Na místo vyrazily všechny složky integrovaného záchranného systému. Hasiči kromě boje s plameny zahájili evakuaci domů za pomoci dýchacích masek i výškové techniky. 

"Požáru předcházel výbuch, který poškodil příčku do vedlejšího bytu, plameny se rozšířily na oba byty. Jedna osoba při požáru zemřela, evakuovali jsme spolu s policií a záchranáři několik desítek osob. V tuto chvíli je požár uhašen a probíhá šetření ve spolupráci s kriminalisty," sdělil zhruba v půl desáté  na Twitteru mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. "Statik zhodnotil objekt a rozhodl, že se obyvatelé domu mohou vrátit, mimo požárem zasažené byty," doplnil zhruba ve čtvrt na jedenáct.

Noční požár na pražském Žižkově.
Noční požár na pražském Žižkově si vyžádal evakuaci i nasazení výškové techniky

"Z domu bylo evakuováno a zachráněno několik lidí v pokročilém věku a s ohledem na úmrtí jedné osoby byl k zásahu povolán psycholog pražských hasičů. V tuto chvíli na místě stále zůstává jedno družstvo, které asistuje hasičskému a policejnímu vyšetřovateli," informoval krátce před jednou hodinou po poledni.

Jedna oběť

Záchranáři na místo vyslali dvě posádky záchranářů, inspektora i speciální vůz Atego. "Z Holešovic transportujeme do pražských nemocnic tři osoby. Žena (25) se nadýchala zplodin hoření, další žena (62) a muž (71) utrpěli popáleniny zhruba na 15 % těla. Šestnácti lidem změřili zdravotníci hladinu CO, bez nutnosti další péče," informovala mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Přitom doplnila, že požár měl i fatální následky: "Další muž utrpěl zranění neslučitelná se životem a zdravotníci mu už nemohli přes veškerou snahu pomoci. Na místo vysíláme koronera."

"Slyšela jsem obrovskou ránu, tak jsem vykoukla z okna. Z vedlešího domu z jednoho z bytů šlehaly plameny. Šla jsem se poradit s maželem, co dělat, ale během okamžiku tady byli hasiči. Obešli všechny byty v našem vchodě a vyvedli nás ven," řekla reportérovi Pražského deníku obyvatelka sousedního domu. "Nikdy bych nevěřila, že se to u nás může stát, v naší ulici bydlí samí slušní lidé," byla překvapena.

Najednou jsme ucítili kouř

"Seděli jsme v pokoji a najednou se ozvala strašná rána. Měli jsme otevřený balkon, tak jsme na něj vyběhli se podívat, co se děje. Nic nevypadalo nějak děsivě, jen trochu vlály igelity z toho bytu," řekla Eva Hnízdilová, která bydlí v pátem patře nad bytem, do kterého se požár rozšířil z vedlejšího domu. 

"Najednou jsme ucítili kouř, tak jsme si říkali, že půjdeme z bytu. Na chodbě běhali hasiči, asi to dole hasili, tak jsem si vzala mokrý ručník přes pusu, seběhla a jsem tady," doplnila.

"Výbuch jsem slyšel i přes to, že máme okna na druhé straně. Myslel jsem si, že něco opravují," uvedl zase obyvatel bloku Jan Štěpánský.

Požár hotelu Olympik.
Hasič vzpomíná na Olympik: Hustý dým, mohutný žár. Lidé utíkali na parapety

Radnice sedmé městské části pro postižené zajistila náhradní byty a mimořádnou finanční pomoc, na místo tragédie dorazili zástupci krizového řízení včetně místostarosty Kamila Vavřince Mareše (Praha 7 sobě). "Myslím moc na všechny sousedy, které to postihlo," napsal na twitteru starosta Jan Čižinský (Praha 7 sobě).