Máme červen. Dají se na poslední chvíli ještě sehnat levné letenky na dovolenou?

Dají, celkem bez problémů. Jen se musíte smířit s tím, že to možná nebude přesně tam, kam byste chtěli. Ale v Evropě je spousta nádherných míst.

Jaké byste doporučil?

Začal bych u nás a na Slovensku: Moravský kras, České Švýcarsko, Jižní Morava, Slovenský ráj, Tatry. Celá Střední Evropa je až neuvěřitelně pestrá a je škoda, že na ni zapomínáme. Třeba Mikulov je jedno z mých nejoblíbenějších míst na Zemi. Hned po něm je to asi Berlín, který je se svou kulturou, pestrostí, gastronomií a kávou doslova rájem pro mladé lidi. Navíc oproti zbytku Německa nestojí moc.

Jaká další zahraniční místa byste vyzdvihl?

Levně vychází Balkán, kde jsou také stovky nádherných míst k objevování, případně Španělsko a Portugalsko. Mnoho mých kamarádů si chválí i Pobaltí. Naopak země jako Norsko, Švédsko či Anglie vyjdou i se super levnou letenkou pořád hodně draho.

Jak se tedy dají momentálně sehnat nejlevnější lety?

Pokud chcete opravdu hodně levnou letenku, zadejte si na vyhledávači AZair.cz termín vaší dovolené a u destinace zadejte „kamkoliv". Najde vám možnosti, které by vás ani nenapadly. Když navíc rozšíříte možnosti odletu na Mnichov, Vídeň, Bratislavu či polské Wroclaw a Katovice, máte mnohem větší šanci se dostat k akčním nabídkám.

Je vlastně let tím nejvhodnějším způsobem, jak cestovat levně?

Lety jsou dnes opravdu levné, ale po Evropě často vyjde levněji autobus. Hodně se mi líbí i koncept spolujízdy BlaBlaCar. Člověk se tak buď může k někomu přidat a přispět mu na benzín, nebo naopak využít prázdné místo ve svém autě a ušetřit.

Matouš Vinš tráví většinu času v zahraničí. Ostatním radí, jak sehnat levné letenky, ubytování, i kde se na místě dobře najíst a nezruinovat si přitom peněženku.

Jaké jsou nejnovější trendy v oblasti levného cestování?

Lidé si uvědomují, že cestovat se dá i chytře. To, že ve výsledku ušetří, je jen příjemný bonus. Není to ani o tom vidět toho za krátkou dobu co nejvíc, ani se dva týdny opalovat v all-inclusive resortu a celou dobu si vyčítat, jak tloustneme.

O čem levné cestování je?

Ideál je něco mezi, odpočívat, ale zároveň poznávat danou kulturu a zkoušet něco nového. Díky cestování člověk získá obrovský nadhled a může se naučit spoustu věcí, které se mu hodí do běžného života. Musí tomu ale jít trochu naproti. Nemyslím si, že by se na cestování mělo šetřit za každou cenu. Sám hodně ušetřím za letenky i na bydlení, ale ušetřené peníze rád investuji třeba do lekcí surfování nebo do vynikající večeře s partou kamarádů.

Vedle cesty je největší položkou za dovolenou právě ubytování? Jak zde šetříte?

K bydlení hlavně v Evropě hodně rád využívám Airbnb, kdy mohu kvalitu srovnatelnou s hotelem dostat za nižší cenu. Nebo jdu s komfortem dolů a sdílím s někým byt. Navíc jsem díky bydlení přes Airbnb potkal spoustu úžasných lidí a měl šanci se s nimi blíž seznámit. Třeba teď v Lisabonu bydlím v krásném domku v pokoji vedle páru báječných Brazilců, kteří už mě pozvali na dvě nedělní party v tradičním brazilském stylu. To člověk v hotelu jen tak nezažije.

Pravidla levného cestování většinou platí pro lidi, kteří mají flexibilní práci a cestují sami. Může levně cestovat i běžná čtyřčlenná rodina?

Velkou část principů, jak na cestách nevyhazovat peníze oknem, využije v podstatě každý. Je jasné, že cesta s dětmi bude vždy dražší. V současné době připravujeme na blogu Travel Bible několik článků od cestovatelů, kteří jezdí s dětmi. V podstatě všichni, se kterými jsme se bavili, se shodují na jednom: Zapojte do plánování děti. Zeptejte se jich, kam se chtějí podívat, jak si dovolenou užít.

Co děti většinou chtějí?

Velice často zjistíte, že ani pro ně není deset dní v drahém resortu žádná zábava. Utrácejte tam, kde to má smysl a kde to všem udělá radost.

Dají se už dnes někde najít tipy k cestování s dětmi?

Hodně se mi líbí česká služba Travelove, která pro cesty s dětmi připravuje netradiční itineráře. Umožní vám společně pro danou destinaci vybrat zajímavé aktivity a vše vám připraví do formy hravé tištěné brožurky. Máte tak šanci ovlivnit svůj program a objevovat to, co vás skutečně zajímá. Zaplatíte za to zlomek ceny oproti službám cestovní kanceláře.

Matouš Vinš tráví většinu času v zahraničí. Ostatním radí, jak sehnat levné letenky, ubytování, i kde se na místě dobře najíst a nezruinovat si přitom peněženku.

Vy sám jste na cestách většinu roku. Na kolik vás v průměru vyjde týdenní pobyt v zahraničí?

To závisí na zemi. Například v Chiang Mai na severu Thajska, kde jsem strávil většinu zimy, jsem se bez problémů dostal na pět tisíc korun za týden se vším všudy, a to jsem si hodně užíval. Pobyt v Da Nangu ve středu Vietnamu vycházel ještě levněji. Ale pokud člověk přijede jen na daný týden či dva, samozřejmě utratí mnohem víc. Já pět dnů v týdnu běžně pracuji a na výlety mám jen víkendy. Nyní v Portugalsku také neutrácím víc než pět tisíc korun týdně se vším všudy, přitom tu oproti Asii platím dražší ubytování. Naopak v Austrálii jsem se dostal na 15 tisíc korun za týden, a to jsem se musel hodně krotit.

Matouš Vinš tráví většinu času v zahraničí. Ostatním radí, jak sehnat levné letenky, ubytování, i kde se na místě dobře najíst a nezruinovat si přitom peněženku.

Nejen ve své knize Travel Bible propagujete dlouhodobé cestování. V čem je lepší než týdenní dovolená?

Dlouhou cestu si člověk v první řadě mnohem víc užije a má šanci lépe poznat danou zemi, zároveň si i více odpočine. Na delší cestě navíc průběžně klesají denní náklady, takže například dvouměsíční cesta ve výsledku zdaleka není tak drahá. Člověk se naučí vyhýbat všem pastím na turisty, zvykne si jíst v lokálních restauracích, pochopí, jak v dané zemi funguje doprava. Ono se to nezdá, ale právě všechny ty drahé obědy, kávičky a zákusky seberou na krátké dovolené obrovskou část rozpočtu. Delší cesta navíc dokáže člověku poskytnout úžasný nadhled, probudit kreativitu a vrátit mu radost z práce.

Matouš Vinš tráví většinu času v zahraničí. Ostatním radí, jak sehnat levné letenky, ubytování, i kde se na místě dobře najíst a nezruinovat si přitom peněženku.

Jak toho může člověk s běžným zaměstnáním dosáhnout?

Znám mnoho lidí, kteří na cestování získali několik měsíců neplaceného volna, a právě načerpání inspirace a nových podnětů bylo často nejlepším argumentem pro zaměstnavatele.

Matouš Vinš 

  • se narodil v roce 1994, sám sebe považuje za Evropana
  • je cestovatel, digitální nomád a marketingový poradce 
  • společně s dalším cestovatelem Petrem Novákem napsal knihu Travel Bible, ve které shrnuje zásady levného cestování

Čtěte také: Zasloužilého turistu výlety baví i v 96 letech