náměstkem ministra národní bezpečnosti.

Současně se stoupáním Karla Švába do předních komunistických pozic se v Maďarsku odehrál v září 1949 vykonstruovaný proces s László Rajkem, jehož účelem bylo odstranit z vedení maďarské komunistické strany lidi, kteří by byli schopni prosazovat samostatnou politiku a tím oponovat diktátu J. V. Stalina.

Proces se stejným účelem byl připravován i v Československu, a aby byla výstraha co nejsilnější, byli do vykonstruovaného procesu jako hlavní protagonisté vybráni členové KSČ z nejvyšších stranických míst. Vedle Rudolfa Slánského a dalších vysoce postavených komunistů byl zatčen i ministerský náměstek Šváb.

Zdeňka Malovaná vzpomíná na den, kdy byl její otec zatčen: „V noci k nám vtrhlo komando, byla to razie. Maminka mne vzbudila uprostřed noci, že tihle pánové si chtějí prohlédnout můj pokoj, ať si jdu zatím lehnout do tátovy postele. Tatínka odvedli. Do spodního patra naší vily se nastěhovali nějací dva pánové, zamkli nás a nikam jsme nesměli. Po pár dnech mne začali pouštět do školy. Takhle jsme žili několik dní. Mysleli jsme si, že je to nějaký šílený omyl, že tenhle režim nemůže zatknout tatínka, který mu dal všechno. Tehdy to byla hrozná doba, to si dneska nikdo neumí představit.“

Odsouzen režimem, který budoval

Nějakou dobu po zatčení byli z dejvické vily vystěhováni a z celé rodiny se stali psanci. Paní Švábová měla naštěstí kontakty, a tak pro celou rodinu dokázala zajistit alespoň malý byt v rozdělené vile na Ořechovce, kde druhou část bytu obýval příslušník SNB, který měl dohlížet na to, jak se chovají.

„Pak přišel proces. To bylo hrozné, protože to byla hrozná propaganda a štvanice. Víte, oni vysílali přímým přenosem v rozhlase výpovědi obžalovaných. Byly toho plné noviny a dělníci v továrnách se scházeli a žádali smrt pro všechny zrádce. Na vysokých školách v Dejvicích byly transparenty: ´Žádáme smrt pro všechny zrádce´. Bylo nepochopitelné, že byl tatínek vlastním režimem a vlastními lidmi odsouzen,“ vzpomíná na proces paní Malovaná.

Po měsících fyzického nátlaku a nekonečných výslechů se Obžalovaní sešli u Státního soudu, jehož přelíčení se konalo v hlavní soudní síni na Pankráci. Soud probíhal od 20. listopadu do 27. listopadu 1952 a přítomní byli obviněni ze spiknutí proti republice z velezrady, špionáže, sabotáže, vojenské zrady a trockismu. Veřejnosti byli obžalovaní vylíčeni jako nepřátelé KSČ a československého lidu, jako sionističtí, buržoazně nacionalističtí zrádci a agenti západních zpravodajských centrál.

Šlo však o falešná obvinění. Trestu smrti, který byl vykonán oběšením v Pankrácké věznici dne 3. prosince 1952 neušel Karel Šváb, Rudolf Slánský, Vladimír Clementis, Otto Fischl, Josef Frank, Ludvík Frejka, Bedřich Geminder, Rudolf Margolius, Bedřich Reicin, André Simone a Otto Šling. S rozsudkem doživotí odešli Vavro Hajdů, Eugen Löbl a Artur London.

Měla problém dostat se na školu

Rok po procesech a po popravě Karla Švába bylo Zdeňce Malované patnáct let, ač byla na základní škole premiantka se samými jedničkami, se svým kádrovým profilem nemohla pokračovat ve studiu na gymnáziu, kam se hlásila.

Jediná možnost byl učební obor nástrojář. O dva roky později se přihlásila na střední školu, kam se jí s pomocí známého z ministerstva školství podařilo dostat. I když neměla technické obory příliš ráda, podařilo se jí střední průmyslovou školu vystudovat s vyznamenáním.

Celá rodina byla procesem postižená. Mamince neustále dávali výpovědi z práce, bratra vyloučili z vysoké školy, nastoupil na vojnu k PTP a dělal ta nejhorší povolání. Mladší sestra i přesto, že otce prakticky nezažila, měla také celoživotní problémy. Celá rodina nicméně držela úzce při sobě a pomáhala si, jak to jen šlo.

Jak se dnes Zdenka Malovaná dívá na procesy z padesátých let? „Bylo to hrozné a nepochopitelné. Kdyby tatínek zemřel v koncentráku, tak by zemřel za to, za co bojoval celý život. Místo toho byl odsouzen vlastním režimem a vlastními lidmi.“ Teprve v roce 1963 byli všichni obžalovaní stranicky i soudně tajně rehabilitováni a až v roce 1968 byla veřejnost o těchto skutečnostech podrobněji informována.

O projektu Příběh PražanaCílem cyklu Příběh Pražana je připomenout čtenářům nedávnou minulost formou svědectví a krátkých příběhů pamětníků, které se vážou k důležitým momentům 20. století. Cyklus zároveň vzniká ve spolupráci se společností Post Bellum, která dlouhodobě sbírá výpovědi pamětníků a spravuje portál www.pametnaroda.cz.

Autor: Eliška Černá

28.11.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 17 360 Kč

Specialisté v oblasti hospodaření s majetkem státu a organizací referent/referentka oddělení Dislokace odboru Hospodářsko správního. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky:, střední vzdělání s maturitní zkouškou stavebního směru, praxe ze státní správy nebo územních samosprávných celků výhodou, praxe s prováděním technického dozoru investora či stavebního dozoru, orientace v pasportizačních plánech objektů, v rozpočtování a oceňování stavebních prací , schopnost koncepčního i analytického myšlení, samostatnost, aktivní přístup k řešení problémů, velmi dobrá schopnost plánování a organizování práce, schopnost kooperace, rychlé, věcné a konstruktivní jednání, ekonomické a právní povědomí, státní občanství ČR, občanství jiného členského státu EU nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., , charakt. místa:, , připravuje dislokace státních institucí na území hl. m. Prahy, včetně její realizace, zpracovává stanoviska k žádostem státních institucí, případně nestátních subjektů, k převodům z majetku státu nebo nákupům budov do majetku státu , posuzuje stav zejména administrativních budov a areálů z hlediska nákladů na rekonstrukci a možného využití (včetně navrhování variantního řešení pro jednotlivé lokality), předkládá kalkulace a zpracovává analýzy efektivnosti vynakládaných pros.. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Gastronomie - Koncept Kozlovna kuchař/číšník 30 000 Kč

Kozlovna Kozlovna pro přijme do svého kolektivu kreativního kolegu pro obor samostatný kuchař a vrchní číšník. Nutná znalosti z oboru a znalost čepování piva. Jedná se o nově otevíraný projekt "Kozlí doupě" s prac. dobou cca 17- 02.hod. Nabízíme stabilní základní plat. podmínky od 30.000 Kč měsíčně plus benefity/bonusy osobního ohodnocení. Fér jednání nabízíme, ale také vyžadujeme. Možnost kariérního a profesního růstu.

Řemeslné práce - Automechanik 30 000 Kč

Automechanik Zavedený autoservis ELIT na Praze 4 přijme samostatné automechaniky. Nástup možný ihned.

Gastronomie - Kuchař - kuchařka 30 000 Kč

Kuchaře/ku s praxí přijmeme pro naší provozovnu v Malešicích, jedná se o závodní stravování. Pracovní doba po-pá, 6.00-15.00hod. Platové podmínky 27.000 Kč až 30.000 Kč/měs. čistého. Požadujeme praxi, spolehlivost, samostatnost a bezúhonnost. Volejte, prosím, pouze v pracovní dobu 6.00-15.00 hodin na uvedený tel:


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mrakodrap na Litochlebském náměstí pro 1500 úředníků měl dosahovat výšky 105 metrů a tím měl okolní zástavbu převýšit o neuvěřitelných 75 metrů.
8

Projekt „Litochlebský park“ opět narazil

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT