VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karel Fořt: Chtěl jsem být partyzánem, stal jsem se knězem

Pražský deník přináší seriál Příběhy pamětníků. Ten skrze autentická vyprávění připomíná historické události a osobnosti 20. století. Přinášíme vám druhý díl o Mons. Karlovi Jaroslavovi Fořtovi. Minulý týden jsme se věnovali jeho věznění gestapem, setkání s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem a nucenému útěku z ČSR před obviněním v rámci zmařeného monstrprocesu s číhošťským farářem Josefem Toufarem. Dnes připomeneme jeho misijní činnost v Alžírsku, emigraci do Německa a působení v Rádiu Svobodná Evropa.

3.1.2018
SDÍLEJ:

Karel Fořt. Foto: Eliška Černá

Motto: „Chtěl jsem být partyzánem, ale ve vězení jsem si uvědomil, že vraždění není řešení. Stal jsem se knězem“

Pro přechod zvolil Knížecí Pláně 

Mons. Karel Jaroslav Fořt se narodil 8. listopadu 1921 v Rožmitále pod Třemšínem, ale kvůli otcově pracovnímu místu u četnictva vyrůstal v Jihočeském kraji. Zde vstoupil do Skauta, vystudoval gymnázium, byl zajat a vězněn gestapem. Právě během ročního pobytu ve vězení se rozhodl, že bude studovat na kněze. Ještě během studií byl totálně nasazen v železárnách Hermanna Göringa v Linci. Po konci války a návratu do ČSR dostudoval teologii, byl vysvěcen na kněze a nastoupil na faru do Vimperku.

Po umučení číhošťského pátera Josefa Toufara a zmaření monstrprocesu s církevním hodnostářem, dostal informaci, že monstrproces může být veden proti němu a jeho kolegům z fary. Neváhal a spolu s dalšími dvěma knězi utekl do Německa. Pro přechod zvolili Knížecí Pláně.

Působil v Alžírsku 

„Jeden šel vpředu, aby se mohli ostatní stáhnout, kdyby ho chytli. Já šel zrovna první, když jsme přicházeli k potůčku, který byl hranicí mezi Německem a ČSR. Najednou ze tmy vyběhla srnka. Lekli jsme se, ale také jsme věděli, že tam nejsou esenbáci. To by srnka utekla. No a tak jsme přešli a večer už jsme spali u Američanů v Mauthu,“ vypráví Karel Fořt. Ráno pak putovali k dalším výslechům do Grafenau a následně do československého uprchlického tábora Valka u Norimberku. Odtud se vimperští kněží vydali na další pouť, která vedla přes Štrasburk do Marseille a lodí na misie do Alžírska.

V Alžírsku působil mezi francouzskými, italskými a španělskými křesťany v městečku Batna na okraji Sahary a dojížděl do vzdálených oáz – Makbaonu a Bariky. Mezi kolonisty i Araby si našel mnoho přátel. Poklidný život ale neměl dlouhého trvání. V roce 1954 zahájila alžírská Fronta národního osvobození (FNO) partyzánskou válku za vytvoření suverénního Alžírska, nezávislého na francouzských kolonistech.

Francouzská vláda ustoupila 

Její součástí byl strašlivý teror namířený nejen proti Evropanům, ale i arabským civilistům, kteří vzbouřence nepodporovali. „Když jednou (vzbouřenci) přepadli vojenskou hlídku mladých kluků, kteří tam čerstvě nastoupili, sebrali z vesnice arabské ženy a děti, aby se podílely na mučení zajatců – musely jim vypichovat oči, uřezávat přirození a podobná zvěrstva. Teroristé tím chtěli vyvolat odvetu armády, která by pak dopadla i na obyčejné lidi a budila v nich nenávist vůči Francouzům,“ vzpomíná Karel Fořt, jenž je přesvědčen, že jedním z viníků nelidského počínání FNO byl Sovětský svaz.

Po zdlouhavých bojích nakonec francouzská vláda ustoupila a na základě tzv. Évianských dohod uznala nezávislost Alžírska a stáhla své ozbrojené jednotky. „Nejprve jsem musel utíkat před komunisty z Československa a v roce 1962, kdy podepsali Francouzi s Frontou národního osvobození v Evianu dohody o odchodu kolonistů z Alžírska, jsem musel odejít znovu,“ vzpomíná pamětník.

V Rádiu Svobodná Evropa 

Karel Fořt se tak natrvalo dostal do Mnichova, kam před tím jezdil na návštěvy za svým přítelem, knězem a redaktorem Rádia Svobodná Evropa Alexandrem Heidlerem. V Mnichově se staral o české emigranty a sloužil české mše v kostele sv. Štěpána. Když Alexandr Heidler v roce 1980 zemřel, přešel Karel Fořt na jeho místo do Rádia Svobodná Evropa, kde měl na starosti pořady o náboženství a přímé přenosy českých bohoslužeb.

Na chodbách „štvavé vysílačky“, jak nazývala vysílání Svobodné Evropy komunistická propaganda, se potkával se spisovatelem Janem Čepem, básníkem Ivanem Divišem, Pavlem Tigridem a Karlem Krylem. 

O Karlu Krylovy 

„I když byl (Kryl) malé postavy, nešlo ho přehlédnout,“ říká Karel Fořt a vzpomíná, že Karel Kryl byl vůbec dost rázovitá postava: „Karel (Kryl) psal často pod vlivem toho, co ho bezprostředně oslovilo nebo naštvalo. Když se například zlobil na ředitele Svobodné Evropy, místo žádané nové písně napsal popěvek o tom, jak si (ředitel) jezdí do Egypta na dovolenou.“

Pro Svobodnou Evropu pracoval Karel Fořt až do roku 1995. Dne 28. října 2012 mu prezident Václav Klaus propůjčil Řád Tomáše Garriguea Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. Dne 21. ledna 2016 odešel na věčnost a je pochován v Práchni u Horažďovic.

Alžírská válka o nezávislost
Alžírská válka o nezávislost byla vedena alžírskými nacionalisty proti francouzské kolonialistické vládě. Po mnohaleté vnitropolitické eskalaci vznikla v říjnu roku 1954 zastřešující odbojová organizace Fronta národního osvobození (FNO), která začala operovat 1. listopadu téhož roku a rozpoutala na příštích 8 let guerillovou válku proti Francii. Během války podnikali alžírští nacionalisté diverzní útoky, na které francouzské jednotky reagovali brutálními metodami. Během této války Francie mimo jiné vyzkoušela svojí první atomovou bombu. Stalo se tak 13. února 1960 blízko jihoalžírského města Reggane, které se nachází u hranic Mali a Nigeru. Nezávislost Alžírska, kterou francouzská vláda dlouhá léta nechtěla dopustit, byla z velké míry podpořena celonárodním francouzským referendem, na základě kterého prezident Charles de Gaulle přistoupil na vyjednávání s FNO. Po uzavření tzv. Évianských dohod dosáhlo Alžírsko oficiálně nezávislosti dne 5. července 1962.

O projektu Příběh pamětníkaCílem cyklu Příběh pamětníka je připomenout čtenářům nedávnou minulost formou svědectví a krátkých příběhů pamětníků, které se vážou k důležitým momentům 20. století. Cyklus vzniká ve spolupráci se společností Post Bellum, která dlouhodobě sbírá výpovědi pamětníků a spravuje portál www.pametnaroda.cz.

Autor: Eliška Černá

3.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Zavedená Úschovna zavazadel metro C 25 000 Kč

Úschovna zavazadel, P-2, přijme muže na příjem, skladování a výdej zavazadel, směny 6.00-17.00hod. nebo 11.00-23.00hod., 5 dnů práce potom 5 dnů volno. Jednoduché ovládání PC. Požadujeme velmi hrubé základy AJ - fráze, čistý TR, slušné vystupování. Dochvilnost je podmínkou. Zkušební doba, nástupní plat 26.000 Kč. Pozice volná ihned. Nejlépe mail + krátký životopis.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 25 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: zdravotnické vzdělání (lze bez nostrifikace), znalost ruštiny. Pracoviště: Devident s.r.o., Štěchovická, č.p. 1983, 100 00 Praha 10. Informace: Eduard Ivancevschi, +420 776 589 419.

Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 13 500 Kč

Pomocní pracovníci obchodního provozu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo pracoviště:, - Černokostelecká 189/35, Říčany-Radošovice, , Prvotní kontakt:, - tel.: 727 961 788. Pracoviště: Ensar - kara s.r.o. - sídlo, Černokostelecká, č.p. 189, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Fevzi KARA, +420 608 455 975.

Stavebnictví - Přijmeme pracovníka na lité podlahy 25 000 Kč

Přijmeme pracovníka do trvalého pracovního poměru, pro realizace litých samonivelačních podlah. Nabízíme dobré pracovní podmínky a přátelský kolektiv. Praxe a řidičský průkaz výhodou, nikoliv podmínkou, požadujeme učenlivost a kladný přístup k práci. Nástup možný ihned. Vhodné i pro nevyučené v oboru. Přijímáme pracovníky z celé ČR. Po zkušební době lze zařídit ubytování perspektivním pracovníkům.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Poliklinika Pod Marjánkou.
17

Dočká se Poliklinika Pod Marjánkou opravy? Čas kvapí

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT