VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdeňka Malovaná: Její otec Karel Šváb byl odsouzen k smrti v monstrprocesu

Její otec Karel Šváb byl odsouzen k smrti v monstrprocesu s Rudolfem Slánským. Pražský deník přináší seriál Příběhy pamětníků. Ten skrze krátká vyprávění připomíná historické momenty 20. století. Tentokrát připomeneme příběhem Zdeňky Malované vykonstruovaný soudní proces s Rudolfem Slánským a dalšími vysoce postavenými členy KSČ, kteří byli před 65 lety odsouzeni vládnoucím režimem k nejvyšším možným trestům.

28.11.2017 1
SDÍLEJ:

Zdeňka MalovanáFoto: www.pametnaroda.cz

Zdeňka Malovaná se narodila v Praze v roce 1938. Její život byl silně poznamenán osudem jejího otce Karla Švába náměstka ministra národní bezpečnosti, odsouzeného k trestu smrti v rámci politického monstrprocesu s Rudolfem Slánským. Přesto, že byl Karel Šváb jedním z nejvěrnějších zastánců komunistické ideologie, byli to právě komunisté a jeho přátelé, kteří ho postavili před soud a nechali oběsit.

Proces s Rudolfem Slánským, během kterého bylo odsouzeno k trestu smrti 11 vysoce postavených členů KSČ, byl jedním z několika vykonstruovaných politických procesů, ve kterých nešlo o to, odhalit skutečnou trestnou činnost, ale dosáhnout předem chtěného účelu, ke kterému byly vypracované scénáře, a obvinění byli mučením nuceni vypovídat, co jim bylo diktováno.

Zatčen gestapem

Rodina Švábů pocházela z chudé dělnické třídy. Zdenčin dědeček se už za Rakouska-Uherska angažoval v sociálně demokratické straně, za kterou ve volbách roku 1907 kandidoval do Říšské rady, a Zdenčin otec, tehdy mladý Karel Šváb, vstoupil do sociálně demokratické strany v roce 1919.

V Československé sociálně demokratické straně dělnické patřil, k zastáncům jejího levicového marxistického křídla a když v roce 1921 vznikla Komunistická, strana Československa ihned do ní vstoupil. Ještě před vypuknutím 2. světové války se angažoval v hnutí Solidarita, které pomáhalo německým antifašistům a komunistům.

Po podpisu Mnichovské dohody a obsazení Sudet byl Karel Šváb za tuto činnost zatčen gestapem, vězněn na Pankráci, v Drážďanech a v Berlíně. Koncem roku 1939 byl převezen do koncentračního tábora v Sachsenhausenu, kde přežíval až do jeho evakuace v roce 1945.

Německá „evakuace“ vězňů před postupujícími spojeneckými vojsky byla spíše mnohakilometrovým pochodem smrti bez dostatečné výživy, oblečení a odpočinku, než opravdovou snahou o záchranu životů vězňů. Dne 2. května 1945 všechny zúčastněné pochodu smrti včetně Karla Švába osvobodila v meklenburských lesích Rudá armáda.

Chtěl do továrny, ale byl funkcionářem

Zdeňka Malovaná vzpomíná, že se její otec chtěl po válce vrátit do továrny, ale zástup-ci KSČ ho přesvědčili, že tak zkušeného straníka s minulostí vězně koncentračního tábora budou potřebovat na vyšších funkcích.

Po válce tak nastoupil do aparátu komunistické strany, pracoval na Ústředním výboru KSČ a rychle kariérně stoupal. Po únoru 1948 dále povyšoval, až dosáhl vrcholu své kariéry, když byl v září 1950 jmenován náměstkem ministra národní bezpečnosti.

Současně se stoupáním Karla Švába do předních komunistických pozic se v Maďarsku odehrál v září 1949 vykonstruovaný proces s László Rajkem, jehož účelem bylo odstranit z vedení maďarské komunistické strany lidi, kteří by byli schopni prosazovat samostatnou politiku a tím oponovat diktátu J. V. Stalina.

Proces se stejným účelem byl připravován i v Československu, a aby byla výstraha co nejsilnější, byli do vykonstruovaného procesu jako hlavní protagonisté vybráni členové KSČ z nejvyšších stranických míst. Vedle Rudolfa Slánského a dalších vysoce postavených komunistů byl zatčen i ministerský náměstek Šváb.

