Ani ve sto letech ji neopouští dobrá nálada, i když její život nebyl vždycky lehký. Svého úctyhodného věku se podle svých slov dožila díky boží vůli. Podle jejích příbuzných stojí za její dlouhověkostí silná víra i tuhý kořínek.

ŽIVOT V DRAMATICKÉM OBDOBÍ

„Sto let, které maminka prožila, bylo pro ni a tatínka velmi dramatické období. Prožili spolu za tragických okolností druhou světovou válku. Maminka ale ještě předtím zažila velké změny," popisuje dcera Jarmila Pospíšilová. Její maminka se narodila během první světové války. Jako dítě zažila vznik Československa a v mládí nacistickou okupaci. Válečná léta pro ni byla obzvláště složitá. „Tatínek měl strach, aby maminka s položidovským původem neměla problém. Odvezl ji proto do malé vesnice, kde přečkala válku v úkrytu," vypráví dcera Jarmila. Doma se poté o válce příliš nebavili. Pro rodiče to byla příliš tragická doba.

Po válce přišel relativní klid. Jenže jen na tři roky. Emílie Šanovcová vychovávala tři děti a její manžel provozoval obchod se smíšeným zbožím. Ten mu záhy zabavili komunisté. Přišlo další těžké období. I tehdy si Emílie zachovala svou vstřícnost a lásku k ostatním. „Maminka je velmi laskavá a hodná. Celý život se snažila někomu pomáhat. Bylo to její poslání. Pamatuji si, jak jsme spolu chodily do kroužku, kde maminka šila oblečení pro potřebné," vzpomíná dcera Jarmila.

Oslavenkyně Emília Šanovcová

NEZLOMILA JI VÁLKA ANI NIČIVÁ POVODEŇ

Na důchod si Šanovcovi našetřili a koupili domek kousek od Olomouce. „Tatínek dům opravoval, budoval zahradu. V 97. roce měli rodiče 50. výročí sňatku. Ještě na jaře jsme to oslavili a potom v létě přišla povodeň," popisuje další zásah osudu Jarmila. Její rodiče se po povodních odstěhovali do Prahy, kde Emílie Šanovcová ovdověla.

Přes všechny strasti je stále pozitivní. „Největší radost mi dělá, když jsou všichni spokojení a šťastní. Nejenom já sama, ale když jsou šťastní i ostatní," říká čtyřnásobná prababička. „Babička měla vždycky pozitivní přístup k životu. Má tuhý kořínek. Je to děvče z Moravy," vysvětluje její vnuk Patrik Pospíšil, který nejraději vzpomíná na její kuchařské umění.

Sté narozeniny oslavila Emílie Šanovcová se svými nejbližšími v centru Života 90, kde je na odlehčovacím a rehabilitačním pobytu.

Čtěte také: Má rekordní sbírku obalů od čokolád