VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„První rok mě vůbec nepustili k hostovi,“ vzpomíná český hoteliér Ivan Chadima

Seriál Příběhy pamětníků skrze autentická vyprávění připomíná historické události a osobnosti 20. století. V dnešním díle připomeneme úspěšného českého hoteliéra Ivana Chadimu. Hotelovou budoucnost mu určil špatný kádrový profil. Přesto se vypracoval a už na začátku kariéry mohl obsluhovat prominentní hosty včetně komunistického politbyra. Ihned po ruské okupaci v roce 1968 emigroval přes Německo do Kanady a USA, kde pracoval jako manažer hotelů Four Seasons, United Nations Plaza nebo Ritz Carlton.

5.2.2018
SDÍLEJ:

Ivan Chadima (uprostřed)Foto: ČTK/René Volfík

Po sametové revoluci se vrátil do Československa. „Nezastírám, že pro mě byla reemigrace těžší než emigrace. Do ciziny jsem odcházel mladý a zpět jsem se vracel jako čerstvý padesátník,“ říká Ivan Chadima.

Zásadní vliv na Ivana Chadimu (17. října 1940) měl jeho dědeček, který mu imponoval svými schopnostmi, podnikavostí a životním optimismem. „Je nás jen pár, kteří umíme vydělat peníze relativně lehce, ale hlavně je umíme utratit,“ říkával. Právě tohle motto si Ivan Chadima v dospělosti často připomínal.

Doba okupace 

Chadimovi, jako příslušníci prvorepublikové elity, udržovali styky s přáteli ze stejných kruhů i v dobách okupace. U dědečka Chadimy se po celou dobu války scházeli bývalí předsedové politických stran, ve sklepě hrávali karty, babička celé společnosti podstrojovala a malý Ivan nosil pivo. I přes veškeré zklamání z mnichovské dohody si prarodiče nikdy nedělali iluze o komunistické ideologii, diktatuře proletariátu a Sovětském svazu.

Rudoarmějci v hale

 „Ještě dnes vidím, jak můj dědeček seděl během Pražského povstání ve dřevem obložené hale, pil nějaký drahý alkohol a kolem běhali rudoarmějci, kteří si z domu udělali štáb. Do toho přišel můj strýc Vladimír v uniformě československého podporučíka. ,Tatínku, tatínku,‘ radoval se, ,jsme osvobozeni, naši bratři jsou tady!‘ Dědeček se na něj podíval a odvětil: ,Jen se neposer, tady sto let tráva neporoste.‘“

Původně snil Ivan Chadima o lékařské kariéře. Vzhledem k jeho kádrovému profilu to ale nepřipadalo v úvahu. Na konci základní školy mu komunistická ředitelka nabídla tři profese: mohl se vyučit kominíkem, zedníkem nebo holičem.

Práce v hotelu Alcron 

To však nepřipustil Ivanův otec a zařídil mu lékařskou diagnózu, díky níž nemusel nastoupit ani na jedno z těchto „lukrativních“ míst. Po prázdninách nastoupil na odbornou školu pro společné stravování v Podskalské ulici. Na konci druhého ročníku mohl díky rodinným konexím přestoupit na kvalitní hotelovou školu v Mariánských Lázních. Praxi si pak plnil v grandhotelu Pupp či na karlovarském filmovém festivalu, kde jako číšník obsluhoval prominentní hosty včetně komunistického politbyra.

Jeho první zaměstnání bylo v prvotřídním hotelu Alcron, zaměřeném na zahraniční klientelu. „Byla to pro mě úžasná škola! Pracovalo tam mnoho číšníků a kuchařů s mezinárodní pověstí. První rok mě vůbec nepustili k hostovi. A jestli jsem za celých deset let v Alcronu několik málo věcí rozbil, každou jednotlivě si pamatuju. Po takové příhodě se mnou totiž nikdo týden nepromluvil,“ vzpomíná Ivan Chadima.

Prvorepubliková gastronomie 

Ačkoli téměř všechny hotely, restaurace a jídelny musely za minulého režimu respektovat jednotné stravovací normy, na několik málo vybraných podniků se podobné zhůvěřilosti nevztahovaly a stejná výjimka platila i pro zásobování. Díky tomu se v Alcronu udržel jakýsi skanzen prvorepublikové gastronomie i za tuhého stalinismu. Kuchaři neměli nouzi o svíčkovou, telecí ani americký pomerančový džus. Cukrářské výrobky či studená kuchyně Alcronu se těšily mimořádné domácí i mezinárodní pověsti.

Na jednu stranu se může zdát, že ohledně práce ani příjmů se Ivanu Chadimovi nevedlo vůbec špatně. Na stranu druhou dobře věděl, že na jakékoliv snaze o povýšení by z politických důvodů ztroskotal. Pak ale přišla jako blesk z čistého nebe invaze. 

Z Německa do Kanady 

„Vstávej, jsou tu Rusové! A rozhodni se, jestli vstoupíš do strany, nebo odjedeš,“ vzbudil ho otec ono srpnové ráno. Ivan dlouho neváhal, vyřídil si doklady, a vydal se za matkou a sestrou do západoněmeckého Erlangenu.

Zatímco jeho sestra Karla, se nakonec vrátila do Prahy a vdala se za Jana Třísku, Ivan Chadima si v Německu sehnal práci, vydělal si na letenku, na konzulátu zajistil víza a zanedlouho pokračoval do Kanady. „Po příletu jsem krátký čas pobyl v klášteře,“ dosvědčuje Ivan Chadima. „Každý jsme tam měli vlastní pokoj, dávali nám jídlo, učili nás francouzsky a anglicky. Vydržel jsem tam přibližně týden, protože jsem si hned našel práci, někteří ale v klášteře zůstali i rok a půl; pobírali totiž padesát dolarů na osobu jako týdenní kapesné, navíc jim bylo zdarma poskytováno veškeré zaopatření,“ vzpomíná na kanadskou štědrost Chadima.

Banket pro císařovnu 

V Kanadě se Ivan naučil rychle anglicky a francouzsky a rozjel slibnou kariéru v hotelu Château Champlain. V krátkém čase se vypracoval z číšníka na manažera. Když si při přípravě banketu pro íránskou císařovnu dovolil upozornit šéfkuchaře a ředitele, že kaviár se nemá servírovat ve stříbře, nýbrž ve skle, a že vodka se pije chlazená, jeho kredit výrazně stoupl. Od toho dne už jeho hvězda jen stoupala a Ivan Chadima v krátkých intervalech střídal vrcholné funkce v předních kanadských a amerických hotelech.

Do hotelu Ritz

Během pěti let se Ivan Chadima u společnosti Four Seasons vyšvihl mezi nejuznávanější hoteliéry světa. Tehdy mu Kanada začala být malá a přijal nabídku newyorského hotelu Ritz Carlton a poté hotelu United Nations Plaza.

„Tehdy mi bylo naznačeno, že nemám kontrolu nad svým životem, že bydlím v hotelu, auto mám od hotelu, jím v hotelu, a kdybych ztratil místo ředitele, půjdu na ulici. Trošku jsem se zalekl, přemýšlel jsem, co s tím udělám, a nakonec jsem využil toho, že ve stejné době začínala jednání s porevolučním Československem. Tehdy jsem Václavu Havlovi i jeho ministrům zorganizoval schůzky s důležitými partnery při jejich první cestě do Ameriky v únoru 1990. 

Podnikání v Československu 

Dobře jsem se znal s Karlem Schwarzenbergem, jenž rozhodl, že vládní delegace bude bydlet u mne. Zhruba o měsíc dva později jsem doprovázel Olgu Havlovou během jejího pobytu v New Yorku a spolu s Milošem Formanem a Ivanou Trumpovou jsem jí pomáhal vybrat prostředky pro její právě vznikající nadaci. To byl začátek další etapy mé kariéry. Uvědomil jsem si, že jestli chci někdy pracovat sám pro sebe, tak je to poslední příležitost. Začal jsem tedy podnikat v Československu a v roce 1992 jsem se přestěhoval do Prahy.“

Při vzpomínce na toto období Ivan Chadima nezastírá, že reemigrace pro něj byla těžší než emigrace. Do ciziny odcházel jako mladík a v Kanadě měl pár známých. Vracel se naopak jako čerstvý padesátník, kterému Praha nemohla nabídnout takové posty jako New York nebo Toronto. Ani doma se však nenudil a nenudí. Působí ve funkci jednatele hotelu Four Seasons v Praze, realizuje projekt cenově dostupného bydlení a další projekty.

O projektu Příběhy pamětníkůCílem cyklu Příběhy pamětníků je připomenout čtenářům nedávnou minulost formou svědectví a krátkých příběhů pamětníků, které se vážou k důležitým momentům 20. století.
Cyklus vzniká ve spolupráci se společností Post Bellum, která dlouhodobě sbírá výpovědi pamětníků a spravuje portál www.pametnaroda.cz.
Máte ve svém okolí pamětníka, který by mohl vyprávět? Chcete nám něco k seriálu říct? Reakce posílejte na: redakce.prazsky@denik.cz

Autor: Eliška Černá

5.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Pomocní skladníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Bavorská č.p. 856/14, Stodůlky, Praha 515, , Naplň práce ve skladu: nakup zboží v Česku, Německu a Rakousku, nakládání a vykládání,, přebalovaní zboží (s max hmotností 30kg na jeden balík). Odvoz přebaleného zboží do Německa do, depa. Komunikace s pobočkou v Německu v němčině nebo angličtině., Dobra znalost němčiny (je výhoda) nebo angličtiny podmínkou. Řidičský průkaz kat B podmínkou, (každodenní jízda dodávkou), práce s počítačem v OS Linux nebo Windows. Znalost SW programu, LibreOffice pro práce s tabulkami.. Pracoviště: Evrosputnika s.r.o., Bavorská, č.p. 856, 155 00 Praha 515. Informace: Alexandr Žukovič, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 24 000 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Pracovník kompletace zakázek. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní náplň:, svěšování kovových dílů k výrobě nábytku, kontrola nalakování, značení a kompletace k expedici dle průvodního listu, balení včetně spojovacího materiálu (šrouby, úchytky apod.). Pracoviště: Techo a.s. - 001, U továren, č.p. 770, 102 00 Praha 102. Informace: Veronika Indrová, +420 737 218 623.

Dělnické profese - Obsluha zařízení na lití plastů 24 600 Kč

Přijmeme nové zaměstnance na HPP - oblsuha zařízení na lití plastů / obsluha CNC. Měsíční výdělek 24.600 - 37.700 Kč. Jedná se třísměnný provoz, práce je fyzicky náročná. Dobrá dostupnost z Prahy (cca 200 m od vlakového nádraží / autobusové zastávky).

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 24 000 Kč

Úředníci ve skladech Skladový referent. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: Pořizování majetku a jeho distribuce, příjem a výdej materiálu ze skladu,skladové hospodářství, vyřizování objednávek,reklamací, inventarizace majetku .. Pracoviště: Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra-přípotoční 300 001, Přípotoční, č.p. 300, 101 00 Praha 101. Informace: Řežabová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Developerský projekt Rohan City schválili radní Prahy 8.
5

Rohan City dostalo zelenou. Developer postaví ekologické bydlení příští rok

Napadení novinářů v Top hotelu v Praze.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

Filozofická fakulta UK nesouhlasí s kritikou studijních pobytů v EU

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se dnes ohradila vůči výrokům poslance Lubomíra Volného (SPD), který podle médií kritizoval studijní výjezdy mladých lidí do západní Evropy. Studenty vyjíždějící do ciziny s programem Erasmus na zasedání poslaneckého výboru pro evropské záležitosti označil za "kampusové povaleče". Podle vedení filozofické fakulty jeho výroky znevažují úsilí studentů i institucí, které organizují Erasmus na českých školách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT