Co se stalo, zůstává v šetření kriminalistů. Ti zatím pracují s informací, že na místě nebylo zjištěno použití akcelerantů – na rozšíření plamenů se tedy nepodílelo použití hořlavin, řekl Deníku Jan Daněk z ředitelství pražské policie.

Hořlaviny se nenašly

„Výsledky pitvy zatím nemáme – nic ale nenasvědčuje tomu, že by se mělo jednat o něco podivného," konstatoval ve čtvrtek odpoledne. Samotnou příčinu požáru policie zatím nezná; v bedomoveckých příbytcích nicméně nehoří zrovna ojediněle. Požáry vznikají zpravidla kvůli nedbalosti při zacházení s otevřeným plamenem nebo při kouření. S ochlazením se množí zvláště nehody při přitápění.

Zdání může klamat 

Ani to, že prvotní poznatky nenasvědčují cizímu zavinění, ovšem ještě nemusí znamenat, že nebyl spáchán trestný čin. Potvrzuje to aktuální jednání Městského soudu v Praze, který se od 14. října zabývá kauzou údajného upálení 43letého bezdomovce v útočišti u hlavního nádraží.

Původně se zdálo, že v technické chodbě opěrné zdi pod Španělskou ulicí 10. března 2014 muž uhořel nešťastnou náhodou – nakonec ale státní zástupkyně Jana Kadeřábková poslala k soudu s obžalobou z vraždy 39letého nezaměstnaného narkomana Jana Ernesta; někdejšího spolubydlícího zesnulého ze squatu v Nuslích.

Obžalovaný odmítá vinu 

To, že by okolí spícího známého (s nímž prý konzumovali i stejné drogy, ale nakonec se rozkmotřili), polil přinesenou hořlavinou, nejspíš lampovým olejem, a následně škrtl zapalovačem, obžalovaný rázně odmítá. Trvá na tom, že na místě tragédie nebyl; nejen osudného dne, ale nikdy v životě. Zcela jinak ovšem hovořil někdejší spoluvězeň z pankrácké věznice.

V roli svědka vypověděl, že se mu Ernest na Štědrý den roku 2014 svěřil, jak známého přezdívaného Paci přišel ohněm postrašit – „blaflo" to ale tak, že sám před plameny taktak stačil utéct; dokonce se při tom zranil na noze.

Verdikt by měl zaznít příští týden 

Není ovšem bez zajímavosti, že s policisty tento klíčový svědek, již starší recidivista se 13 záznamy v trestním rejstříku, nespolupracoval pouze v této kauze.

Svou výpověď nabídl i v případu vražd tří taxikářů, jíž se pražský městský soud začne zabývat zanedlouho. Verdikt v Ernestově kauze by předseda senátu Petr Hovorka měl vynést v polovině příštího týdne.

Častější je užití nože

Vyřizování účtů pomocí plamenů, a to i v rámci poměrně banálních sporů, není v bezdomoveckém prostředí neznámé. Takovýchto vražedných kauz projednávaly pražské soudy v uplynulých letech několik. Častější jsou nicméně smrtící útoky za pomoci pěstí a kopanců – a vůbec nejběžnější s použitím nože.

Čtěte také: V Praze hořel objekt obývaný bezdomovci, jeden člověk zemřel