VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učíme děti jíst zdravě a šplhat po stromech

Praha /ROZHOVOR/ - Startuje nový školní rok a Janě s Evou začíná pořádný zápřah. Kromě provozu dvou školek se totiž věnují vaření zdravých obědů do školních jídelen. Se sestrami Janou Bocek Teichertovou a Evou Slanou jsme se sešly v útulné kavárně uprostřed Čelákovic. Ihned první informací mi vyrazily dech.

30.8.2016
SDÍLEJ:

Jana Teichertová a Eva SlanáFoto: archiv Ekolandia

Jednalo se totiž o jídelnu místního gymnázia, tolik odlišnou od mých školních let. Příjemné prostředí jídelny je jen zlomek z mozaiky činností sester.

Řídíte spolu prosperující podnik, nedostáváte se někdy do sporů?

JT: Máme někdy každá jiný názor, ale jsme schopné na základě diskuze přijít k nejlepšímu řešení. Když k tomu přivedeme nějakého muže, tak se snaží prosadit svůj názor. My se snažíme najít optimální východisko pro společnost a ne pro sebe. To vnímám jako podstatný rozdíl.

Vaše podnikání započalo zřízením školky. Jak jste se dostaly ke zdravému stravování?

ES: Když byla sestra v jiném stavu, založila mateřskou školku, kde se setkala s problematikou stravování. Zjistily jsme tehdy, že je problém sehnat do školky dobré a zdravé jídlo. Začaly jsme ho tedy vařit samy. Postupně se ozývaly další školky, které měly zájem.

JT: My jsme v dětství byly stravovány zdravě, přivedla nás k tomu maminka. Proto vnímáme jako základ, aby se malé děti naučily zdravým návykům. Nesou si to potom do celého života. Důležité je, že jim zdravé jídlo chutná. Kdežto když si dospělý řekne, že chce začít jíst zdravě, tak s tím má obrovský problém, protože na to není zvyklý a nechutná mu to.

V současnosti kromě školek zařizujete školní a závodní stravování pro školy a firmy. Jak vypadá vaše zdravé jídlo?

ES: Každé jídlo obsahuje něco jiného a v něčem jiném prospívá organismu. Zdravé jídlo je takové, které je pestré. Navíc je třeba vařit bez konzervantů, z prvotních surovin. Snažit se, aby dodavatel surovinu produkoval pokud možno bez chemických látek. My používáme principy lokální ekonomiky, takže využíváme místní zdroje. Dáváme tak práci lidem a uspokojujeme místní poptávku. Tím roste celý region.

JT: Důležitá je také technologie úpravy. Často vaříme metodou sous-vide, to je pomalé vaření, které zachovává řadu živin, vaří se na méně stupňů. Také naše jídlo není příliš slané.

ES: Protože v Česku se spotřebuje třikrát víc soli, než je doporučená denní dávka. Tělo si s tím mnohdy neumí poradit.

Kde kupujete suroviny?

ES: Snažíme se, když to jde, využívat místní dodavatele. Nepotřebujeme, aby byly suroviny bio, protože si myslím, že je to trošku nafouklá bublina, je to značka. Protože ne každý zemědělec má organizační schopnosti, aby si mohl administrativně vyřídit, že jeho zelenina nebo ovoce je bio. Důležité pro nás je, že zemědělce známe a vidíme, v jakých podmínkách hospodaří. Takže chceme, aby to bylo pokud možno lokální a sezónní, ale netrváme na bio označení.

Myslíte tedy, že je obecně školní stravování na špatné úrovni?

ES: Myslím, že se to obecně nedá říct. Existuje spousta nešvarů a určitě si to zaslouží pozornost. U malých dětí stoupá obezita, potravinové alergie, cukrovka. Domnívám se, že je nejdůležitější vytvořit těm malým dětem návyky co nejdříve.

JT: Všechny školní jídelny se musí řídit spotřebním košem. Ten jde splnit tak, že se využívají dochucovadla, polotovary a podobně. Dá se ale vařit i z čerst-vých surovin a spotřební koš se taky splní. Nutriční doporučení od ministerstva zdravotnictví je udělané tím způsobem, aby se spotřební koš splnil a aby byla strava zdravá a vyvážená. Obecně se tedy nedá říct, že školy vaří špatně, ale že můžou a nepřekračují přitom zákon.

Dělá se něco pro zlepšení školních obědů?

JT: Nezlepšuje se to na národní úrovni. Není tady nikdo, kdo by řekl: „Začněte vařit jinak." Je to na lidech. Pokud jsou vedoucí školní jídelny a ředitel osvícení, tak ve škole vaří dobře, a zákon je do toho netlačí.

ES: My chceme svou činností dokázat, že to jde i v těch cenách, které jsou stanoveny. Chceme lidi živým příkladem přesvědčit, že to prostě je možné.

Kromě školního a závodního stravování rozjíždíte také catering zejména na svatbách. Jak vypadá zdravý svatební jídelníček?

ES: Děláme například různé typy zdravých pomazánek, mrkvové koláče, raw dezerty a podobně. Často také vaříme zdravou svíčkovou, což je výborné zeleninové pyré.

JT: Pouze jednou jsem se setkala s tím, že zákazníkovi chyběla v omáčce mouka. Připravujeme k tomu celozrnné knedlíky nebo třeba mrkvové.

Vaše školky se prezentují jako eko, co to znamená?

ES: Celkově se snažíme o zdravý životní styl. To znamená, že děti jsou často venku a opravdu hodně toho nachodí. Jedna paní ředitelka například říká, že neexistuje špatné počasí, ale jenom špatné oblečení. Pohyb venku je podle nás důležitý, děti totiž dnes nemají základní motorické návyky. Neví, co dělat se svým tělem.

Máte pro děti nějaký speciální program?

ES: U nás se hodně hýbou, zdravě jí a prosazujeme i všeobecný rozvoj intelektu. V určitém věku dítěte se vytváří ideální příležitosti na určité vlohy, vzniká řada nových neuronových spojů. Pokud v mozku nepostavíte dálnice v dětském věku, později se to už těžce buduje. Děti u nás mají technické vědy, dělají fyzikální a chemické pokusy, dalekohledem pozorují hvězdy, pěstují rostliny.

JT: Nechceme tím posunout základní školu do předškolního věku, ale snažíme se vzbudit zájem dětí, rozvinout jejich potenciál. Na zahradě nemáme tradiční zábavné prvky, ale například pískovou řeku, děti chodí po kmenech, šplhají po stromech. Také se nebráníme zvířatům, jako jsou osmáci, myšky, andulky a podobně.

Přihlásily jste se k principům sociálního podnikání. Jak to u vás funguje?

ES: Jsou tři principy. Jednak je to lokální rozměr. Dále zaměstnáváme lidi, kteří jsou sociálně znevýhodnění. Spolupracujeme s dětskými domovy a zaměstnáváme často mladé dospělé, kteří dětské domovy opouští. Třetí pilíř je to, že zisk podniku je zpátky reinvestován do jeho rozvoje. My jsme v tomto myšlení byly vychovány, a tak to praktikujeme.

JT: Osvědčila se nám také spolupráce s domy na půli cesty. Kromě dospívajících z dětských domovů jsou naší další cílovou skupinou lidé, kteří byli dlouhodobě nezaměstnaní. V současnosti máme okolo 40 procent zaměstnanců sociálně znevýhodněných. Máme s tím taky řadu negativních zkušeností, ne každý se osvědčí. Přibližně každý pátý u nás zůstane.

KUCHAŘSKÝ TÝM společnosti Ekolandia je složen z profesionálních kuchařů s dlouholetými zkušenostmi například z luxusních pražských restaurací či z cateringových společností. Vede ho Eva Slaná (vlevo nahoře) a Jana Bocek Teichertová (vpravo nahoře).

Jaké máte plány do budoucna?

JT: Vařit pro co nejvíce školních jídelen po celé republice.

ES: A dokázat rodičům a obecně lidem, že se dá vařit zdravě a dobře. Organizujeme i kurzy pro děti a rodiče. Když se naučí vařit, tak zjistí, že je možné zdravě uvařit i poměrně rychle. Učíme ve stylu: uvař za 10 minut a z čerstvých surovin, bude to levné a zdravé.

Jana Teichertová a Eva SlanáJana vystudovala aplikovanou matematiku, věnovala se managementu P Eva absolvovala konzervatoř, je profesionální houslistkou, dodnes koncertuje po celém světě
Před 4 roky založily školku Ekolandia v Čelákovicích na Praze-západ, zabývají se školním i závodním stravováním. P Provozují dvě školky, rozváží jídlo přibližně do 50 škol v Praze a okolí, disponují i vlastní pekárnou.

Čtěte také: Život jim změnil autista Ángel. Oběma k lepšímu

Autor: Jana Kašparová

30.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Dlouhodobý přivýdělek 200 Kč

Naše firma se dlouhodobě zabývá čištěním sedacích souprav a čalounění. Do našeho kolektivu sháníme nového kolegu. Nejedná se o pravidelnou pracovní dobu, práce je nepravidelná, nárazová a velmi dobře ohodnocená (vhodná jako druhé zaměstnání)

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 104 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 104 kč, mzda max. 126 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Místo pracoviště:, - DHL Solutions a.s., Poděbradská 603, Jirny , , Prvotní kontakt:, - e-mail: info@rekondra.cz, - osobně Štěrboholská 353/98, Praha 10, - tel.: 602 375 977, , Zaměstnanecké výhody:, - stravenky v hodnotě 40 Kč, Bonusy do 3000 Kč. Pracoviště: Rekondra s.r.o. - jirny, Poděbradská, č.p. 603, 250 90 Jirny. Informace: Nataliia Bobrovska, +420 602 375 977.

Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 17 000 Kč

Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení Bageterie Boulevard. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22600 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Kontakt e-mailem možnost zkráceného úvazku na 20 hod. , potravinářský průkaz, min. 1 rok praxe ve vedení pracovníků , plynulá čeština na výborné úrovni , Dotované stravování ,flexibilní pracovní doba. Pracoviště: Unlimited horizon, s.r.o. místo výkonu na poříčí 42, Na poříčí, č.p. 1052, 110 00 Praha 1. Informace: Anna Burian, +420 732 474 257.

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový manager 50 000 Kč

Specialisté v oblasti reklamy a marketingu, průzkumu trhu Product development Manager. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 70000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis činnosti: Vývoj a vedení koncepce nových produktů na trhu Pet foods; prezentace a marketingová činnost spojená s vývojem nových produktů; řízení strategie produktů; řízení poptávky z trhu a její realizace; podrobná analýza trhu, Praxe a požadavky: praktické zkušenosti s vývojem nových produktů a přicházení s nimi na trh v segmentu Pet foods; znalost vedení marketingových akcí v souvislosti s novými produkty; zkušenost s vedením kolektivu, asertivní osobnost, plynulá znalost AJ, ŘP, zodpovědnost, analytické, logické a kreativní myšlení, velmi nutná je láska ke zvířatům. Pracoviště: Vafo praha, s.r.o., K Brůdku, č.p. 94, 252 19 Rudná. Informace: Zlata Bilecová, .


Videosouhrn 19. července 2018

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Metropolitní plán se představuje Pražanům.
12

Městské části mají desítky výhrad k návrhu Metropolitního plánu

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Obvinění z manipulací s veřejnou zakázkou, které obdržel minulý týden, bylo důvodem rezignace ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka. Radní Prahy 1 dnes jeho rezignaci přijali. Do dalšího jednání rady, které proběhne 17. července, jej zastoupí právnička nemocnice Alena Hanilcová.

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT