VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„První rok mě vůbec nepustili k hostovi,“ vzpomíná český hoteliér Ivan Chadima

Seriál Příběhy pamětníků skrze autentická vyprávění připomíná historické události a osobnosti 20. století. V dnešním díle připomeneme úspěšného českého hoteliéra Ivana Chadimu. Hotelovou budoucnost mu určil špatný kádrový profil. Přesto se vypracoval a už na začátku kariéry mohl obsluhovat prominentní hosty včetně komunistického politbyra. Ihned po ruské okupaci v roce 1968 emigroval přes Německo do Kanady a USA, kde pracoval jako manažer hotelů Four Seasons, United Nations Plaza nebo Ritz Carlton.

5.2.2018
SDÍLEJ:

Ivan Chadima (uprostřed)Foto: ČTK/René Volfík

Po sametové revoluci se vrátil do Československa. „Nezastírám, že pro mě byla reemigrace těžší než emigrace. Do ciziny jsem odcházel mladý a zpět jsem se vracel jako čerstvý padesátník,“ říká Ivan Chadima.

Zásadní vliv na Ivana Chadimu (17. října 1940) měl jeho dědeček, který mu imponoval svými schopnostmi, podnikavostí a životním optimismem. „Je nás jen pár, kteří umíme vydělat peníze relativně lehce, ale hlavně je umíme utratit,“ říkával. Právě tohle motto si Ivan Chadima v dospělosti často připomínal.

Doba okupace 

Chadimovi, jako příslušníci prvorepublikové elity, udržovali styky s přáteli ze stejných kruhů i v dobách okupace. U dědečka Chadimy se po celou dobu války scházeli bývalí předsedové politických stran, ve sklepě hrávali karty, babička celé společnosti podstrojovala a malý Ivan nosil pivo. I přes veškeré zklamání z mnichovské dohody si prarodiče nikdy nedělali iluze o komunistické ideologii, diktatuře proletariátu a Sovětském svazu.

Rudoarmějci v hale

 „Ještě dnes vidím, jak můj dědeček seděl během Pražského povstání ve dřevem obložené hale, pil nějaký drahý alkohol a kolem běhali rudoarmějci, kteří si z domu udělali štáb. Do toho přišel můj strýc Vladimír v uniformě československého podporučíka. ,Tatínku, tatínku,‘ radoval se, ,jsme osvobozeni, naši bratři jsou tady!‘ Dědeček se na něj podíval a odvětil: ,Jen se neposer, tady sto let tráva neporoste.‘“

Původně snil Ivan Chadima o lékařské kariéře. Vzhledem k jeho kádrovému profilu to ale nepřipadalo v úvahu. Na konci základní školy mu komunistická ředitelka nabídla tři profese: mohl se vyučit kominíkem, zedníkem nebo holičem.

Práce v hotelu Alcron 

To však nepřipustil Ivanův otec a zařídil mu lékařskou diagnózu, díky níž nemusel nastoupit ani na jedno z těchto „lukrativních“ míst. Po prázdninách nastoupil na odbornou školu pro společné stravování v Podskalské ulici. Na konci druhého ročníku mohl díky rodinným konexím přestoupit na kvalitní hotelovou školu v Mariánských Lázních. Praxi si pak plnil v grandhotelu Pupp či na karlovarském filmovém festivalu, kde jako číšník obsluhoval prominentní hosty včetně komunistického politbyra.

Jeho první zaměstnání bylo v prvotřídním hotelu Alcron, zaměřeném na zahraniční klientelu. „Byla to pro mě úžasná škola! Pracovalo tam mnoho číšníků a kuchařů s mezinárodní pověstí. První rok mě vůbec nepustili k hostovi. A jestli jsem za celých deset let v Alcronu několik málo věcí rozbil, každou jednotlivě si pamatuju. Po takové příhodě se mnou totiž nikdo týden nepromluvil,“ vzpomíná Ivan Chadima.

Prvorepubliková gastronomie 

Ačkoli téměř všechny hotely, restaurace a jídelny musely za minulého režimu respektovat jednotné stravovací normy, na několik málo vybraných podniků se podobné zhůvěřilosti nevztahovaly a stejná výjimka platila i pro zásobování. Díky tomu se v Alcronu udržel jakýsi skanzen prvorepublikové gastronomie i za tuhého stalinismu. Kuchaři neměli nouzi o svíčkovou, telecí ani americký pomerančový džus. Cukrářské výrobky či studená kuchyně Alcronu se těšily mimořádné domácí i mezinárodní pověsti.

Na jednu stranu se může zdát, že ohledně práce ani příjmů se Ivanu Chadimovi nevedlo vůbec špatně. Na stranu druhou dobře věděl, že na jakékoliv snaze o povýšení by z politických důvodů ztroskotal. Pak ale přišla jako blesk z čistého nebe invaze. 

Z Německa do Kanady 

„Vstávej, jsou tu Rusové! A rozhodni se, jestli vstoupíš do strany, nebo odjedeš,“ vzbudil ho otec ono srpnové ráno. Ivan dlouho neváhal, vyřídil si doklady, a vydal se za matkou a sestrou do západoněmeckého Erlangenu.

Zatímco jeho sestra Karla, se nakonec vrátila do Prahy a vdala se za Jana Třísku, Ivan Chadima si v Německu sehnal práci, vydělal si na letenku, na konzulátu zajistil víza a zanedlouho pokračoval do Kanady. „Po příletu jsem krátký čas pobyl v klášteře,“ dosvědčuje Ivan Chadima. „Každý jsme tam měli vlastní pokoj, dávali nám jídlo, učili nás francouzsky a anglicky. Vydržel jsem tam přibližně týden, protože jsem si hned našel práci, někteří ale v klášteře zůstali i rok a půl; pobírali totiž padesát dolarů na osobu jako týdenní kapesné, navíc jim bylo zdarma poskytováno veškeré zaopatření,“ vzpomíná na kanadskou štědrost Chadima.

Banket pro císařovnu 

V Kanadě se Ivan naučil rychle anglicky a francouzsky a rozjel slibnou kariéru v hotelu Château Champlain. V krátkém čase se vypracoval z číšníka na manažera. Když si při přípravě banketu pro íránskou císařovnu dovolil upozornit šéfkuchaře a ředitele, že kaviár se nemá servírovat ve stříbře, nýbrž ve skle, a že vodka se pije chlazená, jeho kredit výrazně stoupl. Od toho dne už jeho hvězda jen stoupala a Ivan Chadima v krátkých intervalech střídal vrcholné funkce v předních kanadských a amerických hotelech.

Do hotelu Ritz

Během pěti let se Ivan Chadima u společnosti Four Seasons vyšvihl mezi nejuznávanější hoteliéry světa. Tehdy mu Kanada začala být malá a přijal nabídku newyorského hotelu Ritz Carlton a poté hotelu United Nations Plaza.

„Tehdy mi bylo naznačeno, že nemám kontrolu nad svým životem, že bydlím v hotelu, auto mám od hotelu, jím v hotelu, a kdybych ztratil místo ředitele, půjdu na ulici. Trošku jsem se zalekl, přemýšlel jsem, co s tím udělám, a nakonec jsem využil toho, že ve stejné době začínala jednání s porevolučním Československem. Tehdy jsem Václavu Havlovi i jeho ministrům zorganizoval schůzky s důležitými partnery při jejich první cestě do Ameriky v únoru 1990. 

Podnikání v Československu 

Dobře jsem se znal s Karlem Schwarzenbergem, jenž rozhodl, že vládní delegace bude bydlet u mne. Zhruba o měsíc dva později jsem doprovázel Olgu Havlovou během jejího pobytu v New Yorku a spolu s Milošem Formanem a Ivanou Trumpovou jsem jí pomáhal vybrat prostředky pro její právě vznikající nadaci. To byl začátek další etapy mé kariéry. Uvědomil jsem si, že jestli chci někdy pracovat sám pro sebe, tak je to poslední příležitost. Začal jsem tedy podnikat v Československu a v roce 1992 jsem se přestěhoval do Prahy.“

Při vzpomínce na toto období Ivan Chadima nezastírá, že reemigrace pro něj byla těžší než emigrace. Do ciziny odcházel jako mladík a v Kanadě měl pár známých. Vracel se naopak jako čerstvý padesátník, kterému Praha nemohla nabídnout takové posty jako New York nebo Toronto. Ani doma se však nenudil a nenudí. Působí ve funkci jednatele hotelu Four Seasons v Praze, realizuje projekt cenově dostupného bydlení a další projekty.

O projektu Příběhy pamětníkůCílem cyklu Příběhy pamětníků je připomenout čtenářům nedávnou minulost formou svědectví a krátkých příběhů pamětníků, které se vážou k důležitým momentům 20. století.
Cyklus vzniká ve spolupráci se společností Post Bellum, která dlouhodobě sbírá výpovědi pamětníků a spravuje portál www.pametnaroda.cz.
Máte ve svém okolí pamětníka, který by mohl vyprávět? Chcete nám něco k seriálu říct? Reakce posílejte na: redakce.prazsky@denik.cz

Autor: Eliška Černá

5.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště:, - Poděbradská 606, Jirny, , Prvotní kontakt:, - tel.: 734 145 246, - osobně na adrese V Domově 1699/18, Praha 3, , Upřesňující údaje:, - pomocné práce ve výrobě, - krátkodobé zaměstnání. Pracoviště: Investprom eu s.r.o. - jirny, Poděbradská, č.p. 606, 250 90 Jirny. Informace: Stepan Lavryshyn, +420 734 145 246.

Stavebnictví - Výškař - opravy fasád horol. tech. 30 000 Kč

Renomovaná pražská stavební spol. hledá spolehlivé zručné precizní řemeslníky z CZ na pozici klempíř s praxí na práce v oblasti rekonstrukce střech a fasád. Nabízíme zajímavé fin. ohodnocení, prof. i fin. růst. Zam. poměr dle možností a dohody (IČO i HPP). Nástupní měs. plat 25-30.000 Kč. Více informací osobně. Nástup možný ihned.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 12 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Asistent personalisty. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MVP: K Vltavě 21/8, Praha 4- - Pozice výhradně pro OZP, Kontaktovat telefonicky 606333112 Pavla Liebertzová, , Pracovat svědomitě a řádně podle svých sil a znalostí, plnit pokyny nadřízených a dodržovat zásady spolupráce s ostatními zaměstnanci. Dodržovat právní a ostatní předpisy vztahující se k vykonávané práci, včetně vnitřních předpisů zaměstnavatele., Znalost na PC, komunikace s úřady., - Pozice výhradně pro OZP. Pracoviště: Bohemia marten plus s.r.o.praha 4, K Vltavě, č.p. 21, 143 00 Praha 412. Informace: Pavla Liebertzová, +420 606 333 112.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 510 Kč

Prodavači smíšeného zboží Prodavač smíšeného zboží. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16510 kč, mzda max. 22900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: pí Šandová, tel.: 261 03 21 06, 724 168 391 + strukturovaný životopis na e-mail: vvpankrac.pers@vez.pan.justice.cz Vazební věznice Praha- Pankrác přijme prodavače/prodavačku do kantýny. Provoz (ranní/odpolední) od 5:30h do 19h, 3-4 dny v měsíci do 21:00 hod. Vyučení v oboru + praxe v prodeji potravin vítána. Nástup možný ihned. Doba určitá 1 rok s následnou možností na dobu neurčitou. 25 dnů dovolené + 5 dnů dodatkové dovolené + 5 dnů indispozičního volna.Platové rozmezí dle zápočtu praxe od 16510 Kč do 22900 Kč.Kontakt: pí Šandová, tel.: 261 03 21 06, 724 168 391 + strukturovaný životopis na e-mail: vvpankrac.pers@vez.pan.justice.cz. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - 003 - vazební věznice, Soudní, č.p. 988, 140 00 Praha 4. Informace: Šandová, +420 261 032 106,724 168 391.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 17. srpna 2018

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Letiště Václava Havla.
14

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Jak jsme žili v Československu. Staré Město a Josefov

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme na Staré Město.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT