VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„První rok mě vůbec nepustili k hostovi,“ vzpomíná český hoteliér Ivan Chadima

Seriál Příběhy pamětníků skrze autentická vyprávění připomíná historické události a osobnosti 20. století. V dnešním díle připomeneme úspěšného českého hoteliéra Ivana Chadimu. Hotelovou budoucnost mu určil špatný kádrový profil. Přesto se vypracoval a už na začátku kariéry mohl obsluhovat prominentní hosty včetně komunistického politbyra. Ihned po ruské okupaci v roce 1968 emigroval přes Německo do Kanady a USA, kde pracoval jako manažer hotelů Four Seasons, United Nations Plaza nebo Ritz Carlton.

5.2.2018
SDÍLEJ:

Ivan Chadima (uprostřed)Foto: ČTK/René Volfík

Po sametové revoluci se vrátil do Československa. „Nezastírám, že pro mě byla reemigrace těžší než emigrace. Do ciziny jsem odcházel mladý a zpět jsem se vracel jako čerstvý padesátník,“ říká Ivan Chadima.

Zásadní vliv na Ivana Chadimu (17. října 1940) měl jeho dědeček, který mu imponoval svými schopnostmi, podnikavostí a životním optimismem. „Je nás jen pár, kteří umíme vydělat peníze relativně lehce, ale hlavně je umíme utratit,“ říkával. Právě tohle motto si Ivan Chadima v dospělosti často připomínal.

Doba okupace 

Chadimovi, jako příslušníci prvorepublikové elity, udržovali styky s přáteli ze stejných kruhů i v dobách okupace. U dědečka Chadimy se po celou dobu války scházeli bývalí předsedové politických stran, ve sklepě hrávali karty, babička celé společnosti podstrojovala a malý Ivan nosil pivo. I přes veškeré zklamání z mnichovské dohody si prarodiče nikdy nedělali iluze o komunistické ideologii, diktatuře proletariátu a Sovětském svazu.

Rudoarmějci v hale

 „Ještě dnes vidím, jak můj dědeček seděl během Pražského povstání ve dřevem obložené hale, pil nějaký drahý alkohol a kolem běhali rudoarmějci, kteří si z domu udělali štáb. Do toho přišel můj strýc Vladimír v uniformě československého podporučíka. ,Tatínku, tatínku,‘ radoval se, ,jsme osvobozeni, naši bratři jsou tady!‘ Dědeček se na něj podíval a odvětil: ,Jen se neposer, tady sto let tráva neporoste.‘“

Původně snil Ivan Chadima o lékařské kariéře. Vzhledem k jeho kádrovému profilu to ale nepřipadalo v úvahu. Na konci základní školy mu komunistická ředitelka nabídla tři profese: mohl se vyučit kominíkem, zedníkem nebo holičem.

Práce v hotelu Alcron 

To však nepřipustil Ivanův otec a zařídil mu lékařskou diagnózu, díky níž nemusel nastoupit ani na jedno z těchto „lukrativních“ míst. Po prázdninách nastoupil na odbornou školu pro společné stravování v Podskalské ulici. Na konci druhého ročníku mohl díky rodinným konexím přestoupit na kvalitní hotelovou školu v Mariánských Lázních. Praxi si pak plnil v grandhotelu Pupp či na karlovarském filmovém festivalu, kde jako číšník obsluhoval prominentní hosty včetně komunistického politbyra.

Jeho první zaměstnání bylo v prvotřídním hotelu Alcron, zaměřeném na zahraniční klientelu. „Byla to pro mě úžasná škola! Pracovalo tam mnoho číšníků a kuchařů s mezinárodní pověstí. První rok mě vůbec nepustili k hostovi. A jestli jsem za celých deset let v Alcronu několik málo věcí rozbil, každou jednotlivě si pamatuju. Po takové příhodě se mnou totiž nikdo týden nepromluvil,“ vzpomíná Ivan Chadima.

Prvorepubliková gastronomie 

Ačkoli téměř všechny hotely, restaurace a jídelny musely za minulého režimu respektovat jednotné stravovací normy, na několik málo vybraných podniků se podobné zhůvěřilosti nevztahovaly a stejná výjimka platila i pro zásobování. Díky tomu se v Alcronu udržel jakýsi skanzen prvorepublikové gastronomie i za tuhého stalinismu. Kuchaři neměli nouzi o svíčkovou, telecí ani americký pomerančový džus. Cukrářské výrobky či studená kuchyně Alcronu se těšily mimořádné domácí i mezinárodní pověsti.

Na jednu stranu se může zdát, že ohledně práce ani příjmů se Ivanu Chadimovi nevedlo vůbec špatně. Na stranu druhou dobře věděl, že na jakékoliv snaze o povýšení by z politických důvodů ztroskotal. Pak ale přišla jako blesk z čistého nebe invaze. 

Z Německa do Kanady 

„Vstávej, jsou tu Rusové! A rozhodni se, jestli vstoupíš do strany, nebo odjedeš,“ vzbudil ho otec ono srpnové ráno. Ivan dlouho neváhal, vyřídil si doklady, a vydal se za matkou a sestrou do západoněmeckého Erlangenu.

Zatímco jeho sestra Karla, se nakonec vrátila do Prahy a vdala se za Jana Třísku, Ivan Chadima si v Německu sehnal práci, vydělal si na letenku, na konzulátu zajistil víza a zanedlouho pokračoval do Kanady. „Po příletu jsem krátký čas pobyl v klášteře,“ dosvědčuje Ivan Chadima. „Každý jsme tam měli vlastní pokoj, dávali nám jídlo, učili nás francouzsky a anglicky. Vydržel jsem tam přibližně týden, protože jsem si hned našel práci, někteří ale v klášteře zůstali i rok a půl; pobírali totiž padesát dolarů na osobu jako týdenní kapesné, navíc jim bylo zdarma poskytováno veškeré zaopatření,“ vzpomíná na kanadskou štědrost Chadima.

Banket pro císařovnu 

V Kanadě se Ivan naučil rychle anglicky a francouzsky a rozjel slibnou kariéru v hotelu Château Champlain. V krátkém čase se vypracoval z číšníka na manažera. Když si při přípravě banketu pro íránskou císařovnu dovolil upozornit šéfkuchaře a ředitele, že kaviár se nemá servírovat ve stříbře, nýbrž ve skle, a že vodka se pije chlazená, jeho kredit výrazně stoupl. Od toho dne už jeho hvězda jen stoupala a Ivan Chadima v krátkých intervalech střídal vrcholné funkce v předních kanadských a amerických hotelech.

Do hotelu Ritz

Během pěti let se Ivan Chadima u společnosti Four Seasons vyšvihl mezi nejuznávanější hoteliéry světa. Tehdy mu Kanada začala být malá a přijal nabídku newyorského hotelu Ritz Carlton a poté hotelu United Nations Plaza.

„Tehdy mi bylo naznačeno, že nemám kontrolu nad svým životem, že bydlím v hotelu, auto mám od hotelu, jím v hotelu, a kdybych ztratil místo ředitele, půjdu na ulici. Trošku jsem se zalekl, přemýšlel jsem, co s tím udělám, a nakonec jsem využil toho, že ve stejné době začínala jednání s porevolučním Československem. Tehdy jsem Václavu Havlovi i jeho ministrům zorganizoval schůzky s důležitými partnery při jejich první cestě do Ameriky v únoru 1990. 

Podnikání v Československu 

Dobře jsem se znal s Karlem Schwarzenbergem, jenž rozhodl, že vládní delegace bude bydlet u mne. Zhruba o měsíc dva později jsem doprovázel Olgu Havlovou během jejího pobytu v New Yorku a spolu s Milošem Formanem a Ivanou Trumpovou jsem jí pomáhal vybrat prostředky pro její právě vznikající nadaci. To byl začátek další etapy mé kariéry. Uvědomil jsem si, že jestli chci někdy pracovat sám pro sebe, tak je to poslední příležitost. Začal jsem tedy podnikat v Československu a v roce 1992 jsem se přestěhoval do Prahy.“

Při vzpomínce na toto období Ivan Chadima nezastírá, že reemigrace pro něj byla těžší než emigrace. Do ciziny odcházel jako mladík a v Kanadě měl pár známých. Vracel se naopak jako čerstvý padesátník, kterému Praha nemohla nabídnout takové posty jako New York nebo Toronto. Ani doma se však nenudil a nenudí. Působí ve funkci jednatele hotelu Four Seasons v Praze, realizuje projekt cenově dostupného bydlení a další projekty.

O projektu Příběhy pamětníkůCílem cyklu Příběhy pamětníků je připomenout čtenářům nedávnou minulost formou svědectví a krátkých příběhů pamětníků, které se vážou k důležitým momentům 20. století.
Cyklus vzniká ve spolupráci se společností Post Bellum, která dlouhodobě sbírá výpovědi pamětníků a spravuje portál www.pametnaroda.cz.
Máte ve svém okolí pamětníka, který by mohl vyprávět? Chcete nám něco k seriálu říct? Reakce posílejte na: redakce.prazsky@denik.cz

Autor: Eliška Černá

5.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 8 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci všeobecný administrativní pracovník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Uralská č.p. 770/6, 160 00 Praha 6, kontakt: Srba Zdeněk, tel.: 603464265, e-mail: z.srba@seniorfitness.cz, možnost práce z domova. Pracoviště: Senior fitnes z.s. uralská, Uralská, č.p. 770, 160 00 Praha 6. Informace: Zdeněk Srba, +420 603 464 265. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 4 500 Kč Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 4500 kč, mzda max. 5500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU : Chemoprojekt a. s., - adr. text.: Třebohostická 3069/14, 10000 Praha 10, KONTAKT : Hrdá, Němcová, tel.: 778 477 331, 778 477 333, e-mail: arotein30@gmail.com, JEDNÁ SE O ÚKLID KANCELÁŘÍ. PRAC. DOBA 2h DENNĚ - VEČER - PO - PÁ., 100,- Kč/h. PRÁCE HLAVNĚ PRO OZP. VÝPIS RT.. Pracoviště: Chemoprojekt a. s., Třebohostická, č.p. 3069, 100 00 Praha 10. Informace: Hrdá, Němcová, +420 778 477 331,778 477 333. Obchod - Obchod Pokladní 20 000 Kč Pokladníci v prodejnách Pokladní-fakturantka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro maloobchodní prodejnu koberců v Praze 4, Antala Staška 1071 přijmeme ihned nebo po dohodě na HPP 1 pokladní/fakturanta-ku. Požadujeme ÚSO nebo i SO vzdělání, praxi v oboru ( není ale podmínkou, nové zaměstnance zaučíme ). Dále od uchazečů očekáváme alespoň základy práce s fakturami a na pokladně, smysl pro odpovědnost, a dobrý zdravotní stav. Nabízíme odpovídající mzdu vč. prémiového ohodnocení formou pohyblivých složek mzdy, příspěvky na stravné ve formě stravenek, pracovní poměr na dobu neurčitou, práce od PO – PÁ, víkendy volné, možnost kariérního růstu. Uchazeči, kteří projeví zájem o tuto pracovní nabídku zašlou své životopisy na e-mail personalni@breno.cz.a nebo se mohou také přeptat na volné místo přímo u vedoucího provozovny . Vybrané uchazeče pak vyrozumíme o dalším postupu.. Pracoviště: Koberce breno, spol. s r.o. - 001 -praha 4, Antala Staška, č.p. 1071, 140 00 Praha 4. Informace: -, . Výroba - Výroba Ruční balič 12 800 Kč Ruční baliči ruční balič. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12800 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: místo výkonu práce: Jateční 470, Veselí nad Lužnicí. Pracoviště: Maxtiana s.r.o., Tigridova, č.p. 1501, 140 00 Praha 4. Informace: Mikhail Egorenkov, +420 776 717 673.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Aktivistka Aneta Petani narušila mši celebrovanou kardinálem Dominikem Dukou v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha.
9

Boj za homosexuály: Aktivistka s trnovou korunou narušila mši ve Svatém Vítu

Letiště Václava Havla.
3 14

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Jak jsme žili v Československu. Staré Město a Josefov

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme na Staré Město.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT