Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběh Pražana

16.12.2016

Michaela Chovancová dává dětem z dětských domovů šanci na lepší život

Praha - I mladí lidé z „děcáků" mohou mít krásné Vánoce. Přání se jim plní i díky Michaele Chovancové a její neziskovce.

13.12.2016

Daisy Mrázková: Knížky jsem začala psát kvůli našim dětem

Praha - To se vám píší a ilustrují knížky pro děti, když vám rodiče dali jméno Sedmikráska (angl. Daisy). Známá spisovatelka a malířka Daisy Mrázková (93) z Prahy dostala do vínku od anglické maminky a českého tatínka kromě poetického jména i řadu hřiven, které díky trpělivosti a citu proměnila v napsání a ilustrování knížek pro děti a jejich rodiče.

10.12.2016

Miroslav Šubert: Ve 40. letech odjel do Anglie. To mu změnilo život

Praha  /ROZHOVOR/ - Procestoval téměř celý svět. Přednášel ve Finsku, Japonsku i v Anglii. Miroslav Šubert patří k největším odborníkům na dopravní právo u nás.

8.12.2016

Stanislava Vodičková: Kardinál Beran je svatým už teď

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Pronásledovali ho jak nacisté, tak komunisté. Jediný Čech, který je pohřben ve svatopetrské bazilice v Římě, slaví výročí.

6.12.2016

Samira Sibai: Náš největší společný nepřítel je nenávist a strach

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Čecho-syřanka Samira Sibai zná dobře oba světy. Český i syrský. Ohroženě se ale momentálně cítí v obou.

3.12.2016

Květa Špalková: Dostaly jsme vynadáno. Učitelky se nesměly vdávat

Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Nemohla studovat, kde chtěla. Přesto si splnila sen a stala se učitelkou. Celou svou profesní kariéru zasvětila Květa Špalková učitelství. Ačkoliv zažila i krušné chvíle, vždy ji práce s dětmi naplňovala. Jaké jsou pražské děti a jak se jí učilo za socialismu?

2.12.2016

Násilí nepochází z náboženství, ale z člověka

Při sčítání lidu v roce 1921 se k náboženskému vyznání hlásilo téměř 93 procent Čechů. Loni už to byl pouze každý pátý. Mnozí lidé dnes ani netuší, jak se jmenuje současný papež. Rádi o sobě říkáme, že jsme ateisté. Hlubší vhled do náboženského života své země nemáme a ani o něj nestojíme. A to může být nebezpečné. „Na tuto nevědomost čekají samozvaní náboženští vůdci, teroristé, ale i populističtí politici," říká religionista Zdeněk Vojtíšek.

29.11.2016

Jan Macků: Ve dne učí. Přes noc se mění v metalistu

Praha - Sedává za školní katedrou. Přednáší, zkouší a zabývá se vědou. Stejné množství času ale Jan Macků věnuje i své druhé vášni, metalu.

26.11.2016

František Kolman: V sedmnácti letech jsem musel narukovat do wehrmachtu

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Jako syn Němce musel bojovat za druhé světové války na německé straně. Konec války prožil František Kolman v americkém zajetí.

22.11.2016

Jiří Seyček: Čelil jedovatým hadům i africkému náčelníkovi

Praha /FOTOGALERIE/ - Žil v Ghaně i v Iráku. Dobrodružství Jiřího Seyčka doprovázela celý život. Čtyři roky pracoval v africké Ghaně, kde dojednával stavbu přehrad. V Bagdádu se zase ocitl pod náletem. Osud mu připravil rozličná dobrodružství. Ta africká sepsal v knize Čech šéfem afrického náčelníka.

18.11.2016

Miroslav Stibr: Havel k nám Na zábradlí tajně utíkal z Hradu na dvojku vína

Praha - Divadlo Na zábradlí prochází obrovskou proměnou. V říjnu se herci v důsledku rekonstrukce ocitli bez svého zázemí. „Teď je z nás takové zájezdové divadlo," směje se Miroslav Stibr, jevištní mistr, který Na zábradlí prožil pětatřicet let.

