VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Daisy Mrázková: Knížky jsem začala psát kvůli našim dětem

Praha - To se vám píší a ilustrují knížky pro děti, když vám rodiče dali jméno Sedmikráska (angl. Daisy). Známá spisovatelka a malířka Daisy Mrázková (93) z Prahy dostala do vínku od anglické maminky a českého tatínka kromě poetického jména i řadu hřiven, které díky trpělivosti a citu proměnila v napsání a ilustrování knížek pro děti a jejich rodiče.

13.12.2016
SDÍLEJ:

Daisy Mrázková. Foto: ČTK/Stanislav Peška

Křehké příběhy o malých hrdinech a přírodě přitahují už půl století čtenáře, kteří znovu podléhají kouzlům zdánlivě obyčejných příhod, čekajících venku na každého z nás. Možná, že některou z knih objeví děti pod vánočním stromečkem letos i u vás doma.

Vzpomínáte si na nějaký vysněný vánoční dárek v dětství, který vás rozradostnil?

Měla jsem moc ráda panenku, kterou jsem dostala k Vánocům, když mi bylo pět let. Velice jsem si ji tenkrát přála. Panenka měla skutečné vlasy, a když se předklonila, tak říkala: Mama. Velmi jsem ji milovala a dosud ji mám doma schovanou ve skříni. Řekli mi tenkrát, že jí musím dát jméno, a to nejkrásnější, které jsem znala, bylo Lilinka. Nevěděla jsem, že pro panenku stačí jen křestní, a myslela jsem si, že má mít také příjmení. A nejkrásnější nebo nejctihodnější příjmení, které jsem tehdy znala a co mi můj tehdejší duševní obzor dovoloval, bylo Masaryk. Moje vysněná panenka byla tedy Lilinka Masaryková. Jinak jsem ráda kreslila a nic jiného nechtěla, než aby mi dávali malé náčrtníky. Vždycky jsem dostala blok a pastelky a kreslila. Malování mě bavilo a malířkou jsem chtěla být už odmalička. Každý mi tenkrát říkal: Z tebe bude malířka. Dodneška tvrdím, že nejlepší je všechno nakreslit.

Váš tatínek byl krejčí, který si z Anglie přivezl domů švadlenku, vaši maminku.

Táta se vyučil v Čechách krejčím a jako všichni čeští krejčíři jel i on na zkušenou do světa. Nepotřebovali tenkrát ani pas, vzali housle, sedli na kolo a jeli. Cestovali přes Německo až do Paříže, kde kreslili modely, které pak po návratu v Praze šili. Moji rodiče se poznali v Anglii. Táta kvůli praxi odjel na několik let do Londýna. Pracoval ve velkém oděvním domě na Down Street, kde se oblékal celý svět a kde stály krejčovské domy jeden vedle druhého. Čeští krejčíři si chodili sníst oběd nebo svačinu do zahrady se švadlenkami odnaproti. Aby se jako učili anglicky, tak chodili s místními švadlenkami. Moje maminka žádnou školu nestudovala. Její rodiče měli sedm dětí a nemohli je dát všechny na studie. Protože byla šikovná na šití, našla si místo švadleny v oděvním domě naproti domu, kde dělal můj táta. Byla nadaná na vyšívání a všelijaké ozdoby toalet, které se tenkrát nosily. Vzali se roku 1908 v Londýně.

Jak dlouho žili na ostrovech?

Bydleli tam spolu ještě čtyři roky. Tatínek se pak chtěl vrátit domů do Čech a maminka jela s ním. Tatínek se anglicky naučil, ale maminka se česky nenaučila nikdy. V Londýně bylo hodně českých krejčířů a tatínek se tam seznámil s kolegou Baštářem, mým budoucím strýčkem. Když se vrátili do Čech, měli firmu Modes robes Troníček a Baštář. Baštář si vzal potom tátovu sestru, takže jsme s nimi bydleli ve Vladislavově ulici, kde měli krejčovskou dílnu. Ten dům už je zbořený. Z dílny jsme mívali doma spoustu odstřižků. Dodnes mám postavičku kouzelníčka, část jeho šatů je z odstřižků divadelního pláště, který v dílně šili pro paní Emu Destinnovou. Tatínek taky jezdil do Lán, protože šil pro paní Charlottu Masarykovou. Maminku brával do malého kočáru s koněm s sebou, aby s paní prezidentovou mohl někdo mluvit anglicky.

Na vaše jméno Daisy, v angličtině znamenající Sedmikráska, přišla tedy maminka?

Ano, v Praze se jí stýskalo po Anglii. Měla ráda sedmikrásky, pěstovala je za oknem našeho bytu ve třetím patře ve Vladislavově ulici, kde jsem se narodila. A když se jí večer stýskalo, protože s nikým nemohla mluvit, dívala se na ně a asi takhle mi našla jméno. Vyprávěla mi, jak si ji mezi sedmým a desátým rokem k sobě vzali dědeček a babička na malý ostrůvek jižně od Anglie, aby trochu ulevili své dceři, která měla sedm dětí. Bydleli na venkově, v neděli chodili do kostela a maminka s nimi. Byla úplně okouzlená krásnou přírodou. Šla za nimi po louce a sledovala, jak dědeček a babička kráčejí v trávě a pošlapávají sedmikrásky, kterých tam rostla spousta. Museli přejít sedm luk, ohrazených nízkým plotem kvůli krávám, a branky postupně otevírali a zase zavírali. Sedmikrásky, na které dědeček s babičkou šlápli, za nimi maminka vždycky narovnávala. Mně pak pokaždé, když jsem byla malá, říkala: Nenarovnávej je, vždyť samy vstanou po dešti a zase budou dobré. Ale sama to také nevydržela a narovnávala je zas.

Kdy jste se začala malování více věnovat?

Za války jsem se po maturitě na Učitelském ústavu dostala na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, obor dětská ilustrace, k profesoru Antonínu Strnadelovi. Jenže Němci pak školu zavřeli. To už jsme se znali s Jiřím Mrázkem, mým budoucím mužem. Spolužáci tento fakt řešili všelijak, někdo musel i na práci do Reichu. My dva s Jiřím jsme situaci jako mladí blázni nebo mudrci vyřešili tak, že jsme se vzali. Přátelé na Vysočině nám sehnali v jedné chaloupce světničku, velice malou a úzkou. Byly tam jen dvě postele za sebou a stoleček. Měli jsme dvě utěrky a jednu dávali místo ubrusu na stoleček, kam se vešly sotva dva talíře. Když jednou Jiří štípal ve dřevníku dříví, odlétlo mu polínko na talíř, který ležel na zemi se zbytky jídla pro kočku Absolonovic to byli ti, kterým chalupa patřila. Pak jsme měli už jen jeden talíř, ze kterého jsme oba jedli. Nad postelemi jsme měli provazy a na nich sušili mokré prádlo. Jenže provazy za války byly jako všecko náhražkové, z papíru, takže pod tíhou pověšených věcí jednou rozbředly a na nás v noci spadlo mokré ložní prádlo. Takhle jsme tam spolu žili.

Vzpomínáte na to dnes s úsměvem?

Válka byla sice strašná, nemusím vykládat, co se všechno dělo, ale Vysočina byla tehdy tak krásná a my jsme byli mladí. Vařit jsem neuměla, stejně tenkrát za války nebylo žádné maso, akorát jsem uměla bramborové placky. Brambory jsme měli, takže placky z nich jsme jedli velice často. Jenže krásná kachlová kamna s troubou byla stará, už se trochu hýbala a z otvorů mezi kachlíky unikal kouř. To nám ale s Jiřím nevadilo. Chodili jsme do lesa na šišky, kterými jsme topili. Když jsou mokré, trvá dlouho, než uschnou a začnou hořet. Když se pak ale rozhoří, hoří báječně. Napsala jsem o tom knížku pohádek, která se jmenuje Chlapeček a dálka, kde je to všechno věrně zachycené.

Z vašich knížek je znát, že vycházíte z vlastních zážitků. Říkala jste, že malířkou jste chtěla být odmalička, ale co spisovatelkou?

Mé psaní začalo tím, že jsem chtěla naše děti naučit anglicky. Veronika už chodila do školy a Cyril, který byl o čtyři roky mladší, začal chodit také. Mezi nimi byla prostřední Anna, která nám později umřela na zánět ledvin. Babička jim zpívala anglické písničky a recitovala všelijaká říkadla. Vysvětlovala jsem jim tu nejjednodušší gramatiku a pak jim začala psát jakousi učebničku angličtiny. Nechtěla jsem ji dělat suchopárně, aby vypadala jako učebnice s frázemi: „Tady je sešit nebo Kniha je na stole." To přece nemůže nikoho zajímat. Koupila jsem si proto nový památník a získala prázdnou, ale hezkou vázanou knížku, kterou jsem nazvala Old Brumly is slowly. Do ní jsem kreslila barevně obrázky o holčice v červených šatech a medvídkovi, jak sedí u ohýnku v lese a opéká si buřty.

Od angličtiny tedy nebylo u vás doma úniku?

Přesně tak, děti ji měly pořád před očima i s uvedenou výslovností v závorce. Vybrala jsem několik hlavních slov jako svět, hvězdy, země, voda, ano, ne, chci, nechci, půjdu, nepůjdu, smích, pláč, k tomu přidala nějaká zájmena a napsala je na dlouhé pásy kreslícího papíru. Pak jsem slova rozstříhala, takže vznikala jakási skládanka. Tu jsem dala na stůl a řekla klukovi, kterému bylo tenkrát šest let: „Skládej si tady." Dělala jsem, že myju nádobí, ale koukala nenápadně, co dělá. On se na papírky díval a skládal, skládal, až složil dlouhatánskou větu a pak utekl. Šla jsem se podívat, co napsal, a přečetla si: I dont know, why heaven is so far away Já nevím, proč je nebe tak daleko. To bylo tak krásné, že jsem tak později nazvala i poslední kapitolu ve své nejmilejší knížce Haló, Jácíčku.

K vašim nejznámějším knížkám patří Můj medvěd Flóra, kterou má doma mnoho dětí.

Medvěda Flóru našel náš kluk venku na sněhu, jenže mu nebylo šest jako chlapci v knížce, nýbrž osmnáct. A říká: „Hele, tohle jsem našel. Já jsem to tam nemohl nechat, vidíš ty oči?" Moje maminka v kuchyni jen koukala, jak to bylo špinavé, a já si v duchu říkala: Propána, tohle se teda u nás vyhodit nesmí! Tak jsem řekla: „No, to je moc hezké. To je dobře, že jsi ho přinesl, posaď ho v pokoji za kamna a jdi si umýt ruce, máš je strašně špinavé." Pak přijel táta domů z Letné, kde měl ateliér, šel rovnou do pokoje a za kamny uviděl Flóru. Povídá: „Jé, copak to tady sedí?" Moje maminka by řekla: Vyhoďte to, kdoví, kdo to měl! A měla by pravdu. Ale on hned s těma očima: „Vidíš ty jeho oči?" Když všichni druhý den odešli, tak jsem medvěda umyla. Připravila jsem pěnu a medvěda v ní důkladně vymydlila a vykartáčovala, takže začal být opravdu zlatý, jak píšu v knížce. Pacičky měl bílé, jedno očičko přeražené. Syn říká: „Já jí udělám nové očičko a nové ouško" (to také měla jen jedno). Tak jsme ji utřely ručníkem a dostala šatičky po panně.

DAISY MRÁZKOVÁ
● Narodila se 5. května 1923 v Praze jako nejmladší ze tří dětí.
● V letech 19431944 studovala UMPRUM u prof. Antonína Strnadela, obor dětská ilustrace.
● Od roku 1958 vystavuje. Je členkou Umělecké besedy. Věnovala se olejomalbě.
● Od 60. let píše a ilustruje knihy pro děti, např. Neplač, muchomůrko, Chlapeček a dálka, Haló, Jácíčku, Můj medvěd Flóra, Nádherné Úterý, Slon a mravenec, Písně mravenčí chůvy.
● Jejím manželem byl malíř Jiří Mrázek (1920 - 2008), se kterým měla tři děti. Žije v Praze.

