Únorový dozvuk adventu
Jedna taková zpráva přišla 19. ledna ze základní školy v Hloubětíně. Hasičům odtamtud dodatečně nahlásili hořící list papíru v učebně 9. B. Příčinou vzniku požáru bylo úmyslné zapálení, škoda požárem nevznikla, zaznamenali hasiči k události, která se odehrála během pád sekund: jeden z žáků zapálil papír, který ihned zašlápl a uhasil. Dodatečné nahlášení přišlo také administrativní budovy na Chodově, kde se 11. února přiznávali k požáru adventního věnce v jedné z kanceláří ulitého vodou z místního zdroje. Zřejmě tohle oznámení mělo souvislost s řešením vzniklé škody vyčíslené na 1500 Kč – oheň vzešlý od neuhlídané svíčky totiž nejen zničil adventní věnec, ale také poškodil povrch stolu na ploše zhruba 30×30 cm.
Hořel toaletní papír
Jeden z nejzvláštnějších požárů roku zaznamenali hasiči 8. srpna, kdy byli 35 minut po půlnoci přivoláni do ulice U Staré školy v centru metropole. Hořel toaletní papír uskladněný v garsonce ve čtvrtém patře činžáku pronajímané cizincům, připomněla ve čtvrtek Pavlína Adamcová z centrály pražských hasičů. „Požár vznikl v úložném prostoru, v jehož spodní polici bylo umístěno halogenové bodové osvětlení. Zasáhl plochu 0,5×2 metry a poškodil úložný prostor, zcela zničil jedno svítidlo a sálavým teplem byla poničena i nástěnná klimatizační jednotka," přiblížila okolnosti řádění plamenů, které vyšlehly ve chvíli, kdy se v bytě nikdo nenacházel. Když se uživatelé vrátili, byl oheň zlikvidován pomocí dvou hasicích přístrojů. Přesto se událost neobešla bez účasti hasičů i policie. „Příčinou vzniku požáru byla nedbalost – umístění hořlavého materiálu do blízkosti svítidla," konstatovala Adamcová.
Požár, kdy ve skutečnosti nehořelo vůbec, byl hlášen 26. února vpodvečer z ulice Petra Rezka v Nuslích. Pozorní občané zalarmovali hasiče s tím, že vidí požár v bytě sousedního domu. Ukázalo se pak, že nešlo o nic závažnějšího než o použití elektrického krbu s imitací plamenů. Z podobného soudku byl pak výjezd k „hořícímu autu" na Skořepku v centru metropole, kam svědci 3. března volali hasiče kvůli dýmu valícímu se ze zaparkovaného auta. Ukázalo se, že šlo o kouř z nezávislého topení.
Zastávali i roli vrátných
Že do nečekaných nesnází se mohou dostat nejen lidé, ale i zvířata, potvrdil počátek února. Hned 1. 2. vpodvečer jeli hasiči na Smíchov, kde jejich pomoc byla potřebná v pivovarském muzeu. V něm zůstala po zavírací hodině uzamčena anglicky hovořící návštěvnice. Když se ani po hodině situace neměnila, žena zavolala na tísňovou linku 112. Její vysvobození nebylo naléhavé, a tak se obešlo bez vyrážení dveří. Protáhlo se na čtvrthodinku, než ostraha objektu na žádost hasičů obstarala potřebné klíče.
Nebezpečná koupelna
Během února se pak ještě v Praze 8 ukázalo, jak nebezpečný může být pobyt v koupelně nebo na toaletě. Nejprve 14. 2. hasiči tři čtvrtě hodiny po půlnoci jeli pomáhat do bytového domu v Přádově ulici, kde psovi uvízla tlapa ve výpusti vany, 26. 2. vpodvečer pak následoval výjezd do Drahobejlovy ulice, kde bylo zapotřebí sundat toaletní prkénko z krku dítěte.
Malý capart potřeboval pomoc také 27. května, kdy hasiči jeli na Žižkov na pomoc chlapečkovi, který si zaklínil nohu na dveře skříně. „Dostal od hasičů dráčka Záchranáčka a po vyproštění byl předán matce; také ho preventivně prohlédli záchranáři," připomněla Adamcová. Dítěti pomáhali hasiči také 25. června, kdy v areálu mateřské školy v Bohnicích vyprošťovali ze stromu zaklíněného předškoláka.
Vážnější byla situace již 24. ledna, kdy ráno hasiči v Dykově ulici na Vinohradech rozřezávali kontejner na elektroodpad. Pomocí vyprošťovacího nářadí dostali ven člověka, který pronikl dovnitř a uvízl tam. Pacienta se pak ujali záchranáři – ne vždy ale podobné případy mají podobný konec. Pokusy o vniknutí do kontejnerů se speciálním vyhazovacím mechanismem majícím bránit krádežím už končily i zásahem pohřební služby…
Pomoc potřebovaly nejen kočky
Zvířata patří mezi „klienty", kteří hasiče nezaměstnávají nijak výjimečně. Dopoledne 1. března zasahovali hasiči na Žižkově, kde pomocí automobilového žebříku snesli do rukou majitele kočku z koruny stromu. Že volat v podobných případech hasiče – a raději dřív než později – nemusí být špatný nápad, ukázal zásah z 11. června, kdy hasiči pomáhali kočce nacházející se na římse domu v Malešicích. Přivoláni ale byli až poté, co vypadl člověk z přilehlého bytu. Utrpěl zranění, s nimiž ho záchranáři odvezli do nemocnice.
Na samém sklonku března, 31. 3., byli hasiči dokonce voláni na Vyšehradě do ulice V Pevnosti k záchraně veverek ze stromu. Se zvířecími zásahy se pak přímo roztrhl pytel v dubnu. Ukazují to záznamy hasičů: 16. 4. 9.21, Jižní I. Praha 4 – spolupráce s odchytovou službou na úspěšném odchycení papouška na stromě; 20. 4. 20.09, Irská Praha 6 – odchyt ještěrky na balkonu činžáku a její předání majitelce; jen o čtvrthodinku později 20.21, Vnislavova Praha 2 – odvoz zraněné labutě z tramvajového kolejiště a její předání odchytové službě.
Opakované asistence v nemocnicích
Až nečekaně častým zákrokem je také použití mikrobrusky během asistence lékařům při sundávání příliš těsných prstýnků jejich pacientům. Třeba se šperky z chirurgické oceli na otékajících prstech si jinak poradit nelze. Série těchto asistencí odstartovala 7. února v Nemocnici Na Bulovce, pokračovala tamtéž 4. března, dále pak 26. března ve střešovické vojenské nemocnici a 2. června ve vinohradské nemocnici. Vyvrcholila nakonec 9. prosince na jednotce intenzivní péče plicního oddělení Thomayerovy nemocnice v Krči, kde se měli hasiči práce dokonce na půl hodiny – na žádost lékaře totiž bylo potřebné sejmout hned čtyři prstýnky. Není bez zajímavosti, že k některým z těchto zákroků byli hasiči povoláni i uprostřed noci.
S autem vjel až na schody
Zapeklitou situaci hasiči pomohli vyřešit také italskému šoférovi, kterého navigace zavedla na Nuselské schody. Tam jeho auto uvízlo, protože na schody cizinec opravdu najel. K jeho problémům přispěla uzavírka rozkopané Bělehradské ulice, kdy se při hledání náhradní trasy zcela spolehl na rady z elektronické krabičky. Ty ho zavedly k Šafaříkově ulici na Vinohradech, odkud měl pokračovat směrem dolů – a že jde o nesjízdné schodiště, si šofér všiml až ve chvíli, kdy už byl chycen v pasti. Nebyl ovšem první (a možná ani poslední). „Pražští hasiči zhruba jednou do roka pomáhají z nesnází řidičům, které v metropoli zradila navigace," poznamenala Adamcová.