Vyšetřování, které v neděli vedli kriminalisté územního odboru policie pro Prahu-venkov, přebrala v pondělí krajská kriminálka ze středočeského policejního ředitelství. Takový postup je obvyklý v situacích, kdy se objeví podezření na spáchání závažného zločinu. Jakub Vinčálek ze středočeské policie ala konkrétní podrobnosti k vývoji případu Deníku nesdělil. „Prozatím nemáme k věci informace,“ konstatoval. „Dnes se koná pitva, ale závěry mít nebudeme; ty bychom měli dostat během úterka,“ uvedl pouze.

Jasno podle všeho nemají ani hasiči. Vyšetřovatel požárů středočeských hasičů Libor Pospíšil pouze naznačil, že šetřením na místě bylo stanoveno několik vyšetřovacích verzí. Jednoznačnou představu o okolnostech požáru tedy zřejmě zatím nemají ano oni. Mnohé by ale podle policejních detektivů měly napovědět výsledky pitvy obou nalezených těl – a důležité poznatky mohou rovněž přinést analýzy vzorků odebraných z požářiště na místech, které označil pes vycvičený k vyhledávání stop po hořlavinách. To potvrdil i Pospíšil. „Příčina vzniku požáru je v šetření; vyšetřovatelé jsou vázáni výsledky nařízené soudní pitvy a dalších zkoumání odborných pracovišť,“ konstatoval šéf týmu středočeských zjišťovatelů příčin požárů.

Vyšetřování

To, že se prošetřuje, zda nešlo o čin žháře, tedy nikdo zatím výslovně nepotvrdil. Ani ke svědectví některých místních lidí hovořících o výbuchu (a z toho plynoucím spekulacím o tom, že smrtící plameny mohla mít na svědomí nehoda při přitápění nebo třeba při snaze vařit drogy) se policejní detektivové nechtěli vyjadřovat. „My musíme zjišťovat fakta,“ řekla Deníku již v neděli Štěpánka Zatloukalová z územního odboru policie pro Prahu-venkov: Západ. Podle jejích slov je zásadní zjistit jedno: jak se oběti v chatě ocitly a zda se tam nacházely ještě před vznikem požáru. Policisté totiž stále pátrají po totožnosti zemřelých. Lidé z obce mají většinou jasno v tom, že asi nešlo o bezdomovce. Spíš se prý mohlo jednat o stavební dělníky, kteří zde byli ubytováni.

K požáru zahradního domku byli hasiči ze stanice v Roztokách vysláni v neděli ráno deset minut před šestou hodinou. Třebaže místo požáru v Únětické ulici je skryté v údolí, už při příjezdu k ohni bylo zřejmé, že jde o velký požár. Prozrazoval to mohutný dým – a později i plameny. Velitel zásahu si proto ještě z auta vyžádal vyslání posil – dobrovolných hasičských sborů obcí Roztoky a Libčice nad Vltavou.

Zahradní chatka tvořená omítnutou stavební buňkou s nadstavbou v podobě zastřešené půdičky byla při příjezdu hasičů v jednom ohni. Až když se podařilo požár dostat pod kontrolu a rozehnat tým, hasiči objevili mrtvého muže. A vzápětí ještě další tělo. Podle Pospíšilových slov proto jednotky přestaly s hašením doprovázeným rozebíráním konstrukcí, přivolaly kriminalisty a samy se zaměřily jen na nejnutnější ochlazování požářiště. Na konečné dohašení a nejnutnější rozebírací práce pak došlo až po ohledání místa, pořízení podrobné dokumentace a odvozu těl. Vyšetřovatelé místo opustili až v pozdním odpoledni.

Smrt v prominentním sousedství

Nemalou pozornost vyvolala skutečnost, že dva životy vyhasly v těsném sousedství domu známé modelky Agáty Hanychové. Ta ovšem s tragédií nemá nic spolčeného; pozemek, na kterém hasiči zasahovali, patří jinému vlastníkovi. I přímo její dům se nicméně před lety stal dějištěm zločinu. Podle zjištění kriminalistů i podle závěrů jednání soudu se 24. 2. 2010 v koupelně pokusil ubodat svoji bývalou přítelkyni zfetovaný muž, jemuž modelka kdysi dům pronajímala. Třebaže oběť přežila, když se jí po několika hodinách trýznivého čekání na to, až vykrvácí, podařilo utéct oknem, a na vraha ukázala prstem, dotyčný se k činu nikdy nepřiznal. Tvrdil, že v době činu na místě vůbec nebyl. Soud mu ale neuvěřil a poslal ho za mříže na 17 let.

Sama modelka v sobě krvavé tragédie pracovně pobývala v zahraničí. A na místě se neobjevila ani nyní. Na zahradě jejího domu se v neděli ráno ukázal pouze její přítel.