Čtěte také: Miroslav Šubert: Ve 40. letech odjel do Anglie. To mu změnilo život

Autor: Radek Gális

13.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Autoelektrikář-technik 30 000 Kč Přijmeme na HPP. Náplň práce - montáž a servis monitorovacích zařízení GPS do vozidel všech značek a typů , montáž systému GPS , servis systému GPS . Zaměstnanecké výhody, benefity . Služební auto, notebook, mobil . Provizní systém odměňování , řidičský průkaz sk.B . Pozice je vhodná i pro absolventa , prozákaznický přístup , odpovědnost a spolehlivost , komunikativnost , flexibilita , samostatnost a týmová spolupráce . Základní složka mzdy (brutto) a další odměny 15.000 - 50.000 Kč Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 200 Kč Prodavači v prodejnách Pokladníci/prodavači. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: MVP: Prodejna PECO, NC EDEN, U Slavie č.p. 1527/3, 100 00 Praha 10 - Vršovice, Kontakt: Valášková Petra, e-mail: prace@pepco.eu, Administrativní a ekonomické znalosti, Pokladna - základy, Náplň práce:, o obsluha a poradenství zákazníkům , o práce na pokladně , o příjem zboží a jeho prezentace , o přecenění a přesuny zboží, účast na inventuře , o průběžné doplňování zboží ze skladu , o odpovědnost za pořádek a čistotu na prodejně, její celkový vzhled , o prevence proti krádežím , o obsluha a poradenství zákazníkům, Nabízíme:, o práce v rozvíjející se společnosti - možnost kariérního postupu , o dvousložkový plat (fix prémie) , o slevy na zaměstnanecké nákupy , o propracovaný systém zaškolení a interního vzdělávání , o flexibilní pracovní doba , o stravenky v nadštandardní hodnote. Pracoviště: Pepco czech republic s.r.o. 003, U Slavie, č.p. 1527, 100 00 Praha 10. Informace: Petra Valášková, . Management - Řídící pracovníci v oblasti veterinárních činností 65 535 Kč Řídící pracovníci v oblasti veterinárních činností Professional Veterinary Affairs Manager. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 75000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Rohanské nábřeží 678/23, Kontaktní osoba: Aneta Habartová, Tel.: 607190109, E-mail: aneta_habartova@hillspet.com, , , Upřesňující informace: (požadavky, náplň práce apod.) , Požadavky:, Jazykové požadavky: Angličtina - úroveň C1 (komunikace i psaná forma), výhodou Ukrajinština/Ruština - úroveň C1 (komunikace i psaná forma), Francouština výhodou; vysokoškolské veterinární vzdělání; MBA výhodou; , Zkušenosti: předchozí zkušenost na podobné pozici pro velkou mezinárodní společnost minimálně 5 let, zkušenosti z oblasti marketingu velkou výhodou; silná orientace v businessu, zejména v oblasti pet food, , Náplň práce:, Produktová odborná školení interní i externí (teoretická, praktická, vliv na business, komunikace ), semináře, prezentace na mezinárodních kongresech, zodpovědnost za odbornou správnost všech marketingových a obchodních materiálů a jejich použití, exekuce divizních programů v oblasti PVA, zodpovědnost za help line společnosti a PR; zodpovědnost za rozpočet pro PVA aktivity; sdílení pozitivních zkušeností s ostatními PVAs, blízká spolupráce a integrace PVA aktivit do marketingu a prodeje, vedení implementace digitálních aktivit s účelem zvýšení zájmu generace "Y"; kontrola komunikace k zákazníkům ve smyslu splnění veškerých odborných, etických a korporátních pravidel., , Zaměstnanecké výhody: , stravenky. Pracoviště: Hill's pet nutrition s.r.o., Rohanské nábřeží, č.p. 678, 186 00 Praha 86. Informace: Aneta Habartová, . Doprava a logistika - Skladník 25 000 Kč Hledáme kolegu, který bude zodpovědný za chod skladu, řádné značení a evidenci, přijímání a výdej zboží. Na centrální pobočce máme 2 sklady, jeden v budově kanceláří, druhý v hale o rozloze 6.104m2, podlahové plochy s 263 paletovými místy.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Okupace Československa; 21. srpna 1968, Václavské náměstí
4

Prapory, barikády, volání, střelba i smích. Tak vypadaly ulice 21. srpna 1968

Letiště Václava Havla.
14

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Jak jsme žili v Československu. Staré Město a Josefov

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme na Staré Město.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT