Zapojilo se nejenom půl stovky hasičů (jejichž vozy se sjely z centrály, Krče, Smíchova, a dokonce až ze stanice na Petřinách), ale i pracovníci správy centra a bezpečnostní agentury zajišťující ostrahu. Mezi účastníky nechyběli ani inspektor provozu zdravotnických záchranářů a jedna hlídka policie. Z vlastního zájmu zůstali po skončení směny déle v práci i někteří lidí zaměstnaní v nákupní části centra.

Sami si chtěli na vlastní kůži vyzkoušet, co se bude dít, řekla Deníku manažerka centra Radka Cilečková, která takový přístup chválí. „Pro prodavačky i zaměstnance nájemních jednotek je dobré, aby již automaticky věděli, kam jít, kdyby se něco dělo," ocenila zájem o evakuaci nanečisto. Jak Deník zjistil na místě, svou roli sehrála i zvědavost – touha vše vidět a zažít, jaké to bude „vzrůšo".

Bylo to o organizované – a rychlé. „Evakuace proběhla v čase 3,5minuty," konstatoval velitel zásahu bezpečnostní agentury M2C Jiří Švácha. „To je výborný výsledek s důrazem na ochranu života a zdraví všech zúčastněných,"při­pomněl, že nácviky a intenzivní školení zaměstnanců mají smysl.

Filmový kouř

Simulovaný požár ohrožující celý komplex s půdorysem ve tvaru čtyřlístku vznikl v administrativních prostorách šestého patra budovy A. Vyvíječ filmového kouře skutečně místa, kde ještě nedlouho předtím pracovali lidé, zadýmil – a signál požárního hlásiče odstartoval celou řadu úkonů, které by následovaly i po zjištění skutečného požáru. Aby také ne, když jedním z cílů cvičení bylo téměř naostro prověřit účinnost opatření vycházejících z dokumentace požární ochrany objektu. Proto také na různých místech centra nechyběli pozorovatelé – experti sledující dění, jejichž úkolem je vše vyhodnotit a navrhnout případná zlepšení.

Úkolem cvičení bylo mimo jiné také přímo na místě vyzkoušet nasazení lezecké skupiny při záchraně osob, které uvízly na terase, a přiblížit hasičům prostředí specifického a dispozičně složitého komplexu. „Chceme být co nejlépe připraveni pro případ nečekané události. Quadrio je členitá budova a jsme rádi, že se s ní hasiči měli možnost detailně seznámit," poznamenala manažerka Cilečková. V neposlední řadě šlo také o to zaznamenat dojezdové časy v běžném provozu, připomněla Pavlína Adamcová z centrály pražských hasičů, podle jejíchž slov je již předem určeno, ze kterých stanic by sem v případě požárního poplachu vyrážely první jednotky.

Na Hradě mají menší žebřík

„Quadrio je díky své poloze v historickém jádru Prahy a přímo nad stanicí metra Národní třída velmi dobře přístupné lidem – nikoli však už velkým vozům záchranářů," poznamenala Adamcová. Právě zde to ale podle řidiče jednoho ze zasahujících automobilových žebříků nebylo nijak dramatické. „Já s tím problém nemám," konstatoval šofér rozměrného auta.

Jinde v centru to je i daleko komplikovanější – proto prý třeba výjezdová základna Hrad má menší žebřík, „třicítku" s lepší manévrovatelností. „Výhodou tohoto objektu je vstup do komplexu ze všech čtyř stran. Hasiči si vyzkoušeli přístup z ulic Charvátova a Purkyňova," uvedla Adamcová. A velitel zásahu David Síla poznamenal: „Vzhledem k tomu, že se jedná o přímé centrum hlavního města, je velmi složité ustavit požární techniku v okolí objektu – a tomu odpovídají i požárně bezpečnostní zařízení, jimiž je objekt vybaven a se kterými se zasahující příslušníci seznámili."

Bezpečně rovnou do náručeNejakčnější součástí cvičení se stala záchrana dvou figurantek z terasy vedle „hořících" kanceláří. Jedna z nich, Lucie Hejzlová, si víc užila až závěrečnou fázi záchrany; jízdu v koši výsuvného žebříku na pevnou zem. „To je jako když jedete výtahem," svěřila Deníku své pocity chvilku poté, co hasičům vrátila půjčenou přilbu. Předchozí spouštění na střechu vedlejšího objektu za pomoci lana prý ovšem přinášelo pocity poněkud smíšené – každopádně to byl adrenalinový zážitek. „Díky profesionálnímu chování hasičů jsem se ale cítila stoprocentně bezpečně," poznamenala. Přece jen příjemnější pocit nežli nahoře (kde na hasiče preventivně volala, aby lanem pohybovali pomalu), ale zažívala dole, když už „přistávala" čekajícímu hasiči do náruče…