Dnes nedají na látkové pleny u Milotů dopustit. Oblíbila si je i dcera Rebeka. Dá se s látkovkami cestovat, na kolik vyjdou a proč se do moderních látkovkých plen rodičům moc nechce?

Působíte jako látková poradkyně v Praze a okolí. Proč jste se vůbec u své dcery rozhodla používat látkové pleny?

Chtěli jsme látkovat, už když jsme přemýšleli o miminku. Prvotním impulzem pro mě byla ekologie. Nešlo o finance, estetiku nebo zdraví, což jsou nejčastější důvody. Maminka si u jednorázovek jen těžko představí, jak se chemické látky z plen dostávají do tělíčka dítěte. Pokud miminko není opruzené, tak to nevidíme.

LÁTKOVÉ PLENKY používá Veronika B. Milotová skoro dva roky. Oblíbila si je natolik, že dnes jako látková poradkyně radí, jak na to, i dalším maminkám a tatínkům.

Jsou tedy látkové plenky zdravější?

Neobsahují chemikálie. Pokud je dobře vypereme, nebudou obsahovat ani zbytky prášku.

Začínala jste s jednorázovkami. Jak probíhal přechod na látkové?

Dva měsíce jsme používali jednorázové plenky. Byla z nich cítit chemie. Všichni nám říkali, ať už kamarádky, či rodina, že s látkovými plenami je to dřina. Přesto jsme to zkusili. Malé se to ze začátku samozřejmě vůbec nelíbilo. Mokrá plenka jí vadila. Častěji jsme přebalovali a za pár dní si zvykla. Začínala jsem s klasickými čtverci. Pečlivě jsem žehlila, skládala. Časově to bylo náročnější než moderní látkové plenky, které jenom vyperete a usušíte.

Hodně cestujete, jak to děláte s látkovkami?

Na dovolené, kde není možnost vyprat, volíme eko jednorázovky. Stejně tak, když vyrážíme na túry a potřebujeme se sbalit do batohu.

Veronika B. Milotová s dcerou Rebekou

Kam všude s malou vyrážíte na túry?

Cestujeme po České republice. Máme to radši. Než se malá narodila, lezli jsme po skalách. Teď už se držíme více u země. Nedávno jsme šli dvacetikilometrový vojenský pochod Vojchod na Moravě.

Potkáváte na cestách hodně rodičů s miminky?

Přijde mi, že se rodiče dost bojí. My jsme se nebáli. Malé budou dva roky a už docela dlouho nemáme kočárek. Maminky často říkají, že nemohou na delší výlet. Mají spoustu výmluv. Dítě cítí nervozitu. My se s tím nepárali. Je to stejné jako s látkovými plenami. Když je maminka nervózní, dítě brečí. I tady může látková poradkyně pomoci.

V SUCHU. Dvouletá dcerka Rebeka si látkové plenky rychle oblíbila.

Takže fungujete i jako taková terapeutka?

Spíše kamarádka na zavolání.

Jak se z vás stala látková poradkyně?

Většina kamarádek byla skeptická ohledně používání látkových plen. My jsme zjistili, že to nic není. Vždycky jsem byla hodně podnikavá. V republice už je přes padesát poradkyň. Jsme taková komunita. Nechtěla jsem být samozvaný expert. Takhle s ostatními maminkami sdílím relevantní zkušenosti, radíme se, testují se i nové plenky.

Přemluvila jste některé kamarádky, které byly skeptické?

Tak na půl. Některé to alespoň zkusily a látkují částečně.

Jaké jsou podle vás největší výhody látkových plen?

U jednorázových plenek si člověk musí hlídat akce a pořád pro ně jezdit do obchodu. Je stále nutné hlídat, kdy mi dojde balík. Úplně nejhorší mi přijde, že pak rychle musím běžet pro jednorázovky. Představa, že nemám plenu, je opravdu průšvih. Látkovky jsou stále doma.

Kolik peněz si musí rodiče připravit, když si chtějí pořídit látkové pleny?

Základní sada vyjde zhruba na deset tisíc. Lidé se často ptají, kolik plenek je potřeba. Podle mě stačí na začátek zhruba dvacet. Případně se dokoupí. Nemá smysl jich ale kupovat zbytečně moc. Děťátko se třeba brzy naučí chodit na nočník. Prvotní investice je vysoká. Je fajn, když se maminka rozhoduje už v době, kdy miminko čeká. Má ještě plat a víc peněz. Plenky se dají také nakupovat postupně.

Je spočítáno, kolik se dá ušetřit látkovými plenami oproti jednorázovým?

Za celé plenkovací období, což jsou dva až tři roky, to může být deset až patnáct tisíc.

Jaké jsou nevýhody látkových plen?

Maminky často nechtějí látkovat, protože plenka někde protéká. Většinou je to tím, že není správně nasazená. Problémy spolu odstraníme. Miminko se někdy opruzuje i v látkové plence. Může to být třeba špatně vymáchaný prášek. Jediná nevýhoda pro mě je, že si je nemohu vzít na túru s velkým batohem.

V čem jsou látkové pleny ekologičtější? Člověk sice nevyhazuje odpad, ale zase musí častěji prát.

Jednorázové pleny jsou vlastně kus igelitu. V přírodě se nerozloží. Je to stejné, jako bychom vyhazovali igelitky. Kdo třídí odpad, zvolí raději látkovou plenu. Moderní látkové pleny už ani zdaleka nepřipomínají staré čtvercové kusy látky.

Jak dnes vypadá taková plena?

Moderní láková plenka je tvořená z vnější nepromokavé vrstvy a vnitřní vkládací plenky. Ta se dá vytáhnout a zvlášť vyprat. Látkuji s plenkami Bamboolik. Ty mají dva druhy plen, vše v jednom a vše ve dvou. Je v nich nacvakávací systém. Kalhotky se v případě typu vše ve dvou nemusí tak často prát, stačí je vyvětrat. Maminky je většinou kombinují.

Hodně maminek a tatínků odradí, že musí často prát. Je látkování časově náročné?

Použitá látková plenka se hodí do koše na skladování a pere se jednou za dva až tři dny.

Není to cítit?

Trochu ano, ale můžeme přidat éterický olejíček nebo trochu sody, která pohlcuje pach. Skladují se na sucho a perou se bez předmáčení. Takže skladujeme, obden pereme a pak usušíme. To je jediná náročnost. Pračka to vypere, sušička vysuší. Manipulace s plenkami je opravdu snadná.

Musí se přebalovat častěji než s jednorázovkami?

Zhruba každé dvě až tři hodiny. V případě potřeby se dá přebalovat častěji nebo přidat vkládací plenku navíc.

Zajímají se o přebalování i tatínci ?

Tatínci se zajímají a někteří z nich dokonce používání látkovek vyžadují. Většinou jim jde o ekologii. Často jsou to ti, co vynášejí odpadky. S jednorázovými plenami je to třeba pytel denně. Plenky jsou nacucané a těžké. Rychle si to pak rozmyslí. Kurz si u mě často objednávají maminky a tatínci jsou v pozadí. Během kurzu se ale začnou ptát a nakonec se ptají více než maminky.

Z vaší zkušenosti poradkyně, je látkování v Praze trendem?

Podle toho, co říkají kolegyně, které působí jinde po republice, bych řekla, že ano. Plenky vypadají opravdu hezky a stává se z toho móda. Maminky nakonec vybírají plenky tak, aby jim třeba ladily s kočárkem.

Libí se plenky i děckám?

Naší dceři se líbí. Jednorázové už nechce. Plenky si vybírá podle obrázků. Její nejoblíbenější jsou se sovičkami.

Veronika B. Milotováje jí 28 let, má dvouletou dceru Rebeku
působí jako látková poradkyně Bamboolik
pracuje jako asistentka v psychologické laboratoři, studuje Sociální pedagogiku a teologii
ve volném čase ráda cestuje, sportuje a fotí

Čtěte také: Jana Merunková: Pomáhá lidem z dětských domovů začít nový život