VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učíme děti jíst zdravě a šplhat po stromech

Praha /ROZHOVOR/ - Startuje nový školní rok a Janě s Evou začíná pořádný zápřah. Kromě provozu dvou školek se totiž věnují vaření zdravých obědů do školních jídelen. Se sestrami Janou Bocek Teichertovou a Evou Slanou jsme se sešly v útulné kavárně uprostřed Čelákovic. Ihned první informací mi vyrazily dech.

30.8.2016
SDÍLEJ:

Jana Teichertová a Eva SlanáFoto: archiv Ekolandia

Jednalo se totiž o jídelnu místního gymnázia, tolik odlišnou od mých školních let. Příjemné prostředí jídelny je jen zlomek z mozaiky činností sester.

Řídíte spolu prosperující podnik, nedostáváte se někdy do sporů?

JT: Máme někdy každá jiný názor, ale jsme schopné na základě diskuze přijít k nejlepšímu řešení. Když k tomu přivedeme nějakého muže, tak se snaží prosadit svůj názor. My se snažíme najít optimální východisko pro společnost a ne pro sebe. To vnímám jako podstatný rozdíl.

Vaše podnikání započalo zřízením školky. Jak jste se dostaly ke zdravému stravování?

ES: Když byla sestra v jiném stavu, založila mateřskou školku, kde se setkala s problematikou stravování. Zjistily jsme tehdy, že je problém sehnat do školky dobré a zdravé jídlo. Začaly jsme ho tedy vařit samy. Postupně se ozývaly další školky, které měly zájem.

JT: My jsme v dětství byly stravovány zdravě, přivedla nás k tomu maminka. Proto vnímáme jako základ, aby se malé děti naučily zdravým návykům. Nesou si to potom do celého života. Důležité je, že jim zdravé jídlo chutná. Kdežto když si dospělý řekne, že chce začít jíst zdravě, tak s tím má obrovský problém, protože na to není zvyklý a nechutná mu to.

V současnosti kromě školek zařizujete školní a závodní stravování pro školy a firmy. Jak vypadá vaše zdravé jídlo?

ES: Každé jídlo obsahuje něco jiného a v něčem jiném prospívá organismu. Zdravé jídlo je takové, které je pestré. Navíc je třeba vařit bez konzervantů, z prvotních surovin. Snažit se, aby dodavatel surovinu produkoval pokud možno bez chemických látek. My používáme principy lokální ekonomiky, takže využíváme místní zdroje. Dáváme tak práci lidem a uspokojujeme místní poptávku. Tím roste celý region.

JT: Důležitá je také technologie úpravy. Často vaříme metodou sous-vide, to je pomalé vaření, které zachovává řadu živin, vaří se na méně stupňů. Také naše jídlo není příliš slané.

ES: Protože v Česku se spotřebuje třikrát víc soli, než je doporučená denní dávka. Tělo si s tím mnohdy neumí poradit.

Kde kupujete suroviny?

ES: Snažíme se, když to jde, využívat místní dodavatele. Nepotřebujeme, aby byly suroviny bio, protože si myslím, že je to trošku nafouklá bublina, je to značka. Protože ne každý zemědělec má organizační schopnosti, aby si mohl administrativně vyřídit, že jeho zelenina nebo ovoce je bio. Důležité pro nás je, že zemědělce známe a vidíme, v jakých podmínkách hospodaří. Takže chceme, aby to bylo pokud možno lokální a sezónní, ale netrváme na bio označení.

Myslíte tedy, že je obecně školní stravování na špatné úrovni?

ES: Myslím, že se to obecně nedá říct. Existuje spousta nešvarů a určitě si to zaslouží pozornost. U malých dětí stoupá obezita, potravinové alergie, cukrovka. Domnívám se, že je nejdůležitější vytvořit těm malým dětem návyky co nejdříve.

JT: Všechny školní jídelny se musí řídit spotřebním košem. Ten jde splnit tak, že se využívají dochucovadla, polotovary a podobně. Dá se ale vařit i z čerst-vých surovin a spotřební koš se taky splní. Nutriční doporučení od ministerstva zdravotnictví je udělané tím způsobem, aby se spotřební koš splnil a aby byla strava zdravá a vyvážená. Obecně se tedy nedá říct, že školy vaří špatně, ale že můžou a nepřekračují přitom zákon.

Dělá se něco pro zlepšení školních obědů?

JT: Nezlepšuje se to na národní úrovni. Není tady nikdo, kdo by řekl: „Začněte vařit jinak." Je to na lidech. Pokud jsou vedoucí školní jídelny a ředitel osvícení, tak ve škole vaří dobře, a zákon je do toho netlačí.

ES: My chceme svou činností dokázat, že to jde i v těch cenách, které jsou stanoveny. Chceme lidi živým příkladem přesvědčit, že to prostě je možné.

Kromě školního a závodního stravování rozjíždíte také catering zejména na svatbách. Jak vypadá zdravý svatební jídelníček?

ES: Děláme například různé typy zdravých pomazánek, mrkvové koláče, raw dezerty a podobně. Často také vaříme zdravou svíčkovou, což je výborné zeleninové pyré.

JT: Pouze jednou jsem se setkala s tím, že zákazníkovi chyběla v omáčce mouka. Připravujeme k tomu celozrnné knedlíky nebo třeba mrkvové.

Vaše školky se prezentují jako eko, co to znamená?

ES: Celkově se snažíme o zdravý životní styl. To znamená, že děti jsou často venku a opravdu hodně toho nachodí. Jedna paní ředitelka například říká, že neexistuje špatné počasí, ale jenom špatné oblečení. Pohyb venku je podle nás důležitý, děti totiž dnes nemají základní motorické návyky. Neví, co dělat se svým tělem.

Máte pro děti nějaký speciální program?

ES: U nás se hodně hýbou, zdravě jí a prosazujeme i všeobecný rozvoj intelektu. V určitém věku dítěte se vytváří ideální příležitosti na určité vlohy, vzniká řada nových neuronových spojů. Pokud v mozku nepostavíte dálnice v dětském věku, později se to už těžce buduje. Děti u nás mají technické vědy, dělají fyzikální a chemické pokusy, dalekohledem pozorují hvězdy, pěstují rostliny.

JT: Nechceme tím posunout základní školu do předškolního věku, ale snažíme se vzbudit zájem dětí, rozvinout jejich potenciál. Na zahradě nemáme tradiční zábavné prvky, ale například pískovou řeku, děti chodí po kmenech, šplhají po stromech. Také se nebráníme zvířatům, jako jsou osmáci, myšky, andulky a podobně.

Přihlásily jste se k principům sociálního podnikání. Jak to u vás funguje?

ES: Jsou tři principy. Jednak je to lokální rozměr. Dále zaměstnáváme lidi, kteří jsou sociálně znevýhodnění. Spolupracujeme s dětskými domovy a zaměstnáváme často mladé dospělé, kteří dětské domovy opouští. Třetí pilíř je to, že zisk podniku je zpátky reinvestován do jeho rozvoje. My jsme v tomto myšlení byly vychovány, a tak to praktikujeme.

JT: Osvědčila se nám také spolupráce s domy na půli cesty. Kromě dospívajících z dětských domovů jsou naší další cílovou skupinou lidé, kteří byli dlouhodobě nezaměstnaní. V současnosti máme okolo 40 procent zaměstnanců sociálně znevýhodněných. Máme s tím taky řadu negativních zkušeností, ne každý se osvědčí. Přibližně každý pátý u nás zůstane.

KUCHAŘSKÝ TÝM společnosti Ekolandia je složen z profesionálních kuchařů s dlouholetými zkušenostmi například z luxusních pražských restaurací či z cateringových společností. Vede ho Eva Slaná (vlevo nahoře) a Jana Bocek Teichertová (vpravo nahoře).

Jaké máte plány do budoucna?

JT: Vařit pro co nejvíce školních jídelen po celé republice.

ES: A dokázat rodičům a obecně lidem, že se dá vařit zdravě a dobře. Organizujeme i kurzy pro děti a rodiče. Když se naučí vařit, tak zjistí, že je možné zdravě uvařit i poměrně rychle. Učíme ve stylu: uvař za 10 minut a z čerstvých surovin, bude to levné a zdravé.

Jana Teichertová a Eva SlanáJana vystudovala aplikovanou matematiku, věnovala se managementu P Eva absolvovala konzervatoř, je profesionální houslistkou, dodnes koncertuje po celém světě
Před 4 roky založily školku Ekolandia v Čelákovicích na Praze-západ, zabývají se školním i závodním stravováním. P Provozují dvě školky, rozváží jídlo přibližně do 50 škol v Praze a okolí, disponují i vlastní pekárnou.

Čtěte také: Život jim změnil autista Ángel. Oběma k lepšímu

Autor: Jana Kašparová

30.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ke zbytkům trojské lávky dorazily dva vyprošťovací tanky hasičů.
AKTUALIZOVÁNO
2

Zbytky Trojské lávky vyzvedávaly z vody vyprošťovací tanky

Videosouhrn Deníku – středa 13. prosince 2017

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Příčinou pádu trojské lávky nejspíš byla systémová konstrukční chyba

Kvůli předběžnému závěru vyšetřování zavírá lávku stejné konstrukce i Nymburk. Chybějící spojení břehů mezi Trojou a Císařským ostrovem vyřeší přívoz nejspíš ještě před Vánocemi. 

EXKLUZIVNĚ

O osudu fotbalového Ďolíčku nejspíš rozhodne už zítřejší zastupitelstvo

Zastupitelé budou hlasovat o změně usnesení, která má odblokovat odkup areálu stadionu od realitní společnosti. Pokud by změna hlasováním neprošla, fotbal by na legendárním místě skončil nejspíš po konci ligové sezony. Návrh na změnu kupní smlouvy provázejí pochybnosti.

Magistrát podal trestní oznámení kvůli zřícené lávce v Troji

Kauza zřícené lávky v Troji má další pokračování. Praha zastoupená ředitelkou magistrátu Martinou Děvěrovou podala trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením, že by mohlo jít o trestný čin z nedbalosti. 

Jako devět Václaváků: U Prahy vznikne obří komerční zóna

U dálnice D1, ve směru na Brno, má v budoucnosti vzniknout území pro nové obchody a hypermarket o velikosti 39 hektarů. Jen pro představu. Na území by se vešlo necelých devět Václavských náměstí. V úterý o tom informoval server E15.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT