Prahou se Petr Ryska rád procházel už od dětství. Objevoval neznámá zákoutí, domy i celé čtvrti. Před třemi lety začal psát o své zálibě blog a nakonec si z ní udělal i živnost. Neznámá zákoutí metropole dnes zájemcům ukazuje během pravidelných komentovaných vycházek.

Skryté zajímavosti hlavního města nyní vydal i knižně. Svou prvotinu s názvem Praha neznámá pokřtí ve čtvrtek na Smíchově.

Kniha o neznámé Praze 

Kniha čtenářům představí devět pražských čtvrtí. Karlův most v tomto nevšedním průvodci ovšem nenajdete. „Snažil jsem se v knize ukázat zejména rozmanitost, kterou nám Praha nabízí. Málokteré město na světě má tak pestrou nabídku," vysvětluje autor s tím, že Praha není jen jedno město, ale soubor mnoha různorodých měst a vesniček.

Vybrat, které ze všech pražských měst a vesniček v knize představí, nebylo pro Petra Rysku jednoduché. Do knihy se jich dostalo devět, na počátku měl ovšem kolem dvacítky favoritů. Ačkoliv má nejradši Prahu 6, kde vyrůstal, nedá dopustit ani na ostatní části. „Od dětství jsem rád procházel neznámá zákoutí Prahy stranou turistického ruchu a vždycky jsem byl nadšený tím, co jsem na svých toulkách objevoval," vypráví. A objevovat je podle jeho slov stále co.

Do obýváku i na výlet

Kniha se dá číst dvojím způsobem. Na své si přijdou vášniví turisté, kteří si budou chtít jednotlivá místa projít. V takovém případě text poslouží jako průvodce s mapou a všemi důležitými informacemi.

Obouvat okamžitě tenisky a balit batůžek ale není třeba. Díky bohatému obrazovému materiálu se i člověk, který na místo nevyrazí, může ponořit do opomenutých koutů metropole. „Může to být zajímavé i pro člověka, který se z Prahy dávno odstěhoval. Bude si připadat, jako by se v dané lokalitě pohyboval," vysvětluje Petr Ryska.

Sám místa, o kterých v knize píše, prošel mnohokrát. Studoval nejenom historický materiál, ale také mluvil se starousedlíky. Někdy musel za informacemi vycestovat i mimo Prahu. „Když jsem popisoval Klánovice, vyrazil jsem do Mšena u Mělníka, kde stojí replika klánovického koupaliště, které už v Klánovicích neuvidíme," říká autor. Čtenáři v publikaci naleznou i řadu fotografií z dob dávno minulých i aktuálních. „Místa jsem fotil snad stokrát. Snažil jsem si, aby atmosféra byla cítit už z fotek."

Praha se rychle mění

Při psaní knihy si byl Petr Ryska vědom, že nevytváří pouze průvodce, ale i svědectví o současné tváři Prahy. „Když jsem pracoval s některými historickými knížkami z doby první republiky, viděl jsem, že pro dnešního čtenáře je to velmi zajímavý popis zmizelé Prahy, která už dnes ne- existuje," uvádí.

„V dnešní době se vše urychleně mění. Knihu jsem korigoval ještě letos na jaře a už nastaly změny. Některé budovy zmizely, jiné se začaly opravovat. Už ve chvíli, kdy jsem knihu dopsal, se stala dokumentární, historickou publikací," dodává.

Ořechovka i Dolní Počernice

Čtenáři se v knize vydají do vilové čtvrti na Ořechovce, pojdou se po dřevěných chodníčcích přes mokřady v Hostavicích a Dolních Počernicích, nebo odhalí zapadlý romantický kout historické Prahy.

O své nejzajímavější zážitky z výprav po Praze se s návštěvníky Kavárny co hledá jméno podělí Petr Ryska už zítra během křtu knihy. Zavzpomíná na své začátky s blogem i komentovanými procházkami, které dnes navštěvuje kolem čtyř set lidí měsíčně.

Čtěte také: Chcete cestovat levně? Objevte střední Evropu