Kouř vycházející ze střechy objektu, v němž se v té chvíli nikdo nenacházel, ohlašoval náhodný svědek hasičům čtvrt hodiny před sedmou večer. Ještě během telefonátu na tísňovou linku se však objevily i plameny, připomněla mluvčí hasičů Tereza Sýkora Fliegerová. S tím, že velitel čety už během výjezdu k události nechal poplachový stupeň zvýšit na druhý a povolal posily.

„První jednotky, které dojely na místo, potvrdily, že požár zasáhl střechu rodinného domu a uvnitř objektu se nenachází žádné osoby. K likvidaci plamenného hoření nasadili hasiči tři vodní proudy, z toho jeden z výškové techniky,“ konstatovala mluvčí. S tím, že střešní konstrukce zasažená plameny se propadla, a tak hasiči nemohli vstoupit dovnitř: celý hasební zásah museli vést zvenčí. Dostat požár pod kontrolu se podařilo po zhruba půlhodinovém úsilí: krátce před půl osmou.

„Hasiči se následně zaměřili na rozebírání střešní konstrukce, vyhledávání a dohašování skrytých ohnisek,“ připomněla Sýkora Fliegerová. V horkém počasí jim starosta obce zajistil nápoje. O dvě hodiny později byl požár zcela zlikvidován. Po kontrole místa termokamerou se v půl desáté mohli hasiči začít vracet na své základny. Na místě zůstala pouze jednotka místního dobrovolného sboru, aby na požářiště dohlížela až do rána.

Příčina požáru zůstává předmětem vyšetřování, v jehož rámci také dojde na upřesnění výše způsobené škody. Už na první pohled je však zřejmé, že bude značná. Vyšetřovatel hasičů si na pomoc přiznal i experty z Technického ústavu požární ochrany Praha.

Zasahující jednotky
Profesionální hasiči: Říčany, Český Brod
Sbory dobrovolných hasičů: Sibřina, Úvaly – a jako posila ještě Babice, Doubek, Říčany, Šestajovice a Škvorec
Záloha k zachování akceschopnosti pro případ dalšího výjezdu: SDH Mnichovice na své zbrojnici
Zdroj: HZS Středočeského kraje