Zdeňka Malovaná vzpomíná na den, kdy byl její otec zatčen: „V noci k nám vtrhlo komando, byla to razie. Maminka mne vzbudila uprostřed noci, že tihle pánové si chtějí prohlédnout můj pokoj, ať si jdu zatím lehnout do tátovy postele. Tatínka odvedli. Do spodního patra naší vily se nastěhovali nějací dva pánové, zamkli nás a nikam jsme nesměli. Po pár dnech mne začali pouštět do školy. Takhle jsme žili několik dní. Mysleli jsme si, že je to nějaký šílený omyl, že tenhle režim nemůže zatknout tatínka, který mu dal všechno. Tehdy to byla hrozná doba, to si dneska nikdo neumí představit.“

Odsouzen režimem, který budoval

Nějakou dobu po zatčení byli z dejvické vily vystěhováni a z celé rodiny se stali psanci. Paní Švábová měla naštěstí kontakty, a tak pro celou rodinu dokázala zajistit alespoň malý byt v rozdělené vile na Ořechovce, kde druhou část bytu obýval příslušník SNB, který měl dohlížet na to, jak se chovají.

„Pak přišel proces. To bylo hrozné, protože to byla hrozná propaganda a štvanice. Víte, oni vysílali přímým přenosem v rozhlase výpovědi obžalovaných. Byly toho plné noviny a dělníci v továrnách se scházeli a žádali smrt pro všechny zrádce. Na vysokých školách v Dejvicích byly transparenty: ´Žádáme smrt pro všechny zrádce´. Bylo nepochopitelné, že byl tatínek vlastním režimem a vlastními lidmi odsouzen,“ vzpomíná na proces paní Malovaná.

Po měsících fyzického nátlaku a nekonečných výslechů se Obžalovaní sešli u Státního soudu, jehož přelíčení se konalo v hlavní soudní síni na Pankráci. Soud probíhal od 20. listopadu do 27. listopadu 1952 a přítomní byli obviněni ze spiknutí proti republice z velezrady, špionáže, sabotáže, vojenské zrady a trockismu. Veřejnosti byli obžalovaní vylíčeni jako nepřátelé KSČ a československého lidu, jako sionističtí, buržoazně nacionalističtí zrádci a agenti západních zpravodajských centrál.

Šlo však o falešná obvinění. Trestu smrti, který byl vykonán oběšením v Pankrácké věznici dne 3. prosince 1952 neušel Karel Šváb, Rudolf Slánský, Vladimír Clementis, Otto Fischl, Josef Frank, Ludvík Frejka, Bedřich Geminder, Rudolf Margolius, Bedřich Reicin, André Simone a Otto Šling. S rozsudkem doživotí odešli Vavro Hajdů, Eugen Löbl a Artur London.

Měla problém dostat se na školu

Rok po procesech a po popravě Karla Švába bylo Zdeňce Malované patnáct let, ač byla na základní škole premiantka se samými jedničkami, se svým kádrovým profilem nemohla pokračovat ve studiu na gymnáziu, kam se hlásila.

Jediná možnost byl učební obor nástrojář. O dva roky později se přihlásila na střední školu, kam se jí s pomocí známého z ministerstva školství podařilo dostat. I když neměla technické obory příliš ráda, podařilo se jí střední průmyslovou školu vystudovat s vyznamenáním.

Celá rodina byla procesem postižená. Mamince neustále dávali výpovědi z práce, bratra vyloučili z vysoké školy, nastoupil na vojnu k PTP a dělal ta nejhorší povolání. Mladší sestra i přesto, že otce prakticky nezažila, měla také celoživotní problémy. Celá rodina nicméně držela úzce při sobě a pomáhala si, jak to jen šlo.

Jak se dnes Zdenka Malovaná dívá na procesy z padesátých let? „Bylo to hrozné a nepochopitelné. Kdyby tatínek zemřel v koncentráku, tak by zemřel za to, za co bojoval celý život. Místo toho byl odsouzen vlastním režimem a vlastními lidmi.“ Teprve v roce 1963 byli všichni obžalovaní stranicky i soudně tajně rehabilitováni a až v roce 1968 byla veřejnost o těchto skutečnostech podrobněji informována.

O projektu Příběh PražanaCílem cyklu Příběh Pražana je připomenout čtenářům nedávnou minulost formou svědectví a krátkých příběhů pamětníků, které se vážou k důležitým momentům 20. století. Cyklus zároveň vzniká ve spolupráci se společností Post Bellum, která dlouhodobě sbírá výpovědi pamětníků a spravuje portál www.pametnaroda.cz.

Autor: Eliška Černá

28.11.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Zedník, tesař 180 Kč Do našeho kolektivu hledáme pracovníky na pozici tesař a zedník. Zajímavá a různorodá práce v příjemném kolektivu menší stavební firmy. Zaměstnanecké benefity, prémie apod. Náborový příspěvek 30.000 Kč. Stavby převážně v Praze a středních Čechách. Pro mimopražské zařídíme ubytování. Práce možná i na turnusy, vhodné i pro Slováky. Informační technologie - Informační technologie Specialisté v testování 50 000 Kč Specialisté v oblasti testování softwaru a příbuzní pracovníci Zkušený (starší) QA inženýr pro automatizaci (z / OS) (Senior QA Automation Inženýr (z / OS)) - Specialisté v oblasti testování softwaru a příbuzní pracovníci. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 55000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce: Národní č.p. 58/32, Nové Město,, 110 00 Praha 1, kontakt: Yakupova Yana, tel.: 774971056, e-mail: yana-yakupova@yandex.ru, , Požadavky na uchazeče, o VŠ vzdělání technického zaměření., o Praxe s manuálním a automatizovaným testováním softwaru min. 7 let., o Praxe se systémem z / OS min. 7 let., o Vynikající znalost principů a typů testování., o Zkušenosti se psaním testovacích případů, testovacích plánů a testovacích strategií., o Znalost jazyka Python nebo Java, jazyka JCL a praxe s používáním v práci min. 5 let., o Zkušenosti s systémy řízení verzí (například Git)., o Zkušenosti s používáním bug tracking systémů (například JIRA)., o Vynikající znalost ruštiny (aktivní, na úrovní C1)., o Vynikající znalost angličtiny (ústně a písemně)., Náplň práce, o Funkční, regresní testování., o Příprava testovacích plánů, testovacích případů., o Automatizace testovacích skriptů., o Tvorba bug reportů.. Pracoviště: Bohemia software s.r.o. - nové město, Národní, č.p. 58, 110 00 Praha 1. Informace: Yana Yakupova, +420 774 971 056. Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 30 000 Kč Úředníci ve skladech Týmový manažer. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: přímá zodpovědnost za chod skladu a koordinaci logistických operací, vedení týmu skladníků, úzká spolupráce s ostatními odděleními a externími partnery, zodpovědnost za reporting a související administrativu, řešení denních provozních situací, Požadujeme: praktické zkušenosti s vedením lidí, přátelské vystupování, komunikativnost, pracovitost, odolnost vůči stresu, logické uvažování, vysokou míru odpovědnosti a samostatnosti, znalost MS Office, , Nabízíme: možnost pracovního růstu, zázemí mezinárodní společnosti, školení související s pracovní pozicí a s rozvojem, podorujeme volnočasové aktivity - sportovní a společenské akce,stravování zajištěno přímo v objektu, nabízíme výhody a benefity, autobusová doprava ZDARMA ze směrů - Litoměřice, Roudnice nad Labem, Most, Louny,Slaný,Kralupy nad Vltavou,Štětí, Neratovice, Veltrusy, Mělník, , Místo výkonu práce: Průmyslová 500, Postřižín, 250 70 Odolena Voda, Kontakt: pí. Sálusová, telefonicky 6:00-14:30, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Tesco stores čr a.s. - dc postřižín, 250 70 Odolena Voda. Informace: Personální oddělení, +420 315 668 121-122. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 18 000 Kč Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) vychovatel školní družiny. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce: Mílová č.p. 697/2a, Libuš,, 142 00 Praha 411, kontakt: Rose Lenka Mgr., tel.: 724980809, e-mail: rose@wonderlandacademy.cz, , Hledáme vychovatele školní družiny s odpovídajícím pedagogickým vzděláním.. Pracoviště: English wonderland s.r.o. - 003, Mílová, č.p. 697, 142 00 Praha 411. Informace: Lenka Rose, +420 724 980 809.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

O revitalizaci Prokopského jezírka se pře spolek ekologů s pražským magistrátem.
13

Spor o jezírko v Prokopském údolí. Bude z atraktivního místa páchnoucí močál?

Letiště Václava Havla.
3 14

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Jak jsme žili v Československu. Staré Město a Josefov

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme na Staré Město.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT