Prvním hašením rušné služby byl krátce po šesté hodině zásah v Braníku u požáru dřevěného stánku ve sportovním areálu. Do ulice Za Mlýnem vyrazili hasiči z Krče. Plameny uhasili – ovšem zabránit zničení stánku se škodou vyčíslenou na 50 tisíc korun se už nedalo. Jako příčinu požáru hasiči určili zavinění neznámou osobou.

Hned dva zásahy u hořících aut absolvovali hasiči během dne – ani v jednom případě to však nemělo souvislost s mrazivým počasím (i takové případy se někdy stanou, když si šoféři chtějí přitopit, nebo dokonce usnadnit startování nahřátím motoru). Nejprve hořelo před devátou hodinou v Cínovecké ulici, kde plameny zachvátily červenou dodávku Peugeot Expert.

Oheň se stotisícovou škodou, který měla na svědomí technická závada palivové soustavy v motorovém prostoru, zprvu pomocí dvou hasicích přístrojů likvidovali členové vyšetřovací skupiny pražských hasičů. Nad plameny však zvítězila až jednotka z Holešovic zasahující v dýchací technice proudem z vysokotlaku. Oheň nejenom poznamenal motorový prostor, ale pronikl i do interiéru; dokonce prasklo žárem rozpálené čelní sklo.

Další zásah u požáru na komunikaci pak přišel v pátek dvě hodiny po půlnoci, kdy na 16. kilometru Pražského okruhu začínal hořet kamion s tahačem DAF. Hasičům z Radotína se podařilo zlikvidovat oheň včas, takže zasvé vzaly pouze pryžové součásti konstrukce podvozku v okolí zadní nápravy a kabely elektrických rozvodů od akumulátoru – to vše zhruba za pět tisíc korun.

Plameny, které se bez zásahu hasičů mohly rozšířit na celé vozidlo a mít na svědomí milionovou škodu, byly důsledkem technické závady; šlo o důsledek tepla sálajícího ze zadřeného diferenciálu zadní nápravy.

Nedbalost při vaření

Zcela beze škod se obešel požár provizorního obydlí bezdomovce a odpadků, který hasiči ze stanice ve Strašnicích likvidovali dvě hodiny po poledni v Přetlucké ulici. Z pohledu hasičů bylo příčinou zavinění neznámé osoby, další okolnosti jsou předmětem zkoumání policie.

Naprosto bez dohadů o příčině a viníkovi je požár s rovněž nulovou škodou, k němuž byli hasiči z výjezdové základny v Krči voláni před půl čtvrtou odpoledne do jednoho z bytů v Branické ulici. Nedbalost při vaření zde vezla až k hasebnímu zásahu. Vyjma zničení pokrmu se ale nic vážného nestalo – pouze bylo zapotřebí důkladně větrat.

Naopak s tragédií v podobě zmařeného lidského života a s půlmilionovou hmotnou škodou se pojí večerní požár bytu v panelovém domě v Brodského ulici na Chodově, který podle prvotních předpokladů měl souvislost s kouřením (podrobněji čtěte v samostatném boxu). Jednoho ze sousedů, který se nadýchal kouře, převáželi záchranáři do nemocnice. Zásahem hasičů se zde podařilo uchránit hodnoty vyčíslené na půl milionu korun.

Neopatrný kuřák

Neopatrný kuřák měl na svědomí také požár, k němuž jednotka z centrály vyjížděla o necelou hodinu později na Rašínovo nábřeží do památkově chráněného objektu restaurace. Šestnáct minut před osmou večer odtud hlásila problém elektronická požární signalizace.

Skutečně hořelo, avšak nešlo o velký oheň: poté, co kdosi neznámý odhodil nedopalek cigarety, zachvátily plameny koš s papírovým odpadem na podlaze šatny. Zaměstnanci je zlikvidovali ještě před příjezdem hasičů. Na ty tak zůstala kontrola místa a resetování ústředny signalizace. Škoda nevznikla.

Krátce před desátou večer se museli pustit do hašení také zaměstnanci jiné restaurace v centru metropole – tentokrát v Husově ulici. V provozních prostorách hořel plynový kondenzační kotel. Ještě před příjezdem hasičů se ničivý oheň podařilo přemoci; stačil k tomu jediný práškový hasicí přístroj. Tentokrát ale jen vyvětrat nestačilo. Vznikla 80tisícová škoda, kterou má na svědomí technická závada – přehřátí cirkulační jednotky kondenzátoru kotle.

Tak trochu jako opakování akce ze Strašnic dvě hodiny po poledni mohl vypadat zásah dvě hodiny před půlnocí v Krči – jen v podstatně větším rozsahu. Tentokrát hořelo v polorozpadlém objektu bývalé školky a jeslí v demolici v Halasově ulici. Dovnitř se hasiči museli dostat přes mříže pomocí rozbrusky – a pak v dýchací technice zasahovaly týmy hned ze šesti hasičských stanic.

Požár různorodého odpadu, který nezpůsobil žádnou škodu, zřejmě souvisí s pobytem bezdomovců nebo narkomanů – vyloučit však nelze ani úmyslné zapálení neznámým pachatelem.

Uvolnění kouřovodu

Do nového dne vstoupili hasiči půlnočním zásahem v zahrádkové kolonii v Hloubětíně; v obytné místnosti dřevěné chatky poblíž ulice Nad Hutěmi hořela stěna a obložení obytné místnosti. Dvacetitisícovou škodu má na svědomí uvolnění kouřovodu – což se v odborné řeči označuje jako „nepředpokládaná změna provozních parametrů topidla na pevná paliva". Hasebním zásahem se podařilo uchránit hodnoty vyčíslené na milion korun.

Poslední boj s plameny během rušné směny svedli hasiči tři hodiny po půlnoci ve Vavřenově ulici na Lhotce. Hasiči z Krče zde likvidovali oheň v plastovém kontejneru na směsný odpad. Ten nebyl požárem poškozen, a tak se podařilo uchránit hodnoty vyčíslené na sedm tisíc korun. Proč začalo hořet, se zjistit nepodařilo; v úvahu přicházejí nejpravděpodobněji nedbalost při kouření nebo úmyslné zapálení.

Hasiči bojující s plameny našli ohořelé těloOkolnosti úmrtí seniorky, jejíž ohořelé tělo našli hasiči během likvidace požáru v jejím bytě, šetří od noci na pátek pražští kriminalisté. Hasiči byli deset minut před sedmou večer přivoláni k ohni ve čtvrtém patře panelového domu v Brodského ulici na Chodově.

V bytě nalezli 85letou obyvatelku, jíž už na první pohled nebylo možno pomoci. Více o příčinách a případně i okolnostech její smrti by měly prozradit výsledky pitvy. Sanitka záchranné služby odvážela do Thomayerovy nemocnice dalšího člověka: muže z bytu o podlaží výš, který se nadýchal kouře. „Ze sousedního bytu byla příslušníky zasahujících jednotek vyvedena pomocí vyváděcí dýchací techniky jedna žena bez zranění.

Jednotky hasičů ze základen na Chodově a ve Strašnicích, které byly na místě pět minut po ohlášení, plameny rychle zkrotily; lokalizovat se je podařilo během necelé čtvrthodiny. Oheň nicméně zničil větší část vybavení bytu: co nespolykaly plameny v zasažené místnosti, zdevastovaly žár a zplodiny hoření; poškozeny jsou vybavení, malba na stěnách i omítky v celém bytě.

Zkoumání příčin vzniku požáru, který si nejen vyžádal lidský život, ale také za sebou zanechal hmotnou škodu vyčíslenou na půl milionu korun, zůstává předmětem šetření. Na definitivní závěry bude třeba počkat – hasiči i policisté ovšem mají jasno, co se zřejmě v bytě odehrálo, a na zjištění o okolnostech předcházejících tragédii se shodují.

„Ohledáním byla jako příčina vzniku požáru určena nedbalost (neopatrnost) při kouření, způsobená nemocí a použitím tlumicích léků," konstatovala v pátek Adamcová.

Čtěte také: Obyvatele vyhořelého bytu odvezla sanitka