VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veterán: Měl jsem za prvé zajímavý život a za druhé i šťastný. Tak co chci víc?

Pražský deník přináší druhý díl seriálu o bojovnících z druhé světové války u příležitosti Dne veteránů. Ten vychází na 10. a 11. listopadu. Tentokrát se vydáme po stopách muže, který bojoval a byl zajat během obléhání přístavu Dunkerque.

7.11.2017
SDÍLEJ:

Bedřich UtitzFoto: www.pametnaroda.cz

Bedřich Utitz se narodil 20. listopadu 1920 ve Vídni do židovské rodiny, která pocházela z Čech. Celá rodina se ale v roce 1931 přestěhovala do Prahy. Mladý Bedřich nejprve mluvil pouze německy a navštěvoval německé gymnázium. Teprve díky své milé se začal učit česky.

S nástupem Adolfa Hitlera k moci se postavení Židů začalo zhoršovat, a tak řada z nich začala spřádat své plány na útěk. Bedřich Utitz by se možná za hranice nedostal, kdyby nepotkal na konci dubna 1939 svého spolužáka ze školy. Ten ho zavedl do pasáže Černá růže v ulici Na Příkopě. Stejnojmenná organizace pak celé rodině za značný poplatek pomohla emigrovat do Palestiny.

Čtyřměsíční cesta přes Vídeň, Rumunsko, Černé a Středozemní moře, na kterou se rodina Utitzových vydala, však proběhla s velkými komplikacemi a kvůli ostřelování britskou námořní lodí protekla i krev. Nakonec posádka lodi TigerHill šťastně přistála na palestinském pobřeží a byla převezena do vojenského tábora v Sarafandu.

Účastník bojů v Tobrúku

Bedřich Utitz se dvakrát hlásil do armády, avšak ani jednou nebyl přijat. Poprvé chtěl spolu s dalšími Čechoslováky vstoupit do francouzské cizinecké legie v Bejrútu, ale francouzský důstojník to zakázal. Podruhé nebyl Bedřich Utitz přijat do československé jednotky pro střevní infekci. Přijat byl až v roce 1940 a účastnil se druhé fáze bojů v Tobrúku, kde s 200. protiletadlovým plukem sestřeloval letadla. Oproti očekávání na frontě dlouho nepobyl a místo toho nastoupil do důstojnické školy v Haifě.

Poté se spolu s československými vojáky dostal lodí Queen Mary do Anglie a byl přidělen k protitankovým kanónům. Po krátké době byl se svou jednotkou převelen do Francie. Nejdříve se jeho útvar nedostával vůbec do bojů a cestovala po různých místech, aniž spatřil nepřítele.

Vojáci několikrát žádali nadřízené, aby byli do bojů nasazeni a nakonec jim to bylo opravdu povoleno českoslovenští vojáci se společně s Kanaďany a Brity účastnili obléhání francouzského přístavu Dunkerque, který byl od roku 1940 obsazen německými vojáky.

Německý zajatcem

Bedřich Utitz tu bojoval 3 měsíce, ale v lednu 1945 byl zajat. „Vždycky se střídaly jednotky. Jedna byla přímo v dotyku s nepřítelem a druhá byla v záloze. Když jsem měl jít dopředu, tak mi velitel, kterého jsem měl vystřídat, vysvětloval taktiku. Ukazoval na skupinku menších domů mezi našimi a německými liniemi a řekl: ,Tyto domy jsou přes den prázdné a v noci je obsazujeme, abychom byli blíže k Němcům.‘ Šli jsme za poledního slunce k domkům, a když jsme byli v půlce cesty, zjistili jsme, že nebyly prázdné. Vyskákali z nich Němci v dlouhých kabátech a zaútočili na nás. Nás dva vepředu povalili a pak začala přestřelka. Němci nás zajali a odvedli do Dunkerque, do města.“

Následoval výslech, podle Utitze ale velmi slušný a stručný. Z věznice se výměnou za německého zajatce zprostředkovanou Mezinárodním červeným křížem dostal až v dubnu 1945. Po válce sloužil na demarkační linii v Železné Rudě a byl jmenován zpravodajským důstojníkem roty. Nebezpečí už nehrozilo.

Proč nevstoupit do KSČ?

Tak jako jiní, byl i Bedřich Utitz zklamaný mnichovskou dohodou a chováním lidí. Měl stejné pocity jako mnoho dalších a vstoupil do Komunistické strany Československa. „Program byl velice atraktivní žádné války, rovnost lidí bez rozdílu národnosti, náboženství nebo rasy. Proč by mladý člověk nevstoupil do takové strany?“ vzpomíná pan Utitz.

Jako členovi KSČ mu nabízeli spoustu atraktivních míst, ačkoliv pro ně neměl kvalifikaci. Motivací KSČ bylo dosadit své členy na vedoucí místa bez rozdílu kvalifikace. Nakonec Bedřich Utitz, i kvůli své znalosti jazyků, nastoupil do České tiskové kanceláře.

Novinařině se pak věnoval celý život. Byl dopisovatelem z Berlína, ale jeho zprávy byly samozřejmě cenzurovány. Z ČTK odešel do agentury Telepress podléhající Bedřichu Geminderovi a ÚV KSČ. Postupně mu došlo, že se vlastně jedná o dezinformační oddělení. Byl propuštěn a kvůli svému židovskému původu nemohl najít práci. Jeho bývalý nadřízený, Bedřich Geminder, byl později zatčen a v komunistickém monstrprocesu s Rudolfem Slánským odsouzen k trestu smrti.

Pobyt na ostrově svobody

Po půl roce bez zaměstnání dostal Utitz práci v Ústavu pro experimentální chirurgii v Praze-Krči jako dokumentarista a knihovník. Později pracoval jako vedoucí zahraničního vysílání v Československém rozhlase, ale musel odejít do kubánského vysílání pro Ameriku a mezi lety 1963-1965 tak pobýval na Kubě.

Z „ostrova svobody“ se vrátil do Československého rozhlasu a přijal práci vedoucí německé sekce zahraničního vysílání. Po okupaci země vojsky Varšavské smlouvy byla řada pracovníků Československého rozhlasu vyslána do západní Evropy. Utitz zamířil do západního Německa. Po uzavření hranic v roce 1969 se rozhodl, že už se do Československa nevrátí.

Spolu s politologem Adolfem Müllerem založil v Kolíně nad Rýnem roku 1971 exilové nakladatelství Index. Mezi slavné tituly nakladatelství patří Seifertovy Všecky krásy světa, dále Kde je zakopán pes Pavla Kohouta a mezi publikujícími autory byli například Ludvík Aškenazy, Bohumil Hrabal, Egon Hostovský nebo Karel Kryl.

Po sametové revoluci pracoval Utitz pro Svobodné slovo, Lidové noviny, Přítomnost nebo Týden. V roce 1998 dostal z rukou prezidenta Václava Havla Řád Tomáš Garrigua Masaryka. V roce 2005 se natrvalo vrátil do Čech. Zemřel 12. února 2017 ve věku 96 let.

O projektu Příběh PražanaCílem cyklu Příběh Pražana je připomenout nedávnou minulost formou svědectví pamětníků, které se vážou k důležitým momentům 20. století.

Cyklus zároveň vzniká ve spolupráci se společností Post Bellum, která připravuje ke Dni válečných veteránů na 10. a 11. 11. sbírku po celé ČR. Přispěním do ní podpoříte natáčení a zpracování vzpomínek pro archiv Paměti národa. Přispět lze i on-line, na webu www.denveteranu.cz.

Autor: Eliška Černá

7.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 23 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel tělesné výchovy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Základní škola praha - kbely, albrechtická 732 - 001, Albrechtická, č.p. 732, 197 00 Praha 97. Informace: Tomáš Hušek, +420 777 964 592.

Doprava a logistika - Přijmeme řidiče/ku - rozvoz zásilek 25 000 Kč

Přijmeme zdatné, aktivní řidiče/ku na rozvoz kusových zásilek z internetových obchodů. Pracovní doba po-pá, 6.30hod. Praha 8 Chabry! Nutný čistý TR. Pro více info volejte.

Gastronomie - Kuchař - kuchařka 30 000 Kč

Kuchaře/ku s praxí přijmeme pro naší provozovnu v Malešicích, jedná se o závodní stravování. Pracovní doba po-pá, 6.00-15.00hod. Platové podmínky 25.000 Kč až 30.000 Kč/měs. čistého. Požadujeme spolehlivost, samostatnost a bezúhonnost. Volejte, prosím, pouze v pracovní dobu 6.00-15.00 hodin na uvedený tel:

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 80 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Pracovník/ce úklidu - prac. Praha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Trojská č.p. 1997/13a, Praha., Provádění běžného úklidu - zametání a vytírání podlah, utírání prachu, větrání místností, čištění nábytku a zařízení, vynášení odpadků, provádění desinfekce, čištění koberců elektrickým vysavačem, běžný úklid a čištění sociálního zařízení (WC) a kuchyňských koutků., , Základní požadavky a povinnosti uchazeče:, - pracovat řádně podle svých sil, znalostí a schopností, - dodržovat pracovní dobu / dobrou pracovní morálku, - plnit pokyny nadřízených, - spolupracovat s ostatními zaměstnanci, - využívat pracovní dobu a výrobní prostředky k vykonávání svěřených prací, - plnit kvalitně a včas pracovní úkoly, , Pracovní doba (od - do):, 17:00 - 21:00 pondělí, středa, 16:00 - 20:00 úterý, čtvrtek, 14:00 - 18:00 pátek, , Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle par. 80 zák. č. 435/2004 Sb. (OZP). Prac. poměr na dobu určitou., NECHODIT NA PRACOVIŠTĚ!, První kontakt možný POUZE telefonicky nebo emailem.. Pracoviště: Forcorp group spol. s r.o. - prac. praha, trojská, Trojská, č.p. 1997, 182 00 Praha 82. Informace: Renáta Marková, +420 723 612 506.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obojživelný transportér ve službách Hasičského záchranného sboru.
6

Hasiči pořídí nové vozidlo pro záchranu na vodě. Magistrát jim přispěje dotací

Silná bouřka na chvíli zastavila i pražské Letiště Václava Havla.
5

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT