VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učíme děti jíst zdravě a šplhat po stromech

Praha /ROZHOVOR/ - Startuje nový školní rok a Janě s Evou začíná pořádný zápřah. Kromě provozu dvou školek se totiž věnují vaření zdravých obědů do školních jídelen. Se sestrami Janou Bocek Teichertovou a Evou Slanou jsme se sešly v útulné kavárně uprostřed Čelákovic. Ihned první informací mi vyrazily dech.

30.8.2016
SDÍLEJ:

Jana Teichertová a Eva SlanáFoto: archiv Ekolandia

Jednalo se totiž o jídelnu místního gymnázia, tolik odlišnou od mých školních let. Příjemné prostředí jídelny je jen zlomek z mozaiky činností sester.

Řídíte spolu prosperující podnik, nedostáváte se někdy do sporů?

JT: Máme někdy každá jiný názor, ale jsme schopné na základě diskuze přijít k nejlepšímu řešení. Když k tomu přivedeme nějakého muže, tak se snaží prosadit svůj názor. My se snažíme najít optimální východisko pro společnost a ne pro sebe. To vnímám jako podstatný rozdíl.

Vaše podnikání započalo zřízením školky. Jak jste se dostaly ke zdravému stravování?

ES: Když byla sestra v jiném stavu, založila mateřskou školku, kde se setkala s problematikou stravování. Zjistily jsme tehdy, že je problém sehnat do školky dobré a zdravé jídlo. Začaly jsme ho tedy vařit samy. Postupně se ozývaly další školky, které měly zájem.

JT: My jsme v dětství byly stravovány zdravě, přivedla nás k tomu maminka. Proto vnímáme jako základ, aby se malé děti naučily zdravým návykům. Nesou si to potom do celého života. Důležité je, že jim zdravé jídlo chutná. Kdežto když si dospělý řekne, že chce začít jíst zdravě, tak s tím má obrovský problém, protože na to není zvyklý a nechutná mu to.

V současnosti kromě školek zařizujete školní a závodní stravování pro školy a firmy. Jak vypadá vaše zdravé jídlo?

ES: Každé jídlo obsahuje něco jiného a v něčem jiném prospívá organismu. Zdravé jídlo je takové, které je pestré. Navíc je třeba vařit bez konzervantů, z prvotních surovin. Snažit se, aby dodavatel surovinu produkoval pokud možno bez chemických látek. My používáme principy lokální ekonomiky, takže využíváme místní zdroje. Dáváme tak práci lidem a uspokojujeme místní poptávku. Tím roste celý region.

JT: Důležitá je také technologie úpravy. Často vaříme metodou sous-vide, to je pomalé vaření, které zachovává řadu živin, vaří se na méně stupňů. Také naše jídlo není příliš slané.

ES: Protože v Česku se spotřebuje třikrát víc soli, než je doporučená denní dávka. Tělo si s tím mnohdy neumí poradit.

Kde kupujete suroviny?

ES: Snažíme se, když to jde, využívat místní dodavatele. Nepotřebujeme, aby byly suroviny bio, protože si myslím, že je to trošku nafouklá bublina, je to značka. Protože ne každý zemědělec má organizační schopnosti, aby si mohl administrativně vyřídit, že jeho zelenina nebo ovoce je bio. Důležité pro nás je, že zemědělce známe a vidíme, v jakých podmínkách hospodaří. Takže chceme, aby to bylo pokud možno lokální a sezónní, ale netrváme na bio označení.

Myslíte tedy, že je obecně školní stravování na špatné úrovni?

ES: Myslím, že se to obecně nedá říct. Existuje spousta nešvarů a určitě si to zaslouží pozornost. U malých dětí stoupá obezita, potravinové alergie, cukrovka. Domnívám se, že je nejdůležitější vytvořit těm malým dětem návyky co nejdříve.

JT: Všechny školní jídelny se musí řídit spotřebním košem. Ten jde splnit tak, že se využívají dochucovadla, polotovary a podobně. Dá se ale vařit i z čerst-vých surovin a spotřební koš se taky splní. Nutriční doporučení od ministerstva zdravotnictví je udělané tím způsobem, aby se spotřební koš splnil a aby byla strava zdravá a vyvážená. Obecně se tedy nedá říct, že školy vaří špatně, ale že můžou a nepřekračují přitom zákon.

Dělá se něco pro zlepšení školních obědů?

JT: Nezlepšuje se to na národní úrovni. Není tady nikdo, kdo by řekl: „Začněte vařit jinak." Je to na lidech. Pokud jsou vedoucí školní jídelny a ředitel osvícení, tak ve škole vaří dobře, a zákon je do toho netlačí.

ES: My chceme svou činností dokázat, že to jde i v těch cenách, které jsou stanoveny. Chceme lidi živým příkladem přesvědčit, že to prostě je možné.

Kromě školního a závodního stravování rozjíždíte také catering zejména na svatbách. Jak vypadá zdravý svatební jídelníček?

ES: Děláme například různé typy zdravých pomazánek, mrkvové koláče, raw dezerty a podobně. Často také vaříme zdravou svíčkovou, což je výborné zeleninové pyré.

JT: Pouze jednou jsem se setkala s tím, že zákazníkovi chyběla v omáčce mouka. Připravujeme k tomu celozrnné knedlíky nebo třeba mrkvové.

Vaše školky se prezentují jako eko, co to znamená?

ES: Celkově se snažíme o zdravý životní styl. To znamená, že děti jsou často venku a opravdu hodně toho nachodí. Jedna paní ředitelka například říká, že neexistuje špatné počasí, ale jenom špatné oblečení. Pohyb venku je podle nás důležitý, děti totiž dnes nemají základní motorické návyky. Neví, co dělat se svým tělem.

Máte pro děti nějaký speciální program?

ES: U nás se hodně hýbou, zdravě jí a prosazujeme i všeobecný rozvoj intelektu. V určitém věku dítěte se vytváří ideální příležitosti na určité vlohy, vzniká řada nových neuronových spojů. Pokud v mozku nepostavíte dálnice v dětském věku, později se to už těžce buduje. Děti u nás mají technické vědy, dělají fyzikální a chemické pokusy, dalekohledem pozorují hvězdy, pěstují rostliny.

JT: Nechceme tím posunout základní školu do předškolního věku, ale snažíme se vzbudit zájem dětí, rozvinout jejich potenciál. Na zahradě nemáme tradiční zábavné prvky, ale například pískovou řeku, děti chodí po kmenech, šplhají po stromech. Také se nebráníme zvířatům, jako jsou osmáci, myšky, andulky a podobně.

Přihlásily jste se k principům sociálního podnikání. Jak to u vás funguje?

ES: Jsou tři principy. Jednak je to lokální rozměr. Dále zaměstnáváme lidi, kteří jsou sociálně znevýhodnění. Spolupracujeme s dětskými domovy a zaměstnáváme často mladé dospělé, kteří dětské domovy opouští. Třetí pilíř je to, že zisk podniku je zpátky reinvestován do jeho rozvoje. My jsme v tomto myšlení byly vychovány, a tak to praktikujeme.

JT: Osvědčila se nám také spolupráce s domy na půli cesty. Kromě dospívajících z dětských domovů jsou naší další cílovou skupinou lidé, kteří byli dlouhodobě nezaměstnaní. V současnosti máme okolo 40 procent zaměstnanců sociálně znevýhodněných. Máme s tím taky řadu negativních zkušeností, ne každý se osvědčí. Přibližně každý pátý u nás zůstane.

KUCHAŘSKÝ TÝM společnosti Ekolandia je složen z profesionálních kuchařů s dlouholetými zkušenostmi například z luxusních pražských restaurací či z cateringových společností. Vede ho Eva Slaná (vlevo nahoře) a Jana Bocek Teichertová (vpravo nahoře).

Jaké máte plány do budoucna?

JT: Vařit pro co nejvíce školních jídelen po celé republice.

ES: A dokázat rodičům a obecně lidem, že se dá vařit zdravě a dobře. Organizujeme i kurzy pro děti a rodiče. Když se naučí vařit, tak zjistí, že je možné zdravě uvařit i poměrně rychle. Učíme ve stylu: uvař za 10 minut a z čerstvých surovin, bude to levné a zdravé.

Jana Teichertová a Eva SlanáJana vystudovala aplikovanou matematiku, věnovala se managementu P Eva absolvovala konzervatoř, je profesionální houslistkou, dodnes koncertuje po celém světě
Před 4 roky založily školku Ekolandia v Čelákovicích na Praze-západ, zabývají se školním i závodním stravováním. P Provozují dvě školky, rozváží jídlo přibližně do 50 škol v Praze a okolí, disponují i vlastní pekárnou.

Čtěte také: Život jim změnil autista Ángel. Oběma k lepšímu

Autor: Jana Kašparová

30.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 65 535 Kč

Specialisté v oblasti bezpečnostních systémů a ochrany údajů (kromě zabezpečení IT) Information Security Expert with Certificate. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 70000 kč, mzda max. 110000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo pracoviště:, - Ruská 1895, Úvaly, , Prvotní kontakt:, - e-mail: office@enfina.com, , Upřesňující údaje:, - Jazykové požadavky: AJ + NJ / FrJ nebo ŠpJ, čeština není nutná, - Certifikáty: řídící implementátor ISO 27001, CISM / CISA, - Zkušenosti: řízení bezpečnostních informačních procesů, procesy řízení identity a přístupů, oddělení povinností, - Obecné: Až do 100% v zahraničí, - Language requirements: English + German/French or Spain, Czech is not required, - Certificates: ISO 27001 Lead Implementer, CISM/CISA, - Experience: Informations Security Management, Identity & Access Management Processes, - Segregation of Duties, - General: Up to 100 % abroad, , Zaměstnanecké výhody:, - prémie. Pracoviště: Enfina - security s.r.o. - sídlo, Ruská, č.p. 1895, 250 82 Úvaly. Informace: Karl Schleps, +420 604 250 052.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 20 000 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: kontakt emailem, asistence v ordinaci, asistence při ošetření, administrativní činnost, zam. výhody-prémie, jazykové kurzy. Pracoviště: Svět rovnátek s.r.o. - sídlo, Nad Vršovskou horou, č.p. 1423, 101 00 Praha 101. Informace: Marie Čapková, +420 220 910 920.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 28 000 Kč

Specialisté analytici, metodici v oblasti politiky firem a veřejné správy Regionální metodik - Praha. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Praha, Obecná charakteristika pozice:, Řídí krajské metodiky a konzultanty v Centrech podpory v regionu Východ, koordinuje jejich činnost (7 krajů ČR), poskytuje odbornou podporu odborným pracovníkům Center podpory, podílí se na tvorbě školských inkluzivních koncepcí krajů. Organizuje a vyhodnocuje vzdělávání pedagogických pracovníků, podílí se na informační kampani v oblasti společného vzdělávání. , , Pracovní náplň:, aktivně komunikuje s krajskými metodiky a konzultanty v Centrech podpory,, koordinuje činnost krajských metodiků a konzultantů v Centrech podpory,, organizuje a vyhodnocuje vzdělávací činnost (semináře, kulaté stoly),, spolupracuje při realizaci informační kampaně,podílí se na tvorbě školských inkluzivních koncepcí krajů,, účastní se pravidelných porad., , Kvalifikační požadavky:, Odborné znalosti a dovednosti, Nutné:, min. 2 roky odborné praxe vztahující se k dané činnosti,znalost zásad vedení pracovního kolektivu,management kvality,monitoring projektu,time management., Výhodné:, znalost metod a forem profesního rozvoje pedagogů,znalost OP VVV,publikační činnost., počítačová způsobilost. Pracoviště: Národní institut pro další vzdělávání / zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků / - 001, Senovážné náměstí, č.p. 872, 110 00 Praha 1. Informace: Hana Živčáková, +420 222 122 228.

Management - Management Vedoucí 16 500 Kč

Řídící pracovníci v maloobchodě a velkoobchodě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: příjemné vystupování, ochota, spolehlivost, pečlivost, odolnost vůči stresu, komunikativnost, Náplň práce: vkládání dat do počítače, získávání a třídění potřebných dat/faktury, práce s databázovými programy, evidence a vyřizování cizojazyčné korespondence, objednávek zboží a kontakt s klienty nemluvícími česky (angličtina, arabština, turečtina, kurdština), evidence tržeb EET, zkušenosti s přímým prodejem, Podmínka: znalost sortimentu orientálního koření a potravin. Pracoviště: Halal - meat s.r.o. [2], Bořivojova, č.p. 743, 130 00 Praha 3. Informace: Abdalla El Bournou, +420 602 313 031.


Ani sníh nezabrání našim gepardům předvádět návštěvníkům, jak zdatnými běžci jsou.
4

Zvířata v pražské zoo si užívala sníh. Letos možná naposledy

Ilustrační foto
5

Vltava v neděli uvítá jaro

Asi 200 lidí prošlo Prahou. Upozornili na násilí na ženách a klimatické změny

Přibližně 200 lidí dnes prošlo Prahou v rámci akce Ženy na hrad! Protestovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci uspořádala Koalice 8. března, která sdružuje feministická hnutí a další organizace. Podobné demonstrace dnes proběhly i ve Španělsku, kde ženy také protestovaly proti násilí a za rovné platy.

Miloš Zeman složil slib. Část hostů během prezidentova projevu odešla

/FOTOGALERIE/ Miloš Zeman složil dnes odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu se účastní i poslanci, senátoři, členové vlády nebo část hejtmanů. Zeman byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

STAN a TOP 09 zřejmě půjdou do komunálních voleb v Praze společně

Přestože to ani jedna ze stran ještě oficiálně nepotvrdila, zítřejší společná tisková konference mnohé naznačuje. Stejně tak jako hlasy ze zákulisí. TOP 09 a STAN by měly jít do komunálních voleb v Praze společně.

Soud projedná žalobu údajného hackera Nikulina kvůli azylu

Pražský městský soud projedná příští týden žalobu Rusa Jevgenije Nikulina na české ministerstvo vnitra kvůli neudělení azylu. ČTK to zjistila z justiční databáze. Vnitro žádost zamítlo jako zjevně nedůvodnou, muž se podle úřadu pouze snaží vyhnout hrozícímu vydání k trestnímu stíhání. Mluvčí soudu Markéta Puci sdělila, že zasedání se bude konat z bezpečnostních důvodů přímo v pankrácké věznici. O Nikulinovu extradici usilují USA a Rusko.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT