VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Magdaléna Holá: „Na Národní třídě jsem byla úplně vepředu"

Pražský deník přináší seriál Příběhy pamětníků. Ten prostřednictvím krátkých příběhů připomíná historické momenty 20. století. Další z dílů představuje ženu, která 17. listopadu 1989 zažila na Národní třídě zásah komunistické bezpečnosti proti demonstrujícím studentům.

14.11.2017
SDÍLEJ:

Magdaléna Holá, rozená Vovsová.Foto: www.pametnaroda.cz

Magdaléna Holá, rozená Vovsová byla jedním z přímých účastníků studentské demonstrace na Národní třídě, kterou začala sametová revoluce. V roce 1989 jí bylo 16 let a studovala na pražském gymnáziu Nad Alejí. V pátek 17. listopadu 1989 se stejně jako další tisíce studentů vydala na pražský Albertov na pietní akci k 50. výročí uzavření vysokých škol nacisty a uctění památky Jana Opletala.

Přestože byla pieta na Albertově čistě studentskou akcí, spolupořádanou Socialistickým svazem mládeže, některé části studentů rovněž mínily využít této akce k vyjádření nespokojenosti se současnou společenskou situací a k volání po změně.

Aby mohla být akce oficiálně povolena, museli se organizátoři vzdát původně zamýšleného plánu na pochod do centra města. Místo toho měla demonstrace zamířit opačným směrem, na Vyšehrad. Tato podoba demonstrace byla nakonec ústředním výborem KSČ a následně i obvodním národním výborem schválena.

Atmosféra byla vzrušující

Majda Holá se o manifestaci na Albertově dozvěděla ve škole a hned po skončení vyučování tam vyrazila. „Byla tam spousta lidí, řečníků, starších i mladších, svazáčtějších i méně svazáckých. Spíš si pamatuji tu atmosféru, než co tam kdo říkal, a ta byla příjemná, nabitá, vzrušující. Sešla se tam spousta lidí, vykřikovala se různá hesla, u kterých měl člověk pocit, že se něco děje a že je statečný,“ vypráví. Asi po hodině se dav začal podle plánu hýbat z Albertova směrem na Vyšehrad, kde zcela zaplnil prostor před bazilikou sv. Petra a Pavla.

„Pamatuji si, že byla tma, lidi měli svíčky, takže to bylo kolem Vyšehradu ozářené těmi našimi světýlky…“ Krátce po šesté hodině byla manifestace oficiálně ukončena, nicméně dav se začal znovu hýbat.

„Nepamatuji si, jestli to někdo navrhnul, nebo jak to vlastně bylo, ale vydali jsme se odtamtud do centra. Ještě nebylo ani zřejmé, jestli půjdeme na Národní třídu, na Hrad nebo na Václavák, ale směr byl jasný. Prostě se šlo do centra.“ Bezpečnostní složky měly ten den z ministerstva vnitra rozkaz nezasahovat proti průvodu, maximálně mu zabránit v průchodu na Pražský hrad nebo Václavské náměstí.

Bylo mi nepříjemné být uprostřed davu

„Dobře si pamatuji ten moment, jak jdeme po nábřeží a přicházíme k Národnímu divadlu. Já jsem šla úplně vepředu. I na té Národní jsem byla úplně vepředu. Bylo mi nepříjemné být uprostřed davu, a než být vzadu, bylo lepší být vepředu. U Národního divadla padlo rozhodnutí, že jdeme na Václavák, ale došli jsme jenom před Máj (pozn. red. dnes obchodní dům MY) a tam to už bylo přehrazené. Tak jsme se zastavili, posedali jsme si na zem, zpívalo se a vykřikovalo, že se nehneme, že chceme jít dál.“

Trvalo asi hodinu, než se odhodlané skandování „Pusťte nás dál!“ změnilo v zoufalejší „Nechte nás projít“. Ukázalo se totiž, že bezpečnostní složky uzavřely dav i zezadu, směrem od mostu Legií, a začaly ho stlačovat. Panika a hysterie vzrůstaly a Majda zůstala z obranného reflexu a přesvědčení, že s ní nehnou, sedět na zemi.

V „uličkách“ byli lidé brutálně biti

Jediná úniková cesta z místa byla ulička skrz podloubí u Mikulandské ulice, kde už byly připraveny jednotky tzv. červených baretů, příslušníků Odboru zvláštního určení k potlačení protikomunistických demonstrací.

Třebaže byli účastníci demonstrace vyzývání k rozchodu, jediné únikové cesty vedly skrz několik „uliček“, kde byli demonstranti brutálně biti. Ještě před desátou hodinou večerní byla tímto způsobem demonstrace násilně rozptýlena, někteří účastníci byli následně zatčeni a naloženi do připravených autobusů.

Majdě Holé se během zásahu proti demonstrujícím na Národní třídě nic nestalo především díky kamarádovi, který ji z místa vytáhl. „Mě tou uličkou víc táhl kamarád, který mě provedl tak, že do mě ani nikdo nepraštil. Vím, že jemu trochu vykloubili ruku, protože měl v ruce vlajku. Takhle jsme ale vyšli ven,“ vzpomíná na únik z Národní třídy.

Cesta domů metrem už byla klidná. Majda si však dodnes pamatuje obraz klidných lidí, kteří jedou domů a nevědí nic o tom, co se děje na Národní třídě. Sama byla v šoku a teprve zpracovávala, co se vlastně událo. Demonstrace na Národní třídě byla pro Majdu Holou zkušeností spíš traumatickou. Setkání s davem a policejní zvůlí vyvolávalo pocit nejistoty a strachu.

Výsledná euforie revolučního roku byla vydlážděná strachem, který přesáhl do osobního života a dlouho zabraňoval některým účastníkům demonstrace, včetně Majdy, účastnit se například megakoncertů, které následovaly po sametové revoluci, či setkání s velkým množstvím lidí v uzavřeném prostoru.

Sametová revoluce den po dniZačala 17. listopadu 1989 studentským pochodem z Albertova, přes Vyšehrad do centra Prahy, kde byl dav zatarasen a zbit jednotkami Veřejné bezpečnosti.

18. listopadu se mezi lidmi začala šířit informace o tvrdém zásahu bezpečnost-ních složek proti studentům, což vedlo k aktivizaci občanů, kteří vyjadřovali podporu studentům a nesouhlas s tvrdým zásahem. Po událostech předchozího dne se v divadlech a na vysokých školách začaly organizo-vat stávkové výbory požadující vyšetření a potrestání osob zodpovědných za tvrdý zásah.

19. listopadu se na popud Václava Havla sešli v pražském Činoherním klubu před-stavitelé různých skupin opozice, aby se dohodli na společném postupu. Ve večerních hodinách byla založena společná platforma, která dostala název Občanské fórum. Pražské Václavské náměstí každý den zaplnily desetitisíce demonstrantů a protesty se postupně rozšířily po celém Československu. Paralyzovaná komunistická moc a její bezpečnostní aparát již nebyly schopny čelit tak masivním protestům.

V pátek 24. listopadu odstoupilo vedení komunistické strany, v sobotu 25. a v neděli 26. listopadu se na Letenské pláni sešly dosud nejpočetnější stati-sícové demonstrace.

Ke generální stávce 27. listopadu se již připojila většina veřejnosti.

Nenásilné svržení komunismu, pro které se vžilo označení sametová revoluce, bylo završeno 29. prosince 1989 zvolením neformálního vůdce opozice Václava Havla československým prezidentem.

Autor: Eliška Černá

14.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 23 500 Kč

Dopravní dispečeři DISPEČER/-KA POZEMNÍ DOPRAVY. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23500 kč, mzda max. 48000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: DISPEČER/-KA POZEMNÍ DOPRAVY, - PP na dobu neurčitou, - Požadujeme: chuť pracovat, energičnost, loajálnost, komunikační dovednosti, 1 rok praxe v oboru výhodou, jazykové znalosti v podobě AJ, NJ výhodou. Začátečníka zaučíme., , Umíme nabídnout zajímavé-nadprůměrné podmínky i pro člověka s praxí včetně kariérního růstu., - Nabízíme: nadstandartní platové ohodnocení, práce ve velmi pěkném prostředí, možnost manažerského růstu. , - Benefity: příspěvek na stravování, 13. plat, 14. plat, firemní akce a večírky, věrnostní prémie, jazykové kurzy, dovolená navíc, permanentka na volnočasové aktivity., Každý rok navyšujeme základní mzdu. Prémie za docházku. Stravenky. Penzijní a životní spoření. Slevové karty. Finanční odměna za jubileum. Slevové karty., - V případě zájmu své životopisy zasílejte na e-mail: personalistika@logex.cz.. Pracoviště: Logex logistics s.r.o. 001, K Hrušovu, č.p. 293, 102 00 Praha 102. Informace: -, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 26 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 39000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: kontakt:Burianová Šárka, tel.: 222 222 500, e-mail: info@bohemianestates.com, prvotní kontakt emailem, místo výkonu:Francouzská č.p. 842/9, Praha 2., Nebaví Vás práce? Chcete se věnovat něčemu, co Vás naplňuje a těšit se každý den do práce. Chcete být pyšní na firmu, kterou zastupujete? Přidejte se k nám!, Aktuálně hledáme pána/paní na úklid bytů, které máme ve správě., Pracovní doba 8 hod denně včetně neděle. , Co od Vás očekáváme?, " pečlivost, smysl pro pořádek, " zodpovědnost, " časová flexibilita, Co Vám můžeme nabídnout?, " teambuildingové akce, " jazykové kurzy, " Multisport karta. Pracoviště: Bohemian developments international s.r.o., Francouzská, č.p. 842, 120 00 Praha 2. Informace: Šárka Burianová, +420 222 222 500.

Technika a elektrotechnika - Elektrikář 25 000 Kč

Malá firma přijme elektrikáře se znalostí vyhlášky § 50.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 30 000 Kč

Specialisté v oblasti podnikové ekonomie. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: kontakt:Vícenecová Romana, e-mail: Romana.vicenecova@ibs-sro.com, prvotní kontakt emailem, místo výkonu:Washingtonova č.p. 1599/17, Praha 1., Risk modeler/Economist , Náplň práce: ekonometrické modelování a kódování, předvídání ekonomických scénářů, rozvoj, evaluace a implementace ekonomických a statistických technik, interní prezentace, práce v týmu i s klienty, Požadavky: proaktivní přístup znalost angličtiny na úrovni schopné vykonávat danou práci, vysokoškolské vzdělání ekonomického zaměření, znalost dalšího cizího jazyka. Pracoviště: Moody´s analytics czech republic s.r.o., Washingtonova, č.p. 1599, 110 00 Praha 1. Informace: Romana Vícenecová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Inaugurace studentského starosty.
5

Starosta studentů se ujal úřadu. Na splnění předvolebního slibu už pracuje

Silná bouřka na chvíli zastavila i pražské Letiště Václava Havla.
5

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT