Proč začalo hořet, zůstává předmětem dalšího vyšetřování. „V chatě se v době požáru nikdo nenacházel; celá událost se obešla bez zranění,“ upřesnil Bakalář.

Připomněl, že k ohni ohlášenému krátce po poledni původně operační důstojník vyslal čtyři cisterny: profesionály z Jílového u Prahy a dobrovolné jednotky z Jílového a z Dolních Jirčan. Mluvčí upozornil, že vyjel i lesní speciál Mercedes-Benz Unimog, který mají jílovští profesionální hasiči. Když vzápětí dorazily na tísňovou linku další upřesňující informace – že místo je hůře přístupné, jsou vidět veliké plameny a poblíž hořící chaty stojí zahradní domek a také rostou stromy – vyrazily ještě posily: z jílovské stanice profesionálů čtyřkolka a z Říčan velká cisterna a velitel čety. Když hasiči dorazili na místo a velitel zjistil, že chata o půdorysu zhruba 10x12 metrů je v jednom plameni, vyžádal si ještě další cisternu; s tou vyjela jednotka dobrovolného sboru osady Osnice u Jesenice.

K likvidaci ohně, pro niž se hasiči vybavili i dýchací technikou, posloužila voda kyvadlově přivážená cisternami. Dostat požár pod kontrolu se podařilo krátce po 13. hodině, kdy se hasiči mohli pustit do rozebírání objektu a dohašování. „Stále však hořelo v podsklepené části objektu, nad kterou se propadl strop, takže nebylo možné se k plamenům dostat. Proto byla celá tato část zapěněna,“ poznamenal Bakalář.

Od 16 hodin už mohla dohlížet na požářiště jen dobrovolná jednotka z Dolních Jirčan. Ta na místě zůstala až do noci.