Nejdramatičtější „vánoční požár" se rozhořel v sedm večer v obci Statenice na Praze-západ. Od zapálené prskavky začal hořet vánoční stromeček – a plameny se přenesly i na další vybavení obývacího pokoje. Oheň se podařilo zlikvidovat ještě před příjezdem hasičů – záchranáři ale museli ošetřovat dva lidi, kteří se při hašení popálili. Ani příslušníci požárních jednotek ale nezůstali bez práce. „Na místo vyjeli hasiči ze stanice HZS Roztoky a Horoměřice – požár dohasili, překontrolovali poškozené obložení, vyvětrali zakouřené prostory," připomněla Kostková zásah na místě. Způsobená škoda je vyčíslena na 400 tisíc korun, uchránit se podařilo hodnoty odhadované na milion korun.

Již o hodinu dříve měli poplach také hasiči na Praze-východ. V šest večer byl odtud hlášen požár plastových kontejnerů. Jeden shořel, další plameny poničily, takže je k nepotřebě – a třetí nádobu se podařilo zachránit. Oheň, který má na svědomí buďto nedbalost, nebo přímo zlý úmysl žháře, způsobil škodu za 14 tisíc korun; hodnota zachráněného kontejneru je sedm tisíc.

Typicky „vánoční" požár likvidovali hasiči již odpoledne v Mělníku. Deset minut před půl čtvrtou hořel ve vinotéce adventní věnec – a rovněž plastový stůl, na kterém byl položen. Třebaže mělničtí hasiči museli do uzamčeného objektu vniknout násilím, zásah hasičů má úspěšnou bilanci. Škoda dosáhla 1000 Kč, uchráněné hodnoty jsou 150krát vyšší. „Příčinou vzniku ohně je nedbalost – špatně uhašená svíčka na věnci," připomněla Kostková.

Oživit muže se už nepodařilo

Třebaže na Štědrý den byl nejdramatičtější požár se dvěma zraněnými ve Statenicích, jen pár minut před tímto svátkem přišla ve středních Čechách velká tragédie. Tři čtvrtě hodiny před nedělní půlnocí likvidovali hasiči požár přízemního domku v Pískové Lhotě na Nymbursku. Třebaže majitele vytáhli ze silně zakouřené hořící místnosti sousedi, oživit se ho nepodařilo ani laickou první pomocí, ani zásahem záchranářů. Za tragédii provázenou také čtvrtmilionovou hmotnou škodou může podle prvotních výsledků vyšetřování nesprávné používání elektrických spotřebičů.