„Až půjdete dnes navštívit své blízké, myslete na to jak parkujete. Děkujeme, že jste opatrní,“ objevilo se 25. prosince na oficiálním twitterovém účtu hasičského záchranného sboru hlavního města. Pražští hasiči k příspěvku na sociální síti ještě připojili fotografii inkriminovaného místa, kde auto blokovala průjezd sídlištní ulicí.

Tweet upoutal pozornost a ve vláknu se rozjela debata. „Z vlastní zkušenosti vím, jaké to je utíkat doslova v trenkách před požárem, opravdu každá vteřina je drahá,“ napsal jeden z uživatelů. 

Právě projekt Tři metry k životu cílí především na slušné řidiče a řidičky, kteří si neuvědomují možný dosah svého jednání při špatném parkování a pouze opakují vzorce chování zažité na daném sídlišti. Podle hasičů je nejhorší stav v zástavbě ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století, kde nejsou příštupné (nebo označené) nástupní plochy pro požární techniku.

„Nástupní plocha pro požární techniku je zpravidla zřízena v blízkosti bytových domů s výškou nad 12m (5 a více nadzemních podlažích) a je většinou označena zákazem vjezdu, zákazem stání nebo zastavení. Nástupní plocha slouží v případě potřeby pro ustavení většinou výškové techniky, která je využívána jak pro samotný zásah, tak i pro evakuaci osob z vyšších pater. Právě z tohoto důvodu byly na sídlištích budované pojezdové chodníky a nástupní plochy pro příjezd hasičů do vzdálenosti 4 – 7 metrů od vchodu, aby mohl být efektivně využit maximální dosah výškové techniky,“ píší pražští hasiči v článku na webu s titulkem „Když jde o život, přeparkovat nestihnete!“. Projekt má i svou vlastní facebookovou stránku Parkuji ohleduplně - 3 metry k životu.

Kromě této sváteční lapálie s průjezdem řešili hasiči v Praze na Štědrý den zhruba 25 případů, z toho jedenáct byl požárů. Adventní věnec podle mluvčího Martina Kavky hořel v Praze 6 a pak ještě večer ze stejného důvodu zasahovaly hasičské jednotky v Řepích. Pražští hasiči asistovali také u dopolední nehody na železničním přejezdu v Čakovicích, kde se vlak srazil s osobním autem.

Hasiči na Štěpána zachránili andulku

Osmadvacetiletý muž utrpěl při nehodě úraz hlavy a nohou, se kterým byl převezen do nemocnice. Záchranáři ošetřili také lechce zraněnou ženu. Hasiči evakuovali zhruba padesát cestujících. Provoz na trati mezi Prahou a Turnovem byl obnoven až po poledni.

Na Štěpána zaměstnal pražské hasiče požár v bytu jednoho z domů ve Šrobárově ulici. „Z objektu jsme zachránili šest osob, dalších sedm lidí bylo evakuováno, z toho dvě děti,“ informoval prostřednictvím twitterovém účtu mluvčí Martin Kavka, který dodal, že veterinární záchranné službě byla předána andulka.

„Příčinou požáru byla nedbalost uživatele bytu při manipulaci s topidlem. Rozsah škod zatím nebyl vyčíslen,“ dodal mluvčí hasičů s tím, že evakuovaní lidé se mohli brzy vrátit zpátky do domu.