Cvičný požár v jednom z kabinetů ve druhém patře ve čtvrtek ohlásil na počátku druhé vyučovací hodiny jeden z externích pracovníků školy. Úkolem bylo prověřit připravenost žáků, učitelů, ale i samotných hasičů, připomněl na počátku víkendu hasič Petr Svoboda.

Telefonát na tísňovou linku znamenal nejenom výjezd říčanských hasičů, profesionálních i dobrovolných, i dobrovolného sboru z Mukařova, ale také vyhlášení poplachu přímo ve škole. „Tu ihned po vyhlášení evakuace začali postupně opouštět žáci všech tříd, které jejich učitelé organizovaně vyvedli na volné prostranství, kde proběhlo sčítání osob," připomněl Svoboda.

Hasiči zachraňovali učitele 

Kontrola přítomnosti dětí dopadla dobře – podle předem daného scénáře cvičení ovšem chyběl jeden z učitelů. Na prohlídku evakuované budovy tudíž vyrazila průzkumná skupina – a zakrátko se skutečně podařilo pohřešovanou osobu bezpečně vyvést ven s pomocí vyváděcí masky.

„Druhá skupina hasičů mezitím natáhla dopravní a útočné vedení do zasažených prostorů školy, kde následně fiktivně zlikvidovala simulovaný požár kabinetu," připomněl Svoboda, že ve škole to vypadalo jako při skutečném požáru – včetně hadic táhnoucích se po chodbách zaplněných dýmem. „Současně byl proveden průzkum celého objektu, aby se vyloučila možnost dalších osob v budově," doplnil Svoboda. S dodatkem, že do akce se zapojili také městští strážníci zajišťující odklon dopravy.

Čtěte také: V Praze se trénovala stavba protipovodňových zábran