VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kateřina Vacková: Saháním proti rakovině. Kampaní oslovila i mladé

Praha - Ve 22 letech jí doktoři diagnostikovali rakovinu. Řekla si, že to buď vzdá, anebo z toho vytěží, co se dá. A tak vznikla nezisková organizace Loono, která mladé lidi vtipnou formou upozorňuje na prevenci rakoviny prsu a varlat. Kateřina Vacková studuje medicínu a zároveň management, kromě toho pracuje jako projektová manažerka. Magazín Forbes ji zařadil mezi 30 pod 30 pro letošní rok.

22.7.2016
SDÍLEJ:

Kateřina Vacková.Foto: Archiv Kateřiny Vackové

Tedy mezi 30 nejtalentovanějších mladých Čechů, kterým ještě nebylo 30 let. Oficiální hashtag kampaně Sahám si na ně každý den #prsakoule patří k nejpoužívanějším v současnosti. A protože právě žije v Portugalsku, probíhal náš rozhovor přes email.

Ve 22 letech jste si prošla něčím, co je velmi obtížné zvládnout i v mnohem vyšším věku. Ovlivnilo vás to?

Určitě. Když mi doktoři řekli, že mám rakovinu, ptala jsem se sama sebe, proč já? Dnes už to ale vím. Přivedlo mě to na myšlenku pomáhat ostatním lidem. Učím je, jak správně vnímat svoje tělo, jak ho milovat a pečovat o něj. Tehdy jsem si řekla, že to buď vzdám, anebo z toho vytěžím, co to půjde. Nyní mám kromě Loona za sebou jednu pracovní stáž ve Vídni, momentálně bydlím v Portu-galsku. Chystám se jet do Mnichova a do Ženevy, hlásím se na Harvard a sním o vlastní gynekologicko-porodnické klinice.

Na základě vlastní zkušenosti jste založila neziskovou organizaci Loono, jak to probíhalo?

Ve 22 letech mi diagnostikovali nádor na vaječníku včas, a to jen díky tomu, že jsem naslouchala svému tělu a zašla k lékaři ihned poté, co jsem cítila, že s ním není něco v pořádku. To byl ten impuls, chtěla jsem pomoci zejména mladým lidem uvědomit si, že ten správný čas myslet na své zdraví je právě teď. A tak vznikla nezisková organizace Loono.

  NEZISKOVKA LOONO byla pro Kateřinu Vackovou nejdříve jen koníčkem, po úspěšné kampani  #prsakoule se z ní stala práce na plný úvazek. Skupina studentů lékařských fakult se snaží vést lidi k prevenci nejrůznějších onemocnění. Pořádají workshopy a besedy

Čím se v organizaci konkrétně zabýváte?

Jak jsem již řekla, pomáháme lidem uvědomit si, že ten správný čas myslet na své zdraví je právě teď. Jsme skupinka studentů lékařských fakult. Věříme, že úloha nás jakožto budoucích lékařů není pacienty pouze léčit, ale dlouhodobě je vést k prevenci nejrůznějších onemocnění. Pořádáme proto vzdělávací workshopy, přednášky a besedy. Povídáme si s lidmi nejen o rakovině a o tom, jak jí předcházet a včas ji odhalit, ale i o tom, kam by měli chodit na preventivní kontroly. V neposlední řadě se bavíme i o mýtech, které o lidském těle panují.

V rámci kampaně Sahám si na ně každý den upozorňujete na důležitost samovyšetření v prevenci rakoviny. Zdá se vám, že je prevence podceňovaná?

Podceňovaná je hlavně mladými lidmi. Většina z nich si totiž myslí, že „rakovina je pro starý". To ale není pravda. Obzvlášť u rakoviny varlat, zde je průměrný věk mužů mezi 15 a 35 lety. A co se týče rakoviny prsu, je ročně diagnostikována třem stovkám žen pod 30 let. Má tedy smysl mluvit o rakovině i s mladými lidmi. To ale vyžaduje jiný tón komunikace a jiné kanály, kde tyto lidi můžete zasáhnout. Proto jsme hodně aktivní na sociálních sítích. Sledovat nás můžete na Facebooku, Twitteru, Instagramu, Snapchatu, Pinterestu. Stačí jen zadat @loono.cz.

NA WORKSHOPU se (nejen) mladí lidé učí zábavnou formou rozpoznat rakovinu prsu a varlat u sebe i příbuzných.

Jakou máte na kampaň odezvu od lidí?

Báječnou! Lidé se nám ozývají, že by je předtím ani nenapadlo vyšetřovat se, ale když jsme jim řekli, že až 30 procent rakoviny prsou a varlat odhalí partner, začali se vyšetřovat v párech! (smích) Nosí naše trička, placky a posílají si prsařské pohlednice se vzkazem: „Posílám ti tuhle pohlednici, protože mi záleží na tvém zdraví, nezapomeň si proto sáhnout na #prsakoule každý měsíc". Máme z toho velkou radost.

Odhalil někdo z nich u sebe či partnera rakovinu?

Ano. Ozvalo se nám 27 lidí, že si díky nám odhalili rakovinu včas. Jsou mezi nimi maminky i babičky, mladí kluci. Všichni jsou teď v léčbě, nebo už mají po ní. Moc jim držíme palce.

Při workshopech učíte účastníky na modelech prsou a varlat správné techniky vyšetření, nestydí se?

Někdo se ze začátku stydí, někdo vtipkuje a hned si dělá selfíčka. Obecně ale mohu říci, že reagují pozitivně. Myslím, že se to opět odvíjí od stylu naší komunikace a atmosféry, jaká na workshopu panuje. Je uvolněná, přátelská, otevřená.

Máte v paměti konkrétní příběh člověka, kterému jste pomohli?

Mám v hlavě všech 27 příběhů. Je to pro mě velice osobní. Pokud si projdete rakovinou a pak se vám ozve někdo s tím, že jste mu pomohli, zapamatujete si to na celý život.

Který příběh vám tedy nejvíce utkvěl v paměti?

Jedním z prvních byl Adam, mladý kluk, jehož přítelkyně našla nádor v jeho varleti poté, co přišla domů z našeho workshopu. Zrovna vařil, a když prohlásila „svlíkej se", myslel, že budou následovat hrátky na kuchyňské lince. Ale místo toho…

Loono je mladá společnost, přesto jste už poměrně známí. Co myslíte, že je váš klíč k úspěchu?

Klíč k úspěchu Loono? Věřit tomu, co děláte, vysílat dobrou energii a tvrdě pracovat. Když jsem Loono zakládala, myslela jsem, že to bude hobby. Teď je to spíš fulltime. (smích) Ale je to pro mě obrovská škola života, takže nelituji ani minuty věnované pomoci druhým.

A ke kampani #prsakoule?

Klíčem k úspěchu #prsakoule je otevřená, zábavná a laicky srozumitelná komunikace. Od samého začátku jsme věděli, že nechceme lidi strašit slovem rakovina. Proto jsme si našli specifický styl, který lidi baví a přiměje je k zamyšlení.

Co chystáte dál? Máte v plánu nějaké další kampaně?

Připravujeme kampaň zaměřenou na prevenci kardiovaskulárních onemocnění. A to nejen proto, že je to nejčastější příčina úmrtí lidí v Česku, ale i proto, že chceme lidi naučit mít rádi svoje tělo. Srdce a láska k tělu, to je paralela, která nás baví.

Kateřina Vackovástuduje medicínu na Univerzitě Karlově v Praze
ve 22 letech jí byla diagnostikována rakovina, ze které se úspěšně vyléčila
založila neziskovku Loono, která propaguje prevenci v oblasti onkologických onemocnění
hashtag #prsakoule patří k nejpoužívanějším u nás
v současné době je na pracovní stáži v Portugalsku

Čtěte také: Aid Kid: Elektronická hudba má v Čechách velkou budoucnost

Autor: Jana Kašparová

22.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Technici v ostatních průmyslových oborech jinde 28 000 Kč

Technici v ostatních průmyslových oborech jinde neuvedení Programátoři průmyslových robotů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 24. Poznámka: Místo výkonu: Průmyslová 1472/11,102 00 Praha 10-Hostivař, Kontakt: Šindelářová Eva, tel.: 296 584 790, e-mail: info.cz@pa-ats.com, , Náplň práce:, o Off-line a On-line programování robota, o Základní parametrizace a kalibrace robota, o Oživení a uvedení do provozu, o Optimalizace procesu z pohledu kvality a taktu výroby, o Tvorba a řízení projektové dokumentace, o Řízení projektů, koordinace týmu programátorů robotů a koordinace s programátory PLC, , Požadavky:, o Technické vzdělání se zaměřením na automatizační techniku nebo strojírenství, o Znalost německého nebo anglického jazyka na úrovni práce s technickou dokumentací, o Praxe s programováním robotů výhodou, o Časová flexibilita, ochota cestovat, o Řidičský průkaz skupiny B, , Zaměstnanecké výhody: , o Roční výkonové prémie, o 25 dní dovolené, o Příspěvek zaměstnavatele na stravování, o Notebook, případně mobilní telefon. Pracoviště: Process automation solutions s.r.o., Průmyslová, č.p. 1472, 102 00 Praha 102. Informace: Eva Šindelářová, +420 296 584 790.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství Pomocní pracovníci v zemědělství. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Schůzku předem telefonicky domluvit., Pracovní poměr na dobu neurčitou., , Další požadavky, - praxe 3 roky v oboru.. Pracoviště: Ing. václav řezáč, Nupacká, č.p. 115, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Václav Řezáč, +420 603 231 562.

Management - Management Vedoucí 28 160 Kč

Ostatní řídící pracovníci vedoucí oddělení Metodiky právního auditu odboru Právní metodiky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28160 kč, mzda max. 39300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky: , , VŠ vzdělání v magisterském studijním programu v oboru právo , praxe v oblasti majetkoprávní problematiky výhodou, praxe ve vedoucí pozici výhodou, znalost práce s informačním systémem eKLEP výhodou, znalost právních předpisů vztahujících se k činnosti Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových , praxe ve veřejné správě výhodou, státní občanství ČR, občanství jiného členského státu EU nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., splnění podmínek ustanovení § 2 zákona č. 451/1991 Sb. a lustrační osvědčení, , , char. místa: , , metodicky řídí a koordinuje oblast právního auditu, zpracovává vzorové smlouvy s ohledem na aktuální vývoj legislativy a judikatury, metodicky řídí a koordinuje oblast uzavírání smluv a tvorbu smluvních dokumentů (standardů) vztahujících se k hospodaření a nakládání s majetkem státu, podílí se na zpracování vnitřních předpisů vztahujících se k hospodaření a nakládání s majetkem státu, zpracovává právní stanoviska (s výjimkou § 13 zákona o č. 201/2002 Sb.) pro organizační složky státu, státní organizace, kraje a obce, případně další právnické osoby týkající se aplikace právních předpisů upravujících hospodaření s majetkem státu. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Služby - Kadeřník/ce 20 000 Kč

Kadeřník/kadeřnice. Do studia na Praze 4 - Nusle hledáme: kadeřníka/kadeřnici, možnost brigády. Klientela částečně zajištěna. Studio Kadostyle nachází se v blízkosti metra Vyšehrad nebo Pražského povstání v ul. Náměstí Generála Kutlvašra 584/7. V případě zájmu mě prosím kontaktujte na uvedeném tel. viz kontakt.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SK Sigma Olomouc vs. Slavia Praha
19

Parádní start fotbalové Slavie. Sigmě nedala šanci

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT