VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Po náletu byly rozbombardované celé ulice...", vzpomíná pamětnice

„Po náletu byly rozbombardované celé ulice, náš cukrovar naštěstí rozbitý nebyl,“ vzpomíná pamětnice Danuše Hanauerová. Pražský deník přináší seriál Příběhy pamětníků. Ten prostřednictvím krátkých příběhů připomíná historické momenty 20. století. Další z dílů představuje ženu, která zažila bombardování Kralup koncem 2. světové války i divoký poválečný odsun Němců.

19.9.2017
SDÍLEJ:

DANUŠE HANAUEROVÁ.Foto: Paměť národa

Danuše Hanauerová, roz. Antonínová se narodila 8. 5. 1926 v Kralupech nad Vltavou, kde žila do svých 19 let, než byl její otec tehdejším režimem sesazen z pozice ředitele zdejšího cukrovaru. Celá rodina se poté musela odstěhovat do domu v Louňovicích u Říčan.

V Kralupech nad Vltavou paní Hanauerová prožila celou II. světovou válku. Z perspektivy malého děvčete se válka města, až na několik incidentů, téměř nedotkla. Nejsilněji paní Hanauerová vzpomíná na bombardování Kralup.

Nálet na konci války nikdo nečekal. Když přelétávala první vlna letadel, obyvatelé města vyšli do ulic, aby je mohli pozorovat. Když se ale bombardéry přeskupily a sletěly nízko nad město, lidé pochopili, co přijde, a rychle se běželi ukrýt do sklepů a krytů.

„Kralupy to hodně odnesly, byly rozbombardované celé ulice a zničeny byly hlavně obytné domy ve středu města. Na náš cukrovar padly tři bomby, těsně před barák, takže nám vylítala všecka okna a dveře. Cukrovar naštěstí rozbitý nebyl. Zahynulo mi tehdy i pár kamarádů,“ vzpomíná paní Hanauerová.

I přes stav Kralup po náletu zavládlo mezi občany nadšení z konce války a osvobozování Československa. Obyvatelé Kralup čekali, že budou osvobozeni americkým vojskem, ale se stejným nadšením vítali i Rudou armádu. Hlavně, že byl konec války. Jedině matka paní Hanauerové se osvobození od Rudé armády bála a proklamovala neštěstí.

Hrstka místních týrala Němce v Sokolovně

Ihned po konci války začal odsun německého obyvatelstva. Mladí lidé, nadšení z konce války, se obávali, že Němci nebudou chtít z Kra-lup dobrovolně odejít, a tak začal divoký odsun. Paní Hanauerová vzpomíná, jak byli Němci nahnáni do sokolovny, kde je hrstka místních týrala. „Chodili tam normálně lidé s obědy, seděli na zdi, měli samopal a volali: ‚Kdo si chce zastřílet do Němců?‘ Pokaždé, když se Němci ukázali, tak na ně hulákali, děsili je a střílelo se…

Lidé se chodili mstít a vybít tu agresi,“ trpce vzpomíná paní Danuše. I když byla paní Hanauerová Němci během odsunu téměř postřelená, nedovedla pochopit, proč se takové věci dějí: „Škoda těch mladých životů a k čemu to vedlo. Konec války a odsun bylo něco ošklivého.“

V Praze sama finančně zajišťovala rodinu

Do Prahy paní Hanauerovou přivedla práce. Její otec dostával jen minimální částku z vázaného vkladu a bratr musel nastoupit na vojnu. Bylo tak na paní Danuši, aby zajistila rodinu po finanční stránce. Zaměstnání získala u firmy sídlící ve Vodičkově ulici, která jediná zajišťovala reklamu a propagaci pro všechna kina v Praze.

Práce, kterou v podniku zastávala, ji bavila, byla zajímavá, pestrá a zábavná, chodila na premiéry a promítání filmů a poznávala se tak s herci a řediteli kin. Práce propagační referentky jí i přes všechny změny v podniku vydržela téměř celý život, až do odchodu do důchodu.

V Praze se seznámila se svým budoucím mužem, Jaroslavem Hanauerem. Otec a strýc pana Hanauera vlastnili stavební firmu a vedle vlastní vily v Nuslích, kam se paní Hanauerová za svým mužem přistěhovala, spolupracovali na stavbě nuselské radnice a školy, Thomayerovy nemocnice v Krči a dalších stavbách v Praze a celé České republice. Paní Hanauerovou život naučil pokoře a zkušenost, kterou si nejvíce považuje, je skromnost a schopnost vzít za práci. „Umět hospodařit s penězi je nejlepší zkušenost,“ říká.

Po válce a následném „komunistickém“ vystřízlivění, přestala věřit v jaký-koliv režim, revoluci a zmoudření lidstva. Jejím životním mottem je nepouštět se do politiky, žít v klidu v dobře fungující rodině, umět se těšit i z malých radostí života a hlavně milovat přírodu a věnovat jí co nejvíce času. Dnes je paní Danuše v důchodu, žije v pražských Nuslích v rodinné vile Ha-nauerových a i přes svůj vysoký věk se aktivně věnuje turistice a užívá si přírody.

 V příštím díle seriálu představíme Vladimíra Feierabenda, muže, který byl s celou rodinou zatčen za to, že jeho strýc působil v exilové vládě.

Bombardování Kralup nad Vltavou- Nálet na Kralupy provedly americké stíhací jednotky 22. 3. 1945.
- Cílem útoku byla rafinerie minerálních olejů Kralupol.
- Po zásahu rafinerie a vznícení zbylé nafty v jedné z věží zahalil celé město hustý tmavý kouř. Celkem 21 bombardovacích letadel pak nalétávalo naslepo a bomby padaly i do obytných čtvrtí.
- Během náletu bylo zabito 245 lidí, zničeno přes sto domů a téměř tisíc jich bylo poškozeno. Kralupy se tak staly nejvíce zničeným městem II. světové války v Československu a jsou mezi deseti nejpostiženějšími městy II. světové války v Evropě.
- Oběti na lidských životech a materiální škody byly tak vysoké, že se Kralupům začalo říkat české Drážďany.

Divoký odsun Němců z Československa- Myšlenka vysídlení třími-lionové německé menšiny z Československa rezonovala v exilové politické reprezentaci i v domácím odboji obzvlášť koncem II. světové války.
- Takřka všechny politické proudy si vzaly za svůj cíl částečné nebo úplné vysídlení Němců z Českoslo-venska a tento požadavek byl později potvrzen i spojeneckými mocnostmi na postupimské konferenci.
- V období od května 1945 do ledna 1946 hovoříme o tzv. divokém odsunu, který provázela celá řada excesů, a který přinesl tisíce obětí na životech nevinných lidí. Při vyhánění Němců docházelo k živelným lidovým soudům, popravám, vraždám a jiným násilným útokům proti německému obyvatelstvu. V období divo-kého odsunu uprchlo či bylo vysídleno podle odhadů 600 000 Němců.
- Druhá fáze odsunu, tzv. organizovaná, nastala po vydání vládních směrnic, jež měly zajistit spořádaný průběh odsunu oboustranně prostého násilí a jiných nehumánních činů.
- Celý proces odsunu byl definitivně ukončen na jaře roku 1947. Poválečný odsun Němců je dodnes předmětem sporů a diskuzí.

O projektuPražský deník - Paměť národa
- Cílem projektu Pražského deníku je připomenout čtenářům nedávnou minulost formou svědectví a krátkých příběhů pamětníků, které se vážou k důležitým historickým momentům 20. století.
- Projekt vzniká ve spolupráci s organizací Post Bellum, která dlouhodobě sbírá výpovědi pamětníků a spravuje portál
www.pametnaroda.cz.

Autor: Eliška Černá

19.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 15 000 Kč

Účetní materiáloví. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Vodičkova 11, Praha 1, Kontatk: holidays.holidays68@gmail.com, 773583666, Aktivní angličtina, nezbytnou podmínkou je znalost vietnamského jazyka (rodilý mluvčí nebo min. úroveň C1). V ideálním případě bude mít uchazeč předchozí zkušenosti s vedením účetnictví pro obchodní sklady v mezinárodní společnosti.. Pracoviště: Golden lotus s.r.o. 002, Vodičkova, č.p. 729, 110 00 Praha 1. Informace: Thi Tham Phung, +420 773 583 666.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 900 Kč

Specialisté v oblasti strategie a personálního řízení. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Koněvova 2595/211, Praha 3, kontakt: Chernogorov Vasily, e-mail: vvchernogorov@seznam.cz, Naplň práce: spolupráce s provozovnou v Togliatti, popis a automatizace podnikových procesu, vedení zaměstnanců, příprava zpráv a informaci, příprava prezentaci, komunikace se zákazníky., Požadavky na uchazeče: znalosti programů Word, Excel, internet, aktivní znalost ruštiny (slovem i písmem), dobré komunikační schopnosti, zodpovědnost, odolnost vůči stresu.. Pracoviště: Kč invest spol. s r.o., Koněvova, č.p. 2596, 130 00 Praha 3. Informace: Vasily Chernogorov, .

Management - Management Vedoucí 100 Kč

Řídící pracovníci v kavárnách a barech obsluha kavárny. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: příjemné vystupování, samostatnost, zodpovědnost, prac.doba vždy od 12:00 - 17:30 hod, práce nenáročná, jde nám primárně o to, aby si kavárník uměl povídat s klienty v seniorském věku, poslat životopis na : jirina.rezankova@domovborova.cz. Pracoviště: Domov borová, 252 10 Mníšek pod Brdy. Informace: Řezanková, +420 702 055 733.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 15 000 Kč

Výrobci, mechanici a opraváři ostatních přesných přístrojů a zařízení. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Schůzku předem telefonicky domluvit. Požadovaná znalost anglického a tureckého jazyka.. Pracoviště: Gearspect group s.r.o. - čelákovice, Křižíkova, č.p. 270, 250 88 Čelákovice. Informace: Jaroslav Braniš, +420 283 890 111,607 287 374.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Demolice Mazutky.
4

Prohraná bitva o Mazutku. Unikátní výtopna se poroučela k zemi

Ilustrační foto
5

Vltava v neděli uvítá jaro

Asi 200 lidí prošlo Prahou. Upozornili na násilí na ženách a klimatické změny

Přibližně 200 lidí dnes prošlo Prahou v rámci akce Ženy na hrad! Protestovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci uspořádala Koalice 8. března, která sdružuje feministická hnutí a další organizace. Podobné demonstrace dnes proběhly i ve Španělsku, kde ženy také protestovaly proti násilí a za rovné platy.

Miloš Zeman složil slib. Část hostů během prezidentova projevu odešla

/FOTOGALERIE/ Miloš Zeman složil dnes odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu se účastní i poslanci, senátoři, členové vlády nebo část hejtmanů. Zeman byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

STAN a TOP 09 zřejmě půjdou do komunálních voleb v Praze společně

Přestože to ani jedna ze stran ještě oficiálně nepotvrdila, zítřejší společná tisková konference mnohé naznačuje. Stejně tak jako hlasy ze zákulisí. TOP 09 a STAN by měly jít do komunálních voleb v Praze společně.

Soud projedná žalobu údajného hackera Nikulina kvůli azylu

Pražský městský soud projedná příští týden žalobu Rusa Jevgenije Nikulina na české ministerstvo vnitra kvůli neudělení azylu. ČTK to zjistila z justiční databáze. Vnitro žádost zamítlo jako zjevně nedůvodnou, muž se podle úřadu pouze snaží vyhnout hrozícímu vydání k trestnímu stíhání. Mluvčí soudu Markéta Puci sdělila, že zasedání se bude konat z bezpečnostních důvodů přímo v pankrácké věznici. O Nikulinovu extradici usilují USA a Rusko.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT