Příjemné, ne příliš luxusní, ale stylové prostředí, kam člověk půjde za odpočinkem, kde zapomene na čas. Takovou měl představu o prostorech kavárny Jaroslav Valerián. Architekt a druhý z majitelů Petr Slepánek posléze tuto vizi uskutečnil. Kavárnu ve Zborovské ulici otevřeli v roce 2015.

Lidé oceňují kvalitu kávy

S vyhlášeným Savoyem za zády mohl připadat kdekomu jejich čin jako odvážný. Nicméně netrvalo dlouho a ukázalo se, že i správný. Cestu si sem postupně nacházeli studenti, umělci, lidé z okolních kanceláří i turisté a stali se z nich pravidelní hosté. Velkým lákadlem je nepochybně i to, že každou osmou kávu tu dostanou zdarma.

Někteří lidé našli v Kofárně skutečně místo k zastavení, jiní oceňuji kvalitu kávy, kterou si mohou odnést s sebou. Jaroslav hovoří ještě o třetí skupině hostů, kteří sem pravidelně chodí: lidé, kteří si chtějí povídat.

Barista musí dělat kávu rád

Ti sedí na jedné ze stoliček rozestavěných v blízkosti baru a klábosí s baristy. Mladému kavárníkovi je tento typ hostů velmi blízký, sám k nim totiž patří.

Sympatie baristů dokonce hrají roli i ve výběru podniků, v nichž si dá espresso. „Nevadí mi tolik, když piji kávu, která není úplně podle mých představ, ale je pro mne důležité, aby jí barista dělal opravdu rád," vysvětluje. Historie Kofárny ovšem souvisí především s kávou a její kvalitou.

Ochutnejte kávu z kovárny 

Když asi před pěti lety ochutnali kamarádi a budoucí majitelé kavárny poprvé výběrovou kávu, její výrazné a ovocité chuti propadli okamžitě. Nadšení neskončilo u návštěv kaváren, pořídili si domů kvalitní kávovary a začali se navzájem špičkovat, kdo objeví lepší pražírnu a vytvoří zajímavější chuť espressa. Za krátko se kávou natolik propili, že jim přestala nabídka zdejších pražíren stačit, a tak si otevřeli vlastní v Úhonicích u Prahy.

Název Kofárna odkazoval na místo, v níž se pražírna nacházela, a sice v bývalé kovárně. Zpočátku vlastnoručně praženou kávou zásobovali sebe a své blízké, později ji dodávali i do kanceláří a kaváren. „Myslím, že jsme pražírnu založili s tím, že by na ní jednou mohla navázat kavárna. Byl to ale sen, ke kterému jsme se museli dopracovat," zavzpomíná Jaroslav.

Důležitý je příběh 

Každý šálek kávy v Kofárně je spojený s konkrétním příběhem. Majitelé ji jezdí osobně vybírat, následně ji testují a poté vlastnoručně praží. Jakou cestu musí káva urazit od plantáže k hostu, znázorňuje mapa umístěná naproti baru.

„Často se stává, že máte dobré suroviny, a v poslední fázi cesty k zákazníkovi, poté, co se každého zrna dotklo tolik rukou, to barista pokazí. To je hrozná škoda," povzdychne si Jaroslav Valerián, podle kterého je lepší chodit na espresso spíše do osvědčených kaváren a doma si připravovat filtrovanou kávu, která je na přípravu mnohem jednodušší a nevyžaduje takovou přesnost přípravy.

Za barem oba kamarády sice nepotkáte tak často jako dřív, ale stále tráví v Kofárně většinu svého času. Vedle toho pokračují ve svých původních profesích: Petr Slepánek pracuje jako architekt a Jaroslav Valerián je ekonomem. Kavárníctví je pro ně radost, ale přirozeně také starost. V tomto oboru jsou nováčky, a jak oba přiznávají, ještě chvíli budou.

Lidé, kteří mají co říct 

Partneři, jimž podnikání nijak nenarušilo přátelský vztah a stále jezdí na dovolené s manželkami, mají plnou hlavu plánů, jak Kofárnu obohatit. „V blízké době tu chceme začít pořádat diskuse se zajímavými lidmi, kteří mají co říct cestovatelé, sportovci, psychologové, duchovní," nastiňuje jednu z vizí Jaroslav, podle něhož je kavárna výborným místem k debatování.

Trochu tajemně na konci rozhovoru ještě dodá: „A pak ještě intenzivně pracujeme na myšlence kavárny, která by mohla vzniknout v příštím roce. Ale to je zatím ve fázi rozpracovaného nápadu. Chtěli bychom, aby se tam potkávali lidé různých generací." Víc zatím neprozradí. Nechme se tedy překvapit.

Jaroslav Valerián a Petr SlepánekMoto: Chceme, aby u nás byli hosté šťastní.
Tip, co si dát v kavárně: Petr: flat white (dvojité espresso s mléčnou mikropěnou) Jaroslav: espresso nebo ledový drip a jogurt ochucený čerstvým espressem
Nejlepší káva: máme rádi chuťově zajímavé africké kávy

Čtěte také: Jiří Mahr: Na periferii se s kávou experimentuje