Náraz auta noční chodec nepřežilSmrtelné zranění utrpěl v noci na pondělí chodec, kterého na silniční spojnici z Říčan do Uhříněvsi na okraji metropole srazilo auto. Postavu 53letého cizince pohybujícího se ve tmě řidička Fordu Fiesta zřejmě přehlédla – není ale vyloučeno, že jí muž znenadání vstoupil před auto – a nešťastník byl na místě mrtvý. Záchranáři už mu nemohli pomoci.

Po tragédii, která se stala dvě hodiny před půlnocí, zůstala silnice několik hodin obousměrně uzavřena. Plně obnovit provoz se podařilo dvě hodiny po půlnoci. Okolnosti neštěstí jsou předmětem dalšího šetření; kriminalisté, kteří řešení případu převzali hned na místě, se také budou snažit zjišťovat, jakým způsobem se chodec po silnici pohyboval. Podle stop na vozidle je nicméně zřejmé, že auto srazilo stojícího člověka.

Více by také mohly napovědět výsledky pitvy – zde se vyšetřovací tým bude zajímat mimo jiné o výsledky toxikologických testů. U řidičky požití alkoholu vyloučila na místě provedená dechová zkouška.

V útočišti bezdomovců vypukl požárPožár opuštěné dřevostavby v Běžecké ulici na Strahově v Praze.Nikdo nebyl zraněn a škoda požárem nevznikla. Těmito slovy v pondělí shrnula Pavlína Adamcová z centrály pražských hasičů následky požáru, který vypukl počátkem víkendu na Strahově. Hořela opuštěná dřevostavba v Běžecké ulici zaplněná nepořádkem svědčícím o tom, že místo využívali jako útočiště lidé bez střechy nad hlavou. „Jednotky z centrály a Petřin požár likvidovaly 1C proudem vody v dýchací technice," konstatovala Adamcová.

Cizinci v domě rozmlátili dvoje dveřeTrojici cizinců, kteří řádili v domě v Haštalské ulici v centru metropole, dopadli v neděli odpoledne pražští strážníci. Pomohla jim v tom všímavá svědkyně, která nejenom ohlásila, že tři muži poničili vchodové dveře i vstup do jednoho z bytů, ale také dotyčné popsala a doplnila, že po činu odcházeli Kozí ulicí směrem ke Staroměstskému náměstí. Podezřelé se skutečně podařilo dostihnout a okolnosti případu nyní šetří policie. Jisté je, za pachateli zůstala hotová spoušť: vchod s rozbitou skleněnou výplní – a dveře bytu zdemolované.

Mladého sprejera chytili přímo v akciPosprejovaná autobusová zastávka v ulici Ke Krči v pražském Braníku.Cizince, který v neděli v noci pomoci spreje ztvárňoval v Braníku své představy o vylepšení podoby Prahy, načapali přímo při činu strážníci z Prahy 4. Při průjezdu ulicí Ke Krči si hlídka všimla samozvaného pouličního umělce stříkajícího červeným sprejem nápis na skleněnou výplň stěn přístřešku u autobusové zastávky. Své počínání nyní musí vysvětlovat policistům. Ačkoli se sám nejspíš cítí být výtvarníkem, prozatím dostal cejch čmárala podezřelého ze spáchání trestného činu.

Opilý muž sotva stál, ale řádil až hanbaNa záchytce nakonec skončil cizinec, který měl upito natolik, že na vlakovém nádraží Praha-Horní Počernice málem spadl do kolejiště. O případu, k němuž byli strážníci přivoláni v sobotu večer, informoval v pondělí Rudolf Rubeš z centrály městské policie.

„Když hlídka přijela na místo, uviděla výpravčího, jak hovoří se zjevně opilým mužem, který se sotva držel na nohou a opíral se o lavičku u kolejiště. Výpravčí hlídce sdělil, že muž na lavičce spal – a poté, když se snažil vstát, málem spadl do kolejiště," konstatoval Rubeš.

Se strážníky, kteří muže vyzvali k předložení dokladů, cizinec odmítl spolupracovat. Naopak; sotva se objevili, začal být agresivní. Putoval tedy na služebnu policie, kde nadýchal 2,7 promile. Protože v zuřiveckých výlevech, jimiž ohrožoval okolí i sebe, dotyčný nepřestával, byla přivolána hlídka strážníků specializující se na odvoz opilců. „Ta ho převezla na protialkoholní záchytnou stanici," uvedl Rubeš.

Muže na kradeném kole prozradilo světloIlustrační foto.Překvapeni byli členové hlídky strážníků z Prahy 6, která v noci na pondělí chtěla upozornit cyklistu projíždějícího Kamýckou ulicí na nesvítící světlo. Sotva však k muži na kole obrátila svou pozornost, dotyčný začal utíkat. Na nic nečekal, sjel do příkopu, seskočil, nechal kolo kolem a snažil se zmizet. Uniknout se mu nepodařilo, i když se strážníky snažil zmást tím, že se schoval v křoví.

Když byl dopaden, přiznal to, co už členové hlídky tušili: kolo je kradené. Lapený ptáček ale zazpíval pěkně podrobně: bicykl sebral asi před půl hodinou ze stojanu u nedalekého hotelu. Z batohu také vytáhl několikery kleště, mezi nimiž nechyběly ani štípačky. Nyní musí své počínání vysvětlovat policistům.

Pátrání po schizofrenikovi policie ukončilaPražská policie ukončila pátrání po 23letém muži z Berounska trpícím schizofrenií, který se nechal umístit v léčebně v pražských Bohnicích – a ve čtvrtek se tam navrátil ze schválené vycházky. Údaje o jeho pohřešování byly o víkendu vyřazeny z databáze pohřešovaných osob, kterou policie zpřístupňuje prostřednictvím internetu. V pondělí Iveta Martínková z ředitelství pražské policie upřesnila, že pohřešovaného nalezli kolegové z Prahy-západ. „V nezraněném stavu," doplnila.