12.11.2016

Věra Caisová: Sametovou revoluci jsem si užila

Revolucí ve svém životě prožila několik. Největším zážitkem však byl pro Věru Caisovou konec druhé světové války.

11.11.2016

Mikuláš Kroupa: Každý zažíváme své vlastní Mnichovy

Praha /ROZHOVOR/ - V pátek 11. listopadu v 11 hodin si lidé po celém světě připínají na klopu květ vlčího máku. Symbolicky tím vyjadřují úctu k válečným veteránům.

9.11.2016

Václav Knop: Na zkoušce volal František Filipovský, že domovník z Kampy je tu

Praha - Pochází ze tří bratrů. Rodiče byli učitelé, a když přišli domů z práce, měli prý dětí ze školy dost, tak jim řekli, ať se vychovávají sami. Tento mustr herec Václav Knop dodnes napodobuje. Vychovávat se totiž musí příkladem. Je narozený ve znamení vah a k životu potřebuje harmonii a klid. Po revoluci se velmi intenzivně věnoval dabingu. Svůj hlas propůjčil především majorovi Frankovi v populárním seriálu Mash.

5.11.2016

Dufek: Česká věda světu přispívá nemalým dílem

Praha - Vladimír Dufek je jedním ze zakladatelů nanometrie u nás. Tento vědecký obor dal světu tisícovky nových léků.

4.11.2016

Život s nemocí: upír mi neustále pije krev

Praha /FOTOGALERIE/ - Do šesti let žila naprosto bezstarostně. Od letošního jara ale u sebe musí mít neustále řadu pomocníků. Jednomu z nich říká upír, saje totiž krev. Hlavně ale si s jeho pomocí může kontrolovat hladinu cukru v krvi.

29.10.2016

Ivan Holík: Jsem šťastný, že můžeme žít podle svého přesvědčení

Praha /FOTOGALERIE/ - Dětství Ivana Holíka bylo plné her. Nejprve žil na Valašsku, poté na Českomoravské Vysočině. Když mu bylo deset let, přestěhovali se s rodinou do Prahy. A ta mu učarovala. Jako součát disentu prožíval rok 1968 i sametovou revoluci. Jak vzpomíná na válečné události a co je podle něj nejdůležitější pro člověka dnes?

26.10.2016

Aneta Lehnerová: Malostranský hřbitov má auru

Praha - Záchrana Malostranského hřbitova dobíjí zdravotní sestře a milovnici Mozarta baterky. Přestože díky svému předsednictví ve spolku nemá Aneta Lehnerová téměř žádný volný čas, ničeho nelituje. Naopak za vším si stojí.

22.10.2016

Pořád jsme čekali, až zaklepou. Byl to strašný strach

Praha - Věra Pavlíčková byla za války totálně nasazená, pomáhala vyrábět letadla. Nakonec si prodloužila nemocenskou a už se do práce nevrátila. 

21.10.2016

Odešla ze světa luxusu. Teď pomáhá dětem

Praha - Život jí převrátil syn, který se narodil s Downovým syndromem. Erika Vosáhlová se vzdala prodeje luxusního zboží a zaměřila se na znevýhodněné děti.

20.10.2016

Jiří Kostelecký: Pravdu o Ďáblově bibli nikdo nezná

Praha - Spisovatel Jiří Kostelecký se zabývá tématy, kterým se ostatní tolik nevěnují. Před devíti lety napsal ve spolupráci se Stanislavem Bártlem publikaci o největší knize světa, známé v Čechách jako Ďáblova bible.

15.10.2016

Věra Kuhnová: Nejlépe se mi žilo na Hanspaulce

Praha / ROZHOVOR, FOTOGALERIE/- Postupně bydlela na sedmi různých místech Prahy. Věra Kuhnová zde prožila válečná léta i všechny velké události minulého století. Sama ale vždy tíhla spíše ke sportu. Kde se jí v Praze nejvíce líbilo a co jí nejvíce těší dnes?

14.10.2016

Václav Blahunek: Bezchybnost u nás není vidina, ale úkol

Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Pod taktovkou a vedením Václava Blahunka je přesně 61 špičkových hráčů, díky nimž se prý někdy musí učit trpělivosti.

13.10.2016

Země na talíři upozorní na plýtvání jídlem či zábory půdy

Praha /FOTOGALERIE/ - Ve čtvrtek vypukne v kině Bio Oko šestý ročník filmového festivalu Země na talíři. Servírovat se budou nejenom filmy, ale i debaty. To, co jíme, ovlivňuje nejenom nás. Na našem talíři se ocitá celý svět. Na problémy spojené s produkcí a spotřebou jídla v Praze dlouhodobě upozorňuje festival Země na talíři. Jak by měla vypadat zodpovědná spotřeba a jaký program si letos tvůrci připravili, jsme se zeptali organizátorky Báry Kebové.

8.10.2016

Václav Cais: Byla to láska na první pohled, říká po 60 letech

Praha /ROZHOVOR/ - Se svou ženou letos oslavili diamantovou svatbu, tedy 60. výročí. Brali se přitom hned po dvou měsících vztahu. A Václav Cais nelituje. Svatba u pražského Jezulátka byla nejhezčím okamžikem jeho života. „S manželkou jsme jedno tělo, jedna duše," říká.

7.10.2016

Jaroslav Sojka: Hodiny v katedrále symbolizují království i republiku

Praha /FOTOGALERIE/ - Před nedávnem prošly zásadní opravou za jeden a půl milionu korun. Jaká je jejich historie a jak přesně fungují? Každý, kdo se někdy procházel po III. nádvoří Pražského hradu, zůstal alespoň chvíli uhranutý perfektní siluetou nejvýznamnějšího českého katolického kostela, který se zde tyčí již čtyři století. Dominantou Hradu ovšem není jen samotný chrám, ale i obří ciferníky hodin, které zdobí jižní velikou věž katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha.

6.10.2016

Zdeněk Lukeš: Havel chtěl v zahradách Hradu i domov pro seniory

Praha /FOTOGALERIE/ - Pražský hrad by měl bez Václava Havla jinou tvář. Nejen na společnou práci kolem Hradu zavzpomínal architekt Zdeněk Lukeš. Po revoluci byli blízkými spolupracovníky. Dohromady je svedla architektura. Procházkami po rozsáhlém hradním areálu trávili dlouhé hodiny a vymýšleli, co zlepšit.

4.10.2016

Jednou rozsvítíme Muzeum a třeba i Pražský hrad

Praha - Už počtvrté se tento říjen zahalí Praha do světelných instalací umělců z celého světa. Na co se mohou Pražané těšit, přiblížil zakladatel Signal festivalu Martin Pošta.

1.10.2016

Jaroslava Králová: Život v cizině byl pěkný, ale Praha je Praha

Praha /FOTOGALERIE/ - Osm let prožila Jaroslava Králová v zahraničí jako sekretářka. Ďáblice ale vždycky zůstaly jejím domovem, protože Praha je jedinečná. 

30.9.2016

V kavárně Ema na Florenci melou baristé tu nejlepší kávu

Praha /FOTOGRALERIE/ - Ema mele maso. Tato věta ze školního slabikáře inspirovala před třemi lety Kamila Skrbka k pojmenování espresso baru na Florenci. Uvnitř to nápadně typickými dřevěnými židličkami a vystavenými slabikáři připomíná školní třídu. Ovšem tady kafe rozhodně nedělají žádní školáci, ale opravdoví mistři v oboru. Cen už nasbírali zdejší baristé tolik, že se Ema právem řadí k těm nelepším kavárnám, které Praha má.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení