Bezplatá informační linka 800 100 991

V areálu tržnice zasahovalo přes třicet hasičských jednotek z Prahy. Pomáhali jim další ze Středočeského kraje. Požádali také o posily z Plzně, Hradce Královéa jižních Čech.

Celkembylo na místě pětapadesát jednotek, tedy něco přes třistapadesát hasičů, kteří zlikvidovali obrovský požár, kterýkolem půl jedné v nocizachvátil vietnamskou tržnici Sapa v Libuši. Jak potvrdil Deníku mluvčí pražských hasičů VítPernica, hoří dvoupodlažní hala o rozloze 50 x 100 metrů.

Vrtulník a první zranění

Odpoledne byl na pomoc hasičům vyslán policejní vrtulník, který pomocí speciálního zavěšeného vaku pomáhá při hašení nedostupných a nejvíce zničených míst.

Požár si také připsal dvazraněné. „Hasičutrpěl lehképoraněníhlavy a byl převezen na ošetření do Thomayerovy nemocnice v Krči," potvrdila odpoledne Deníku Jiřina Ernestová, mluvčí přažské záchranné služby. V podvečer ke svému kolegovi přibyl další, tentokrát s poraněním kolene. naštěstí ani jeho zranění není vážné.

Komplikovaný zásah

Zásah znesnadňovala i značná komplikovanost areálu, který je rozdělen na mnoho zákoutí, kam se hasiči se svojí technikou jen špatně dostávají. Škody se podle prvních odhadů vyšplhají na desítky milionů korun.

Dohašovánítrvalo do pozdníchčtvrtečníchnočních hodin. Střecha haly, v níž je uskladněn převážně textil a obuv se zbortila. Konstrukce budovy je také částečně zhroucená. Hasiči tak neoperují přímo v budové. Hasí převážně pomocí výškové techniky, do objektu vždy zamíří jen malé průzkumné jednotky.

„Z bezpečnostních důvodů nevstupují přímo dovnitř zasažené budovy. Byla tam vyslána pouze průzkumná skupina," řekl Deníku mluvčí pražských hasičů Vít Pernica.

Hasičiradí nevětrat

Na místěbyli i záchranáři a povoláni byli i chemici. Byl totiž vyhlášen třetí stupeň pohotovosti. Hasičům v rychlejším příjezdu na místo bránila hustá mlha.

Lidem Opatova, Chodova a Libuše bylo doporučeno, aby pokud možno vůbec neopouštěli své domovy. Lidé z Prahy 4 by neměli větrat, jedovatý kouř z hořícího textilu totiž zahalil celé okolí.

„Kolem šesté hodiny ráno jezdila pod okny auta a hlásila, aby lidé ihned zavřeli okna. Vůbec jsem netušil, co se děje," řekl Deníku Oliver Nosek, který bydlí nedaleko požáru, v Kunraticích.

Nyní speciální hasičská auta objíždějí Libuš a hlásí, že nebyly překročeny limity škodlivých látek v ovzduší a snaží se tak předejít panice. Stále ale platí doporučení nevětrat.

Kouř sedí nad Prahou

Lidé v okolí požáru, hlavně v Písnici a Libuši, si stěžovali na štiplavý zápach a kouř, který unikal z areálu tržnice.

Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHÚ) je dobrou zprávou, že je relativní bezvětří a kouř z požáru se tak šíří velmi pomalu.

"Na druhou stranu se kouř neměl možnost rozptýlit do vyšších vrstev atmosféry, protože tomu zabránila silná ranní mlha a nízká oblačnost. Na některých místech Prahy tak byly ráno zaznamenány horší rozptylové podmínky," informoval jeden ze zaměstnanců ČHÚ.

Policisté odkláněli dopravu

Policisté odkláněli z oblasti automobilovou dopravu. Do Písnice se tak dostanou jen místní obyvatelé.Uzavřeny jsou ulice Meteorologická, Libušská, Dobronická, Kunratická spojka. Z důvodu uvolnění přístupu k hydrantům i ulice Čimelická a Mirotická. Policie žádá řidiče, aby se vyhnuli Praze 4.Uzavřená je Meterologická ulice, hasiči podle mluvčí pražské policie Ivy Knolovépotřebují v oblasti čerpat vodu.

Na místě setvořily kolony. V dopoledních hodinách do oblasti nejely ani spoje MHD, na zastávkách zůstalo mnoho nespokojených lidí, kteří se nemohli dostat do práce.

Magistrát zprovoznil kvůli požáru bezplatnou linku 800 100 991, kam se mohou Pražané obrátit se svými dotazy. Lidé se na ní mohou dozvědět více o aktuálním stavu i o opatřeních, která bude případně nutné zavést v průběhu dne. Linka bude v provozu do té doby, než se podaří zlikvidovat následky požáru.

Stojíza požárem konkurenční boj?

O možných příčinách příčinách požáru Pernica zatím nechtěl spekulovat. „Vše bude předmětem šetření,“ odpověděl.

Přítomní vietnamští trhovci však poukazovali na to, že byla ohněm zasažena pouze jejich část tržnice, zato čínská byla nedotčena. Prosakovaly tak hlasy o nekalém konkurenčním boji. Cizí zavinění nemohou zatím vyloučit ani policisté.

„Požár vznikl vedle prodejny čínského nábytku, která patří čínské firmě. Od nábytku se pak požár rozšířil na zbytek budovy, kde byl uskladněný textil. Verzí příčiny požáru je několik, od technické závady na elektrice, přes nedbalostní odhození nedopalku cigarety, až po úmyslné zapálení majetku dlužníka. Vietnamce tento požár moc mrzí, protože v areálu OC SAPA mají svoji mateřskou školku i školu, budhistickou svatyni, restaurace, cestovní kanceláře i provozovny kadeřnictví a jsou moc rádi, že včasným zásahem hasičů se požár nerozšířil na další objekty,“ sdělil předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

V tržnici nehořelo poprvé

Oheň nenavštívil areál tržnice poprvé. Velký požár skladu museli pražští hasiči likvidovat na začátku září. Tehdy zasahovalo šedesát profesionálních a dalších dvacet dobrovolných hasičů.