Žáci základní školy ve Švehlově ulici v Praze 10 prožili včera neobyčejnou první vyučovací hodinu. V místnosti s uskladněnými nástěnnými obrazy v druhém poschodí vznikl požár, kouř z něj se šířil celou budovou a především do třetího poschodí.

Evakuace tentokrát naostro

Asi 270 dětí bylo evakuováno, hasiči požár uhasili a nikomu se nic nestalo. „Jeden z žáků třetí třídy se naštěstí během první vyučovací hodiny uvolnil na toaletu. Na chodbě zpozoroval kouř, takže vše okamžitě oznámil učitelce. Ta to běžela přesně podle směrnic ohlásit ředitelce školy, která okamžitě školním rozhlasem nařídila evakuaci,“ řekl Deníku zástupce ředitelky školy Jan Drápal.

Evakuace nacvičují podle slov zástupce ředitelky jednou ročně. „Letos jsme ji ještě nedělali, byla první, a hned naostro. Některé děti si možná myslely, že jde o trénink, ale chodby byly skutečně zakouřené. Vše se odehrálo mezi 8.20 a 8.45. Samotná evakuace trvala asi tři minuty, hasiči vše uhasili během deseti minut. Škody nebudou nijak závratné, shořely nástěnné učební pomůcky a trocha lina, bude asi potřeba i některá místa vymalovat,“ doplnil Drápal.

Rychlost a dobrou organizaci evakuace potvrdil Deníku i jeden z vyšetřovatelů pražských hasičů. „Oheň byl rychle lokalizován, jako příčinu jsme určili úmyslné založení a případ předalo pražské polici,“ uvedl. Mluvčí pražské policie Ján Mikulovský Deníku sdělil, že se případem policisté zabývají a pachatele hledají.

Zůstali jen dva potkani

„Najednou nás rozhlasem vyhnali ze třídy, všude byl kouř. Ale nikomu se nic nestalo a alespoň jsme přišli nejen o matiku, ale i o další hodiny,“ řekl Martin Došek z 5.B. „Jedinou chybičku jsme ale při evakuaci udělali. Zapomněli jsme odnést naše dva školní potkany. Trochu se asi nadýchali kouře, ale vypadá to, že budou v pořádku,“ uzavřel ranní školní vzrušení zástupce ředitelky Drápal.