Nejraději vyráží do Prokopského údolí, na Pražský hrad nebo k hostivařským jezerům. Láska k turistice Jaromíra Vyhlase neopouští ani v pokročilejším věku.

„Od ostatních seniorů se pravděpodobně odlišuji tím, že hodně chodím. Chodil jsem celý život, hodně mě to bavilo a dosud mě to baví. Proto jsem to taky tak dlouho vydržel. Dneska mi je 96 roků," povídá mi na úvod našeho setkání. Ostatně přicházím trochu nevhod. Pan Vyhlas se zrovna chystá vyrazit do Šárky.

Na procházky chodí dvakrát denně. Každé ráno se projde po rozlehlé zahradě Domova pro zrakově postižené Palata, kde bydlí. Zrak už mu sice slouží o něco méně, ani to ho ovšem od jeho oblíbených vycházek nemůže odradit. Odpoledne pak vyráží dál do města.

KVŮLI TITULU SE STAL I HOROLEZCEM

Prahu má prochozenou křížem krážem. A nejenom Prahu. Za své sportovní výkony získal jako jeden z pouhých 47 lidí v celé republice čestný titul zasloužilého mistra turistiky. „Je to nejvyšší turistický titul, který lze získat. Bylo to poměrně náročné. Spousta lidí má tituly nižších tříd, až na mistra to nedodělali" hodnotí Jaromír Vyhlas.

Splnit všechny povinnosti mu trvalo 12 let. Své výpravy musel uskutečnit pěti různými způsoby. „Když chcete získat titul, musíte zvládnout pět druhů přesunů. Pěšky, na lyžích, na vodě, horolezecky udělal jsem si i horolezecký kurz a automobilem nebo na motorce," vysvětluje dál.

V mládí zkoušel i další sporty. Hrál například tenis a v dospělosti dokonce plachtil na bezmotorových letadlech. Nic ho ovšem nenadchlo tolik jako turistika. „Dělat běh je dobré, ale co z toho máte? Když chodíte, tak toho spoustu vidíte a prožijete," vysvětluje svou vášeň pro věc.

POSTAVIL SI OBYTNÝ VŮZ

Jako mistr v dílnách ČKD se věnoval přestavbě specializovaných Tater pro armádu. Technické zkušenosti se hodily. Svojí Škodu 1203 přestavěl na obytný vůz. S manželkou v ní pak v důchodu procestovali celé Slovensko. To má pan Vyhlas ze všech států, které navštívil, vůbec nejraději. „Přesto, že jsem viděl tolik zemí, mojí nejoblíbenější je Slovensko. Byl jsem tam mnohokrát, dvacetkrát je málo," říká s tím, že zde s manželkou v důchodu trávili i několik měsíců v kuse.

JEN MÁLO LIDÍ se může pyšnit čestným titulem zasloužilého mistra republiky v turistice, Jaromír Vyhlas ano.

PROŠEL VŠE OD PYRENEJÍ PO KAVKAZ

Kromě Finska se podíval do všech států Evropy a prošel všechna pohoří od Kavkazu po Pyreneje. Několikrát navštívil i Afriku. Když v 78 letech vyrazil na turistický zájezd do Maroka, nechtělo moc účastníků pobytu věřit, že jejich tempu bude stačit. „Ostatní mi říkali, že budu mít problémy, že mě případně popovezou autobusem. Nevěděli, jak jsem dobrý chodec. Všechno jsem to s nimi prošel pěšky," usmívá se stále čilý turista.

Své výlety si také poctivě dokumentuje. Za život nashromáždil na pět tisíc diapozitivů. Moc často si je ovšem neprohlíží. Některé ještě neviděl. „Pořád chodím, tak na to nemám čas. Až už chodit nebudu moci, tak se na to podívám," směje se. Jak to tak vypadá, na své fotografie se Jaromír Vyhlas ještě dlouho nepodívá. Nedávno se vrátil z Ještědu a v blízké době plánuje výlet na Sněžku.

Jaromír Vyhlas

  • narodil se 25. července 1920 v Mladé Boleslavi 
  • absolvoval obchodní školu a následně večerní průmyslovou školu
  • pracoval jako mistr v dílnách ČKD
  • za své sportovní výkony získal čestný titul zasloužilého mistra turistiky

Čtěte také: Žije bez odpadků, levně a stylově